Śruby, czyli wkręty to łącznik poszczególnych elementów, części czy przedmiotów. Można wymienić wiele rodzajów śrub, które będą się między sobą różnić zarówno kształtem, długością czy rodzajem. Jednym z często wykorzystywanych śrub są te imbusowe. Do czego jednak służą? Jakie rodzaje wyróżniamy?
- Czym jest śruba?
- Do czego służy śruba imbusowa?
- Jakie rodzaje śrub imbusowych wyróżniamy?
- Jakie są normy dla śrub imbusowych?
Czym jest śruba?
Śruby to inaczej łączniki, które najczęściej są stosowane w połączeniach gwintowych. Mogą się różnić między sobą budową oraz zastosowaniem. Sam podział śrub jest dosyć rozległy i można wyróżnić śruby ze względu na takie czynniki, jak kształt łba, zakończenia czy czopa, a także pod względem długości gwintu w stosunku do trzpienia czy rodzaju gwintu. Istotny jest także materiał z którego są wykonane, o czym świadczy klasa wytrzymałości. Śruby muszą także spełniać określone normy, dlatego też tak istotne jest sprawdzanie ich oznaczeń przed samym zakupem.
Do czego służy śruba imbusowa?
Śruby imbusowe to szczególny rodzaj śrub, który wyróżnia się łatwością w montażu i demontażu. Jeżeli chodzi o wygląd, posiada specyficzny walcowaty kształt łba, wewnątrz którego wpisany jest graniastosłup prawidłowy o podstawie sześciokątnej. Przy wkręcaniu śrub imbusowych wykorzystuje się specjalne klucze imbusowe, które wyglądają jak pręt wygięty w literę „L”.
Ważną cechą śrub imbusowych jest duża wytrzymałość, jak również odporność na korozję. W każdej skrzynce narzędziowej powinny one być, ponieważ znajdują zastosowywanie zarówno w prostych pracach remontowych, jak i na większych budowach, w motoryzacji czy nawet w przemyśle. Tak szerokie zapotrzebowanie sprawia, że ich zakup nie jest trudny. Śruby imbusowe łatwo znajdziesz w sklepie incop.pl, jak również w wielu innych sklepach z akcesoriami remontowo-budowlanymi i narzędziowymi, co pozwoli na odpowiednie dopasowanie elementów łącznych do naszych potrzeb.
Jakie rodzaje śrub imbusowych wyróżniamy?
Rodzajów śrub imbusowych możemy znaleźć kilka. Mogą się między sobą różnić kształtem łba czy gniazda. Gniazdo najczęściej jest sześciokątne, ale można znaleźć także i czworokątne lub nawet ośmiokątne. Poza tym, mogą być one wykonane z nieco innych materiałów, jak również posiadać różną wielkość i długość gwinta (na całej długości lub na części długości). Z pewnością szukając odpowiednich śrub imbusowych, należy wziąć pod uwagę wszystkie te cechy, może w tym pomóc także fachowiec ze sklepu budowlanego.
Jakie są normy dla śrub imbusowych?
Nie tyle są jakieś szczególne normy dla śrub imbusowych, co dla śrub w ogóle. Przeglądając oferty sklepów, można zobaczyć przy śrubach różne oznaczenia literowe oraz cyfrowe. Bierze się pod uwagę trzy typy dopuszczonych norm: PN, DIN oraz ISO.
PN to oznaczenie funkcjonujące na terenie Polski i jego posiadanie świadczy o tym, że dana śruba spełnia wszelkie Polskie Normy jakości. Oznaczenie to stosuje się przy śrubach metrycznych. Skrót DIN wywodzi się od Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego, gdzie tworzone były normy dla wielu różnych śrub. Jest jeszcze oznaczenie ISO z Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej, które jest jednocześnie najbardziej znane i zajmuje się ustalaniem norm dla wielu dziedzin życia, nie tylko śrub.
Posiadanie któregokolwiek z tych oznaczeń świadczyć będzie o wysokiej jakości i bezpieczeństwie danego produktu. Jeżeli chodzi o cyfry przy oznaczeniach, określają one klasę wytrzymałości danej śruby oraz materiał z jakiego została wykonana.