Typy łuszczycy. Krótka charakterystyka odmian łuszczycy

Łuszczyca – jedna z bardziej przykrych dolegliwości skórnych, która w naszych czasach występuję dosyć często. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego bym jest ta choroba, jak się z nią żyje, jakie typu i rodzaje można wymienić. Warto jest się tego dowiedzieć.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca to jedna z najbardziej popularnych przewlekłych chorób skóry, a wciąż niewiele o niej wiemy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest to schorzenie nieuleczalne. Część osób sądzi także, że łuszczycą można się zarazić. Nic bardziej mylnego! Jest to choroba autoimmunologiczna, związana z predyspozycjami genetycznymi lub nadaktywnością limfocytów T, która powoduje nadmierne produkowanie naskórka, jego nawarstwianie i obumieranie. Nie wszyscy jesteśmy również świadomi tego, że łuszczyca ma kilka odmian, które dzieli się pod względem wyglądu zmian, miejsca ich występowania, a także intensywności.

Łuszczyca zwyczajna

95% osób chorych na łuszczycę cierpi na jej odmianę zwyczajną, zwaną również pospolitą lub plackowatą. Zmiany skórne występujące przy tym typie choroby są łatwo zauważalne i oddzielone od zdrowej skóry charakterystycznym pierścieniem. Mogą mieć różną wielkość i grubość i różnić się nieco wyglądem w zależności od miejsca, w którym występują. Pojawiać mogą się z kolei na łokciach, kolanach, plecach oraz owłosionej skórze głowy. Z objawami choroby radzić możemy sobie między innymi stosując preparaty Dr Michaels (przykłady na: www.drmichaels.com.pl/centrum-leczenia-luszczycy-azs-i-egzemy/). Produkty tej firmy tworzone są na bazie naturalnych składników, które świetnie regenerują dotkniętą zmianami skórę, odżywiają ją i przywracają jej zdrowy wygląd.

rodzaje-luszczycy

Łuszczyca kropelkowata

Łuszczyca kropelkowata zwana także drobnogrudkową wiąże się ze zmianami w kształcie licznych i niewielkich grudek, które pokrywają ciało, przypominając krople. Towarzyszy jej uczucie swędzenia, a pojawia się ona zazwyczaj w miejscach urazów skóry. Nierzadko spowodowana może być także konkretnymi infekcjami gardła. Pojawia się głównie u osób w młodym wieku i w początkowej fazie jej objawy mogą być dosyć intensywne.

Łuszczyca krostkowa

Przy tym rodzaju łuszczycy zmiany skórne tworzą się w postaci niewielkich krostek wypełnionych ropą i otoczonych rumieniem. Mogą one zlewać się w większe wykwity, stanowiąc obrzmiałe i zaczerwienione plamy. Zmiany zlokalizowane mogą być głównie na dłoniach i stopach, a także na palcach dłoni i stóp. Pojawiają się zazwyczaj u osób dorosłych, czasami w wyniku poparzenia słonecznego, infekcji lub przyjmowania konkretnych leków.

Łuszczyca odwrócona

Zmiany związane z łuszczycą odwróconą pojawiają się często na owłosionych miejscach na ciele, a także na wszelkich zagięciach skóry takich jak pachy, pachwiny, miejsca pod kolanami czy pod piersiami, w okolicach genitaliów, a także między fałdami skóry u otyłych osób. Wykwity nie są zazwyczaj pokryte łuską, mają czerwony kolor i nierzadko powodują stany zapalne z wysiękami. Skóra jest wówczas bardzo wrażliwa i łatwo podrażnić ją poprzez niewielkie otarcia czy nawet pocenie się.

Łuszczyca paznokci

Choć ten rodzaj łuszczycy występuję zazwyczaj wraz z inną odmianą choroby, zdarza się jednak, że pojawia się on indywidualnie. Cechami charakterystycznymi tego schorzenia są wgłębienia na płytce paznokcia, a także plamy i grudki znajdujące się pod jego płytką. Paznokieć może zmienić kolor na całkiem biały lub żółty. Przy większym nasileniu może nawet ulec rozwarstwieniu i odpaść.

Podobne

jeden komentarz

  1. Ciotka Klotka
    4 października 2016 at 14:11 Odpowiedz

    Sporo tych typów łuszczycy. Myślałam, że jest jedna łuszczyca i tyle, a tu proszę… Jestem zaskoczona.

dodaj komentarz