Typy leasingów i ich przeznaczenie

Leasing to popularna alternatywa dla kredytów i jest opłacalnym źródłem finansowania. Korzysta dziś z niego coraz więcej osób, uznając go za najmniej ryzykowną z form zadłużenia. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę, że do wyboru mamy kilka jego opcji, a to, na którą się zdecydujemy zależy w dużej mierze od naszych finansowych możliwości oraz potrzeb. Jaki mamy zatem wybór?

Leasing pośredni

Najpopularniejszym typem leasingu w naszym kraju jest leasing pośredni. Jak sama nazwa wskazuje odbywa się on za pośrednictwem odpowiedniej firmy leasingowej, która ma za zadanie zakupić dla leasingobiorcy daną rzecz i za odpowiednią miesięczną opłatą, czyli swego rodzaju ratami, mu ją wynajmować. Do ceny wybranego produktu doliczamy wówczas koszty kredytowania oraz marżę pośrednika. Tego typu umowy są zawierane zazwyczaj na dłuższy okres, z kolei po upłynięciu czasu finansowania danej rzeczy pozostaje ona w posiadaniu firmy leasingującej lub jest odsprzedawana leasingobiorcy.

Leasing bezpośredni

W leasingu bezpośrednim kredytodawcą jest producent dóbr zbywalnych takich jak samochody, maszyny czy różnorakie urządzenia. Sporym plusem tej formy kredytowania jest możliwość wymiany używanej rzeczy na jej nowszy odpowiednik lub podpisanie umowy na krótki okres (nawet kilku miesięcy), po którym używany przez nas produkt wraca do firmy leasingującej. Jest to jedna z tańszych form leasingu, dlatego też wiele osób stawia właśnie na nią, wybierając w ten sposób najlepszą formę finansowania niezbędnych zakupów.

Dłoń z kluczami i samochodem

Leasing finansowy

Sporą różnicą między leasingiem pośrednim i bezpośrednim, a tym finansowym, zwanym również kapitałowym jest to, że przez czas trwania umowy zakupiony przedmiot pozostaje własnością leasingobiorcy, który dokonuje amortyzacji wybranego środka trwałego. Firma lub osoba finansująca jego zakup wystawia z kolei faktury na leasingowe raty, które ustanawiane są na podstawie wartości przedmiotu oraz czasu trwania umowy.

Osoba korzystająca z tej formy leasingu może wliczyć comiesięczne odpisy amortyzacyjne w koszty uzyskania przychodu. Firma, która zapewnia nam leasing do przychodu zaliczyć może natomiast część, która związana jest z odsetkami, z kolei w momencie zakończenia umowy pełen dochód ze sprzedaży danej rzeczy, który obliczany jest w oparciu o umowę.

Leasing operacyjny

Najbardziej opłacalny z punktu widzenia leasingobiorcy jest leasing operacyjny. W trakcie trwania umowy zakupiona rzecz stanowi własność firmy finansującej, która może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, dodając je w koszty uzyskania przychodu, do których zalicza się pełna wartość raty. Osoba korzystająca z leasingu do przychodów zalicza natomiast całość rat, jakie jest zobowiązana opłacać. Kiedy umowa jest zakańczana leasingobiorca może zakupić dany przedmiot, umowa może być przedłużona lub obie strony sprzedają środek trwały osobie trzeciej.

Podobne

2 komentarze

  1. Anitka
    6 października 2016 at 09:06 Odpowiedz

    Z tego co wiem leasing się bardzo opłaca. Warto z tego skorzystać jak ma sie firmę.

  2. Derpy
    29 listopada 2016 at 08:15 Odpowiedz

    Te leasingi stały się bardzo popularne w ostatnim czasie. Ciekawa jestem, jak to wygląda w praktyce i czy jest to opłacalne.

dodaj komentarz