Stół rehabilitacyjny, czyli jaki? Co powinien mieć stół rehabilitacyjny?

Stół rehabilitacyjny stanowi obowiązkowy element wyposażenia gabinetów, w których odbywają się ćwiczenia oraz masaże. Ponadto, w przypadku osób chorych lub niepełnosprawnych w znacznym stopniu, może on stanowić wyposażenie domów, mieszkań. Warto wiedzieć, do czego może służyć stół do rehabilitacji, czym cechuje się dobrej jakości mebel oraz gdzie można go kupić. Wszelkie najważniejsze informacje znajdują się poniżej.

Czym jest i do czego służy stół rehabilitacyjny?

Stoły rehabilitacyjne składają się z 2 zasadniczych elementów – konstrukcji metalowej oraz wygodnego, miękkiego blatu. Na rynku można znaleźć stoły stacjonarne wykorzystywane w gabinetach oraz mobilne stosowane zazwyczaj przez specjalistów, którzy świadczą usługi poza stałym miejscem pracy np. w domach pacjentów. Wyróżniamy konstrukcje krzyżakowe, prostokątne oraz trapezowe. Stoły rehabilitacyjne nie są tanie, ale znacznie ułatwiają rehabilitacjędzięki nim wykonywanie ćwiczeń podczas terapii manualnej lub mięśniowej może być bardziej komfortowe zarówno dla rehabilitanta, jak i rehabilitowanej osoby. Stosowne są również podczas zabiegów fizykoterapeutycznych. Nie jest to jednak ich jedyne przeznaczenie. Bardzo dobrze sprawdzają się podczas wszelkiego rodzaju masażów. Mogą także pełnić rolę kozetki w czasie różnorodnych zabiegów np. kinezyterapii czy ćwiczeń w odciążeniu w kabinie UGUL. Wykorzystywane są także w gabinetach kosmetycznych, jako wygodne miejsce do przeprowadzania terapii.

stół rehabilitacyjny

Jak wybrać dobry stół rehabilitacyjny?

Podczas doboru stołu rehabilitacyjnego do gabinetu czy domu warto wziąć pod uwagę kluczowe aspekty, dzięki którym będzie on idealnie dopasowany do potrzeb oraz niezwykle wygodny. Pierwszą kwestią jest jego przeznaczenie, o którym mowa powyżej. Związane jest ono z ilością elementów, z których składa się mebel. Na rynku znaleźć można modele składające się z 2-4 części – świetnie sprawdzą się do klasycznych masażów oraz jako leżanka, a także z 5-7 stosowane najczęściej podczas terapii manualnej. Ponadto warto wziąć pod uwagę, czy stół rehabilitacyjny jest przeznaczony do pracy z dziećmi, czy osobami dorosłymi oraz jego mobilność. Mebel każdego rodzaju powinien być stabilny oraz wykonany z wytrzymałych materiałów. Odradza się wybór stołu do rehabilitacji z wieloma przeszyciami, ponieważ utrudniają one utrzymanie właściwego poziomu higieny. Niezwykle ważne są funkcje danego modelu – sterowanie i regulowanie wysokości (ręczne, hydrauliczne, elektryczne), zakres regulacji, funkcja Pivota. Podczas wyboru mebla warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy, które mogą znacząco ułatwić korzystanie z niego. Do najczęściej spotykanych zalicza się m.in.: podłokietniki, kółka, otwory w zagłówku czy wieszak na ręczniki.

Gdzie kupić stół rehabilitacyjny? Ile kosztuje?

Najlepszym miejscem do kupna stołu rehabilitacyjnego jest sklep z meblami medycznymi oraz akcesoriami tego typu. Zarówno w tym online, jak i stacjonarnym można znaleźć szeroki asortyment. Dla wielu osób samodzielne kupno stołu do rehabilitacji może być kłopotliwe, dlatego warto podkreślić, że podczas zakupu w profesjonalnym miejscu, istnieje możliwość konsultacji z doświadczonym doradcą, który pomoże w dokonaniu właściwego wyboru.  Osoby, które są zainteresowane kupnem używanego sprzętu, powinny zapoznać się z ofertami dostępnymi w serwisach sprzedażowych, na portalach aukcyjnych oraz społecznościowych.

Wspomnieliśmy wcześniej, ze stoły rehabilitacyjne nie są tanie. Ile więc należy zapłacić za wysokiej jakości nowe akcesorium pozwalające na szybszy powrót do sprawności? W zależności od funkcjonalności mebla ceny mogą wahać się od około 500 zł do ponad 5.000 zł. Trudno określić orientacyjną cenę używanego stołu do rehabilitacji, ponieważ bardzo wiele zależeć będzie m.in. od jego rodzaju czy stanu.

Podobne

jeden komentarz

  1. Niska
    1 października 2021 at 12:33 Odpowiedz

    Moim zdaniem bardzo ważne jest, by taki stół miał regulację wysokości. Mówię to, jako bardzo niska osoba, której wejście na niego sprawia kłopot. Myślę sobie, że podobne problemy mają kosmetyczki i lekarze, którzy muszą stać przy takim stole, na którym, jest pacjent, a oni nie są wysokiego wzrostu. To po prostu niewygodne.

dodaj komentarz