Wystrój łazienki o niewielkich rozmiarach

Każdy z nas marzy o tym, żeby urządzić wnętrza swego domu czy mieszkania najpiękniej jak tylko potrafi. Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na realizację każdego pomysłu, który przyjdzie nam do głowy. Ogranicza nas budżet, dostępność towarów, a nierzadko również i metraż danego pomieszczenia.

Nie narzekamy oczywiście na te bardziej przestronne, a na niewielkie przestrzenie, które niestety dużo trudniej zagospodarować, unikając zbytniego ich zagracania. Jak zatem poradzić sobie z małą łazienką, w której często zmieścić musimy wannę lub prysznic, umywalkę i muszlę klozetową, a wciąż chcemy, żeby prezentowała się ona ładnie? Oto kilka wskazówek, które pomogą nam zadbać o szczegóły i sprawić, aby tak niewielkie wnętrze optycznie powiększyć.

Jakie kolory do małej łazienki?

Bazując na wystroju łazienki znalezionym na Homebook.pl, widzimy bardzo dokładnie, że każde z pomieszczeń o niewielkich rozmiarach posiada jasne ściany i meble. Nie dzieje się to zresztą bez powodu. Kolory takie jak biel, szarość czy błękit zdają się optycznie powiększać przestrzeń, co w przypadku małej łazienki sprawdza się wręcz idealnie. Mocniejsze barwy możemy wprowadzić do aranżacji w dodatkach, pamiętajmy jednak, że ciemne ściany zadziałają na niekorzyść tak niedużego pomieszczenia.

Mała łazienka w jasnych kolorach

Lustra optycznie powiększają przestrzeń

Każda mała łazienka powinna posiadać choć jedno sporych rozmiarów lustro bez żadnych obramowań. Zastosowanie go w aranżacji świetnie wspomoże optyczne powiększanie przestrzeni i z pewnością sprawdzi się podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

Opcją dającą jeszcze lepszy efekt, są również dwa lustra ustawione do siebie przeciwlegle. Jedno odbijające się w drugim wpłynie bardzo pozytywnie na wizualną stronę małego pomieszczenia. Poza tym możemy zastanowić się nad zastosowaniem lustrzanych kafli, które także sprawdzą się w tym przypadku znakomicie.

Sprzęty do małej łazienki

Aby nie zagracić zanadto tak niewielkiego pomieszczenia, wybierajmy sprzęty z serii do niedużych łazienek. Wtedy ceramika jest nieco mniejsza i nie zajmuje tak zbyt wiele miejsca, a dotyczy to zarówno pryszniców (które w tym przypadku zdecydowanie wygrywają z wanną), sedesów, umywalek, a także mebli – te z kolei warto w tym przypadku ograniczyć jedynie do jednej szafki.

W mniejszych rozmiarach znaleźć możemy również pralkę. Jeśli jednak mamy taką możliwość, najlepiej jednak zamontować ją w innym pomieszczeniu, np. kuchni. Zaoszczędzimy wtedy sporo miejsca w naszej niewielkiej łazience, w której liczy się przecież każdy centymetr. Jeśli z kolei pralka musi w niej pozostać, dobrym rozwiązaniem jest wybudowanie dodatkowej wnęki kosztem innego wnętrza i umieszczenie jej właśnie tam.

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do niewielkiej łazienki?

W małej łazience niezwykle ważną rolę odgrywa również oświetlenie. Nie powinno być ono przytłumione i ciemne, bo to optycznie ją zmniejszy. Postawmy na kilka halogenków o dosyć mocnej mocy i rozmieśćmy je w różnych miejscach pomieszczenia: na ścianie i wokół lub nad lustrem. Sprawi to, że łazienka wyda się większa i czystsza.

Podobne

jeden komentarz

  1. Anettta
    5 października 2016 at 08:59 Odpowiedz

    Mi się podobają łazienki w odcieniach: biel, niebieski, wanilia. Dzięki temu optycznie wydają się większe, sama mam łazienkę prawie całą białą i jestem bardzo zadowolona. Super to wygląda.

dodaj komentarz