Wodomierz – co to jest, jak działa? Typy, przykłady wodomierzy

Wodomierze to liczniki, przyrządy pomiarowe, które pozwalają na określenie zużycia wody przez odbiorców. Wykorzystywane są w każdym gospodarstwie domowym, budynku wielorodzinnym, dlatego warto się im przyjrzeć. I dodatkowo sprawdzić, czy dostępne są narzędzia, systemy pozwalające na rozbudowę ich funkcjonalności.

Do czego służą wodomierze?

Jak już zasygnalizowaliśmy we wstępie, wodomierz to przyrząd pomiarowy służący do kontroli zużycia wody przed odbiorcę, na podstawie czego można określić należną opłatę za wodę. Wodomierze stosowane są w różnych obiektach, zarówno przemysłowych, handlowych, jak i mieszkalnych. Zwykle montowane są osobno dla każdego lokalu.

Sposób działania wodomierzy uzależniony jest od ich typu. Odczytu licznika wody najczęściej dokonują pracownicy przedsiębiorstwa gospodarki wodnej, aczkolwiek możliwy jest także zdalny odczyt wodomierzy (więcej na: aiut.com). To drugie rozwiązanie niesie za sobą wiele oszczędności, dlatego będziemy jeszcze dokładniej je opisywać.

Typy wodomierzy. Jak wybrać wodomierz?

Wodomierze dzieli się według różnych kryteriów i podstawowy z nich wyróżnia liczniki jedno- oraz wielostrumieniowe. Co to oznacza? W pierwszym przypadku woda dociera do wirnika w jednym strumieniu, w drugim natomiast strumień wody jest rozbijany przez dodatkową osłonkę, dopływa w mniejszych częściach. Pierwszy typ wodomierzy może zniekształcać pomiar, aczkolwiek jeśli jest on stosowany w obiektach mieszkalnych, problem ten nie powinien występować.

Wodomierze sieli się też na mikrobieżne oraz suchobieżne. W wodomierzach mokrobieżnych ruch wirnika przekazywany jest na zębatki licznika, a wszystko to dzieje się w tej samej komorze, w której znajduje się woda, co może skutkować koniecznością wykonywania częstszych przeglądów, nierzadko dochodzi do awarii przyrządu. Z tego względu zaleca się wodomierze suchobieżne, które wyposażone są w oddzielne komory. W jednej z nich zlokalizowany jest wirnik, a w drugiej licznik. Zarówno mikro-, jak i suchobieżne urządzenia pomiarowe mogą być jedno- lub wielostrumieniowe.

Wodomierze mogą różnić się także kształtem wirnika, i z tego względu wyróżnia się przyrządy skrzydełkowe (do małych przepływów) i śrubowe (stosowane głównie w przemyśle).

A co jest ważne, gdy sam wybierasz wodomierz? Dopasowanie jego typu do możliwości i potrzeb, określenie optymalnej wielkości (średnicy przewodu dostosowanej do zakładanego przepływu wody). Oprócz tego warto sprawdzić, czy licznik posiada testy PZH, Głównego Urzędu Miar.

Na czym polega zdalny odczyt wodomierzy?

Zadaniem wodomierza jest określanie zużycia wody, co można monitorować na ekranie znajdującym się na urządzeniu. Odczytu dokonują pracownicy przedsiębiorstwa gospodarki wodnej, którzy w tym celu muszą osobiście stawić się w lokalu. Z jednej strony generuje to spore koszty dla przedsiębiorstwa, a z drugiej niedogodności dla odbiorców, którzy w wyznaczonej porze powinni być obecni w lokalu, wpuścić osobę uprawnioną do dokonywania odczytów. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zdalny odczyt wody.

Jest to technologia, która umożliwia automatyczne odczyty stanu liczników, które dokonywane są codziennie przez system. Tu od razu zaznaczymy, że najczęściej rozwiązanie to jest kompatybilne z większością wodomierzy, dzięki czemu nie ma konieczności wymiany infrastruktury (aczkolwiek o to trzeba wcześniej dopytać dostawcę technologii do zdalnych odczytów).

Oprócz tego, że odczyty odbywają się automatycznie, system oferuje dodatkowe korzyści, takie jak informowanie o awarii, wyciekach oraz nielegalnej ingerencji w licznik. Natomiast dzięki temu, że system monitoruje w czasie rzeczywistym stan infrastruktury wodociągowej, może dostosować ciśnienie w rurociągu, a tym samym przeciwdziałać awariom.

Jest to korzystne z punktu widzenia przedsiębiorstwa, które oszczędza na wizytach inkasenckich i zapobiega awariom, jak i odbiorcy, który nie musi cyklicznie wpuszczać osoby uprawnione do odczytów.

Podobne

dodaj komentarz