Szalunek lekki czy ciężki? Jak wybrać rodzaj szalunku, jakich błędów unikać?

Szalunki to niezbędny element prac budowlanych. Jak wybrać te najbardziej odpowiednie? Jakich błędów należy się starać przy tym uniknąć?

Czym są szalunki?

Szalunek jest tymczasową konstrukcją budynku, stosowaną podczas wylewania betonowych elementów. To połączone ze sobą deski, drewniane płyty, wodoodporne sklejki lub metalowe części, dzięki którym betonowa mieszanka nie wylewa się poza konstrukcję. Zabezpiecza on też miejsce wykopu budowlanego i podtrzymuje wykonane wcześniej zbrojenie.

Szalunki lekkie i ciężkie

Szalunki mogą być lekkie, średnie lub ciężkie. Szalunek lekki i jego parametry techniczne sprawdź na szalunki-orzel.pl/oferta/typ-a-lekki – ten rodzaj nie wymaga użycia ciężkich maszyn budowlanych. Wykorzystuje się go często do wykopów w przypadku średnich i małych kanalizacji. Masa takiego szalunku nie przekracza 1400 kg, co sprawia, że montaż jest łatwy i szybki. Podobnie transport i magazynowanie nie nastręcza trudności. Za pomocą takich szalunków można skrócić czas budowy, a także obniżyć koszt przedsięwzięcia.

Szalunki ciężkie natomiast są solidniejsze i wytrzymalsze, potrafią więc znieść większe obciążenia. Lepsze parametry idą jednak w parze z wyższymi kosztami. Z uwagi na większą wytrzymałość szalunki ciężkie są powszechnie stosowane w budownictwie mieszkaniowym w przeciwieństwie do szalunków lekkich, które w tej dziedzinie nie znajdują tak szerokiego zastosowania.

prace budowlane

Jakie rodzaje szalunków wybrać?

Przy wyborze szalunków decydujące znaczenie ma cel, do którego mają one zostać użyte. Najczęściej wykorzystywane są szalunki systemowe, stanowiące rodzaj deskowania. Używa się ich między innymi przy konstrukcjach żelbetowych, na przykład ścianach i kominach. Deskowanie odbywa się poprzez realizowanie prac w etapach – kiedy szalunek zostaje wypełniony betonem, jest on demontowany i przenoszony na inne miejsce. Taki szalunek jest tani, a jednocześnie może być wykorzystywany do konstrukcji o dużych gabarytach.

Szalunki fundamentowe, jak sama nazwa wskazuje, należy wybrać przy budowie fundamentów. Powinno się używać do nich lekkich elementów. Trzeba tu większą uwagę zwrócić na precyzję wykonania. Należy stosować niewielkie moduły i możliwie jak najdłuższe panele.

Szalunki ścienne mają zastosowanie przy średnich i dużych obciążeniach. Montuje się je ręcznie lub za pomocą dźwigu. Liczba elementów osprzętu, takich jak belki czy zamki, jest uzależniona od systemu szalunkowania. Są to szalunki wielokrotnego użytku. Wybierając je, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego są wykonane – stal ocynkowana ogniowo jest dobrym wyborem. Przy wyborze szalunków ściennych najczęstszym błędem jest stosowanie zbyt wielu elementów osprzętu w stosunku do wymagań.

Do wyboru są jeszcze szalunki słupowe, ponieważ do szalowania słupów warto używać osobnych zestawów niż do ścian. Powinny być jak najlżejsze, by możliwy by ich szybki montaż i demontaż. Częstym błędem, jakiego powinno się uniknąć, jest w tym przypadku niedostosowanie paneli do wymiarów słupa.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szalunki?

Przy wyborze powinieneś kierować się względami technicznymi. Zbyt proste szalunki mogą nie być wystarczające, by skutecznie zrealizować budowlany projekt, natomiast zbyt zaawansowane technicznie mogą spowodować problemy w montażu i demontażu, tym samym przyczyniając się do przedłużenia czasu budowy i zwiększenia kosztów. Liczy się także technologia wykonywania robót szalunkowych. Wybór systemów szalunkowych ma znaczenie dla logistyki materiałowej.

Podobne

dodaj komentarz