Jak obliczyć dni płodne? 4 popularne metody

Znowu to samo – ze zniecierpliwieniem spoglądasz na test ciążowy i ponownie dostrzegasz brak upragnionych dwóch kresek… Kiedy starania o tak długo wyczekiwane maleństwo po raz kolejny zakończyły się niepowodzeniem, nie wpadaj w panikę, pozwól matce naturze działać. Istnieje prawdopodobieństwo, że wspólnie z partnerem podejmujecie odpowiednie kroki nie w te dni, co trzeba. Kiedy najlepiej starać się o dziecko? W jakiej fazie cyklu nasze działania przyniosą upragnione efekty? Podpowiadamy, jak obliczyć dni płodne.

Na co warto zwrócić uwagę planując ciążę?

Pewnie znana Ci jest sytuacja, gdy podczas każdego cyklu podejmujesz starania o dziecko, jednakże Twoje wysiłki nie przynoszą oczekiwanego rezultatu i robiony co miesiąc test ciążowy wskazuje zaledwie jedną kreskę. Nie oznacza to jednak, że jesteście bezpłodni i nie doczekacie się upragnionego maleństwa. Regularne uprawianie seksu bez zabezpieczenia u zdrowych par prędzej, czy później skończy się ciążą, trzeba jednak dać sobie trochę czasu.

Jak podają statystyki – każdego miesiąca około dwadzieścia procent par ma szansę na zajście w ciążę. Trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego przygotować i w które dni podjąć starania, by zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania upragnionego stanu. Obserwuj dokładnie własne ciało, oblicz, kiedy dokładnie przypada owulacja i w dni płodne kochaj się do woli. Zatem jak obliczyć dni płodne?

kobieta w ciąży ręce na brzuchu

Jak obliczyć długość cyklu?

To najprostszy sposób, by obliczyć dni płodne i wyznaczyć dzień, w który najłatwiej zajść w ciążę. Polega na szacunkowym określeniu, kiedy dojdzie u Ciebie do owulacji. Wystarczy tylko, byś znała średnią długość swojego cyklu, z przeciągu kilku miesięcy. Długość cyklu to czas między jedną, a drugą miesiączką. Jeśli już znasz spodziewany termin następnego okresu, odejmij od tej daty dwanaście dni, a następnie jeszcze cztery. Twoja owulacja może wystąpić podczas pięciu dób od wyznaczonego terminu.

Jaki jest śluz w dni płodne? Czyli obserwacja śluzu – metoda Billingsów

Ta metoda obliczania dni płodnych polega na obserwacji śluzu, który za pośrednictwem hormonów zmienia się w trakcie cyklu. W dni niepłodne śluz jest lepki, białawy i mało zauważalny. Im bliżej owulacji, tym więcej śluzu i staje się on rozciągliwy, przezroczysty, dzięki czemu ułatwia plemnikom przetrwanie i umożliwia im sprawniejszy ruch, zwiększając ich szanse dotarcia do komórki jajowej.

Metoda termiczna – Holta sposobem na obliczenie dni płodnych

Sposób ten pozwoli wyznaczyć owulację, dzięki codziennym pomiarom temperatury. Ważne jest, by mierzyć ją zawsze o tej samej porze, najlepiej tuż po przebudzeniu. Temperatura ciała wzrasta już na krótko po owulacji i pozostaje na wyższym poziomie aż do końca cyklu. W łatwy sposób możesz więc sprawdzić, czy obecny cykl jest cyklem owulacyjnym i czy masz szansę na spłodzenie potomka.

Testy owulacyjne – najłatwiejszy sposób na obliczenie dni płodnych

Jeśli wymienione sposoby są dla Ciebie zbyt skomplikowane, bądź dają Ci niejasny obraz, zainwestuj w testy owulacyjne. Wykrywają poziom lutropiny, hormonu luteinizującego (LH), a także poziom estrogenu. Stosując się do instrukcji zawartej na ulotce, w łatwy sposób obliczysz, kiedy nadejdą najbliższe dni płodne.

Podobne

2 komentarze

  1. kapusta
    6 października 2016 at 09:17 Odpowiedz

    To bardzo ważne aby mieć systematyczny cykl. Niestety nie każda kobieta tak ma więc trzeba to potem leczyć hormonalnie. Obserwacja śluzu to też dobra metoda.

  2. Wini
    29 listopada 2016 at 08:19 Odpowiedz

    Warto iść do lekarza i jego zapytać, jak postępować.

dodaj komentarz