Systemy kominowe: rodzaje, charakterystyka, co warto wiedzieć przed wyborem?

Tradycyjny murowany komin wypada z łask. Nowoczesne systemy kominowe są dziś skuteczniejsze i lepiej wywiązują się ze swoich zadań. Jakie wyróżniamy ich rodzaje i co warto wiedzieć, zanim dokonamy wyboru?

Komin murowany

Murowany komin to ten najbardziej tradycyjny. Wykonywany jest zazwyczaj z cegły ceramicznej. Ma wiele przewodów odprowadzających spaliny, a kanałami wentylacyjnymi do atmosfery odpływa zużyte powietrze z pomieszczeń. Z tej przyczyny komin powinien być ustawiony tak, by mógł obsłużyć zarówno kotłownię, jak i wywiew z łazienki czy kuchni. Taki komin ma pewne niedoskonałości. Przede wszystkim powstający w wyniku skraplania się spalin kondensat powoduje wykruszanie się cegieł i łączącej je zaprawy, czego efektem jest nieszczelność i niedrożność komina.

Rodzaje systemów kominowych ze względu na materiał

Dzisiaj nowe technologie powoli wypierają ten typ komina. Jedną z alternatyw jest prefabrykowany komin ceramiczny. Taki system składa się z wewnętrznego wkładu z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej, izolacji termicznej z wełny mineralnej (ma ona utrzymywać wysoką temperaturę spalin, by zachować odpowiedni ciąg kominowy) oraz zewnętrznej obudowy z betonu lekkiego. Ważnymi elementami takich systemów są też trójnik, wyczystka i zbieracz kondensatu. Nic dziwnego, że kominy murowane wychodzą z użycia, skoro ceramiczne systemy kominowe Schiedel to funkcjonalność i bezpieczeństwo. Warto dodać, że ceramiczne produkty charakteryzują się dużą trwałością. Często producenci udzielają na nie nawet 30-letniej gwarancji.

Komin może też być stalowy. Podobnie jak system ceramiczny, także i ten typ ma konstrukcję warstwową. Wewnętrzna rura ze stali kwasoodpornej otoczona jest cieplną izolacją z wełny mineralnej. Ostatnią warstwą jest zewnętrzna rura ze stali nierdzewnej. Jest ona odporna na warunki atmosferyczne, dlatego nie trzeba jej obudowywać. Dzięki temu komin ma niewielką zewnętrzną średnicę i łatwo można go przeprowadzić przez strop. Stalowy komin jest lekki, nie potrzebuje więc dodatkowych fundamentów – można go mocować za pomocą obejm.

dach z kominem

Rodzaje systemów kominowych ze względu na przeznaczenie

To podział ze względu na materiał, ale systemy kominowe można podzielić też na trzy typy według ich przeznaczenia. Systemy uniwersalne nadają się do każdego rodzaju kotłów z wyjątkiem tych z zamkniętą komorą spalania. Dzięki temu można w każdej chwili zmienić metodę ogrzewania domu bez konieczności przebudowy komina.

Drugim rodzajem systemów kominowych są te przeznaczone do kotłów na paliwo stałe. Zwykle nie mają one warstwy termoizolacyjnej, tylko izolującą warstwę powietrzną. Dobrze współpracują z kotłami na węgiel, biomasę i z kominkami o otwartym palenisku. Ostatnią grupę stanowią kominy systemowe dwuprzewodowe, inaczej powietrzno-spalinowe. Pomiędzy ich obudową a rurą spalinową jest wolna przestrzeń umożliwiająca doprowadzenie zewnętrznego powietrza do komory spalania w kotle. Część odprowadzanego ze spalinami ciepła zostaje tym samym przekazana do powietrza, zasilającego palnik kotła.

Jak wybrać system kominowy?

Dokonując takiego wyboru, należy pamiętać, że system kominowy dobiera się do urządzenia grzewczego. Oczywiście nie ma to takiego znaczenia w przypadku systemów uniwersalnych. Trzeba też zwrócić uwagę na charakter pracy komina – czy będzie on pracował na mokro czy na sucho. Jeśli na każdym odcinku komina temperatura spalin jest wyższa niż 40-60 stopni Celsjusza, wówczas mamy do czynienia z pracą na sucho. W takich warunkach łatwo użytkowac system kominowy, nie można tylko zapomnieć o jego regularnym czyszczeniu i kontrolach kominiarskich.

Praca na mokro ma miejsce, gdy temperatura w kominie spada poniżej 60 stopni Celsjusza, w następstwie czego para wodna ulega kondensacji, wchodząc w reakcję z innymi związkami chemicznymi zawartymi w spalinach. To prowadzi do powstawania kwasów. Dlatego do pracy na mokro trzeba wybrać system kominowy wykonany z materiałów odpornych na korozję.

Podobne

dodaj komentarz