Schizofrenia paranoidalna. Czym się objawia? Jak można z nią walczyć?

O schizofrenii słyszy się bardzo często. Jest to jedno z najbardziej znanych zaburzeń psychicznych które czyni go zarazem jednym z najbardziej niebezpiecznych. Te wszystkie głosy popychające ludzi do zrobienia strasznych rzeczy przyprawiają o dreszcze i są pożywką dla wielu reżyserów filmów grozy. Jak rzeczywiście objawia się schizofrenia i jak się ją leczy, opisujemy w poniższym artykule.

1. Skąd się bierze schizofrenia paranoidalna?

Schizofrenia paranoidalna została zdiagnozowana jako zaburzenie psychiczne, którego przyczyny są dosyć złożone. Generalnie uznaje się, że jej przyczyn należy szukać w genach. Badania wykazały, że ryzyko wystąpienia tego schorzenia u dziecka osoby chorej na schizofrenię wynosi 13%. Przyczynia się do tego uszkodzenie DNA. Również czynniki zewnętrzne mogą wywołać u człowieka takie zaburzenia. Ma na to wpływ stres, wszelkiego rodzaju traumy czy zażywanie silnych leków lub narkotyków. Niekiedy nawet schizofrenia może być przyczyną powikłań chorób zakaźnych.

2. Jak się objawia schizofrenia paranoidalna?

W tym rodzaju schizofrenii najczęstszym objawem są omamy, głównie słuchowe. To nic innego, jak dobrze nam wszystkim znane głosy które cały czas mówią do chorego, nie odstępują na krok, komentują jego zachowanie, rozkazują i namawiają do zrobienia określonej rzeczy. Głosy nie muszą ograniczać się tylko do wyraźnie artykułowanych słów ale mogą to być też dźwięki takie jak pisk, szum jak również omamy smakowe, zapachowe, wzrokowe czy dotykowe.

Mężczyzna odczuwający ból

Poza omamami, choremu towarzyszy poczucie ciągłej inwigilacji i tego, że ktoś go śledzi. To tzw. mania prześladowcza, która nie pozwala choremu oprzeć się wrażeniu że jest obserwowany, podsłuchiwany lub że jest ofiarą spisku. Szuka związku między sobą a resztą otoczenia, tzn. uważa że wszyscy ludzie się na niego patrzą, że cała ich uwaga skupiona jest wyłącznie na nim. Oprócz tego schizofrenik jest niczym pustelnik. Żyje w odosobnieniu, w miejscu bezpiecznym tylko dla niego, do którego nikogo nie dopuszcza, z nikim nie jest związany emocjonalnie, z nikim się nie przyjaźni, jest nieufny w stosunku do innych ludzi, podejrzliwy, niekiedy agresywny.

3. Jak leczyć schizofrenię?

Schizofrenia jest leczona głównie przy zastosowaniu leków przeciwpsychotycznych. W początkowej fazie zwykle chorzy reagują pozytywnie na leczenie, jednak w późniejszym okresie wywołuje ono różne skutki. Leki zaczynają działać po około dwóch tygodniach, jednak na efekty trzeba poczekać nawet do czerech tygodni. Niosą one za sobą również pewne skutki uboczne takie jak senność, zawroty głowy, drętwienie kończyn i wiele innych.

Dłoń w której znajdują się lekarstwa

4. Najciemniejsza strona schizofrenii paranoidalnej

Osoby cierpiące na ten rodzaj zaburzenia psychicznego, bardzo często dopuszczają się szokujących i brutalnych zbrodni. Związane jest to z prześladującymi ich głosami i omamami, które pchają ich do popełnienia okropnych czynów, o których aż strach mówić. Osoby chorujące na schizofrenię dopuszczają się tak strasznych rzeczy, że nawet sami czasem dziwią się jak mogli tego dokonać. Dlatego winą zawsze obarczają „tego drugiego” lub w ogóle nie pamiętają całego zdarzenia. Budzą się jakby ze snu i nie rozumieją, co się wydarzyło.

Dlatego każda osoba, lub ktoś z jej bliskich, jeśli zauważy że w domu pojawiły się nowe rzeczy lub dostrzeże na sobie jakieś obrażenia np. zadrapania, siniaki, podarte ubrania które wskazywałyby na to, że brało udział w bójce czy szamotaninie, to znak że dzieje się coś niedobrego i należy podjąć zdecydowane kroki.

Podobne

jeden komentarz

  1. paranoik
    4 sierpnia 2017 at 12:17 Odpowiedz

    Schizofrenia to poważna sprawa, jak pojawią się niepokojące objawy, trzeba przeprowadzić odpowiednie badania i podjąć leczenie.

dodaj komentarz