Sprzątanie i utrzymanie czystości – zlecić czy zatrudnić, kiedy co warto wybrać?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że czyste i komfortowe środowisko pracy wpływa pozytywnie na pracowników, ich wydajność. Utrzymanie odpowiedniego porządku jest tym trudniejsze, im więcej osób zatrudniamy oraz im więcej klientów lub kontraktów odwiedza nas każdego dnia. W jakich przypadkach sprawdzi się firma sprzątająca, a w jakich zatrudniona na etacie osoba sprzątająca?

Jakie są zalety firmy sprzątającej?

Jedną z głównych przyczyn zatrudniania firm sprzątających i likwidowania stanowisk pracy sprzątaczek są… finanse. Zaangażowanie firmy outsourcingowej pozwala na zaoszczędzenie realnych kwot. Plusem pracy profesjonalnych firm jest także to, że używają profesjonalnej chemii oraz akcesoriów do sprzątania. Dodatkowo sami trudnią się jej wyborem i zakupem, przez znika konieczność kupowania odpowiednich produktów przez osoby, które zatrudniamy. Dzięki szerokiej wiedzy mogą oni poradzić sobie z wieloma, pozornie niemożliwymi do usunięcia, zabrudzeniami. Ponadto utrzymanie czystości (yesczysto.pl) z pomocą firmy sprzątającej może być związane nie tylko z zadbaniem o porządek wewnątrz budynków, ale i sprzątaniem terenów zielonych czy fasad budynków. Dzięki temu jedna firma jest w stanie kompleksowo zadbać o porządek i estetykę. Elastyczne godziny pracy firm sprzątających pozwalają im na wykonywanie zadań, gdy pozostali pracownicy są poza firmą np. w nocy czy w weekendy. Ponadto jest to spore ułatwienie dla pracodawcy – mamy gwarancję, że pomieszczenia będą posprzątane zawsze – profesjonalna firma zajmie się znalezieniem osoby na zastępstwo, przypadku niedyspozycji pracownika odpowiedzialnego za sprzątanie naszej firmy.

Plusy osoby, ekipy sprzątającej na etacie

Zatrudnianie osoby (bądź kilku, w zależności od potrzeb) do sprzątania firm jeszcze niedawno było bardzo popularnym rozwiązaniem. Dlaczego się na nie decydowaliśmy? Zasadniczym plusem była możliwość pełnej kontroli nad ilością przepracowanych godzin oraz skrupulatnością wykonywanych obowiązków. Sporą zaletą była także możliwość bezpośredniej rozmowy z pracownikami w celu zgłoszenia zastrzeżeń czy pochwaleniu osób odpowiedzialnych za sprzątanie danego obiektu. Niestety warto podkreślić, że rozwiązanie to jest kosztowne i może nakładać na nas dodatkowe obowiązki np. związane z zakupem środków czyszczących czy organizowaniem zastępstwa dla niedysponowanego pracownika.

Firma sprzątająca czy osoba sprzątająca na etacie – co wybrać?

Gdy decydujemy się na outsourcing lub zatrudnienie osoby świadczącej usługi sprzątające (na pełen lub niepełen etat) zazwyczaj kluczowe są aspekty finansowe. W większości przypadków korzystniejsze będzie wybranie profesjonalnej firmy. W tym wypadku płacimy jedynie za wykonaną usługę; nie interesują nas kwestie związane z zakupem środków czystości, ubezpieczenia, pozostałych kosztów utrzymania stanowiska pracy. Warto jednak podkreślić, że niektóre z przedsiębiorstw sprzątających zajmują się jedynie porządkowaniem większych powierzchni np. biurowców powyżej 100 m². To dobre rozwiązanie dla tego typu miejsc oraz:

  • lokali użyteczności publicznej i przemysłowych o dużej powierzchni
  • basenów,
  • hoteli,
  • siłowni,
  • salonów samochodowych,
  • szkół,
  • żłobków itp.

W przypadku mniejszych biur czy innych obiektów możemy spotkać się z odmową i konieczne będzie zatrudnienie sprzątaczki na etat. Warto także zaznaczyć, że firma sprzątająca dobrze sprawdzi się nie tylko do codziennego, bieżącego utrzymania porządku, ale i jako profesjonalna ekipa, która pomoże szybko i profesjonalnie uporać się z nieporządkiem panującym po remoncie. Wykonanie tak czaso- i pracochłonnych zadań przez osobę sprzątającą na etacie może być nie tylko bardzo długie, ale i mniej dokładne, dlatego w tym aspekcie zdecydujmy się na firmę sprzątającą.

Podobne

dodaj komentarz