Zabytkowe meble — jak rozpoznać?

Antyki, starocie, meble zabytkowe… Czym właściwie są i jak je odróżnić od mebli stylizowanych na antyki? Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą ci w odróżnieniu prawdziwych, zabytkowych mebli od tych podrabianych. Sprawdź i nie daj się oszukać nieuczciwemu sprzedawcy.

Antyk – co to?

Jakie meble uznaje się za antyki? I kiedy w zasadzie można mówić o zabytkowych meblach? Według definicji antyk to stary przedmiot, który posiada wartość zabytkową. Przyjęło się również, że powinien być on wykonany przed zakończeniem II wojny światowej, czyli do epoki art déco włącznie. Z kolei meble wykonane nieco później znane są pod terminem vintage. Jeśli ciekawi cię, jak dokładnie wyglądają takie przedmioty, to zabytkowe meble sprawdzisz w sklepie Antique Beauty. Znajdują się tam starannie odrestaurowane meble zbytkowe, takie jak fotele, kredensy, sekretarzyki czy biurka.

Meble antyczne a stylizowane – jak rozpoznać antyki?

Jak rozpoznać czy dany mebel jest antykiem, czy jest tylko stylizowany na mebel zabytkowy? Jak można się domyśleć, nie jest to proste zadanie. Jednak istnieje kilka wskazówek, które pomogą ci odróżnić antyk od podróbek, których nie brakuje w sklepach i na aukcjach.

Przede wszystkim istotna jest już sama konstrukcja mebla. W przypadku antyków poszczególne elementy mebla połączone są za pomocą drewnianych sztyftów, które nie trudno zauważyć. Ponadto spody i plecy takich mebli wykonane są z nieheblowanego, surowo wykończonego drewna, można również natrafić na sterczące drzazgi. Z kolei pod koniec XIX zaczęto używać maszyn stolarskich, dlatego jeśli natrafisz na podróbkę, najprawdopodobniej będzie ona wykonana znacznie staranniej. Musisz również pamiętać, że w antykach raczej nie znajdziesz gwoździ. A jeśli już, to jedynie takie wykuwane ręcznie (niewielkie, na ogół o przekroju czworobocznym).

Kolejny szczegół, który powinien zwrócić twoją uwagę, to ślady użytkowania. Jeśli szukasz prawdziwych mebli zabytkowych, musisz zdawać sobie sprawę, że nawet te najlepiej odrestaurowane posiadają jakieś niewielkie defekty. Jeśli nie widać na nich żadnych ubytków, to przynajmniej powinieneś zauważyć oznaki przeróbek i przekształceń – np. ślady po wymianie obicia.

Pomocne mogą się okazać dla ciebie również  znaki firmowe, montażowe lub różne sygnatury pozostawione przez producenta. Najczęściej będą one wypalone lub wygrawerowane, zdarzają się również metalowe tabliczki przyklejone do mebli.

antyki-meble-zabytkowe

Wartość mebli antycznych

Wartość antyków bywa bardzo zróżnicowana. Ich cena zależy nie tylko od stanu technicznego i czasu, w jakim zostały wyprodukowane, ale również od tego, kto był ich twórcą, a także, ile takich egzemplarzy wyprodukowano. Istotne są także kryteria artystyczne i techniczne, to, z jakiego materiału został wyprodukowany dany mebel, jaki jest układ zdobień i okleina.

Jak widać, na cenę mebli zabytkowych wpływa bardzo wiele czynników. Dlatego chcąc poznać dokładną cenę, jakiegoś antyku, warto wcześniej poprosić o pomoc rzeczoznawcę lub kogoś, kto dobrze zna się na historii sztuki użytkowej.

dodaj komentarz