Profile LED – co to jest? do czego potrzebujesz?

Nowoczesne oświetlenie jest często bardzo energooszczędne, jednak nie zawsze wygląda estetycznie. Wiele dobrego można usłyszeć o lampach LED, jednak duża ilość widocznych diod przypomina raczej lampki choinkowe niż eleganckie oświetlenie. Jeśli nie chcesz, by Twoje mieszkanie wyglądało jak całoroczne święta Bożego Narodzenia, to zdecydowanie powinieneś pomyśleć o profilach LED. Dzięki nim będziesz mógł oszczędzać z klasą.

1. Czym są LEDY?

Wiele słyszeliśmy już na pewno o LEDach z telewizji i gazet. Wiemy, że są energooszczędne, działają długo, ale nie wiemy, czym tam tak naprawdę są. LEDy to zbiór diod elektroluminescencyjnych, które zamontowane są na taśmie lub w szklanym odpowiedniku żarówki. Światło pojawia się wtedy, gdy elektrony przechodzą z wyższego poziomu energetycznego do niższego. Energooszczędność takiego rozwiązania wynika z faktu, że LEDy praktycznie nie emitują ciepła, dzięki czemu większość energii wykorzystana jest na oświetlenie pomieszczenia.

2. Czym są profile LED?

Profile LED wykorzystujemy do montażu taśm LED wszędzie tam, gdzie inny sposób zamocowania nie jest możliwy lub chcemy poprawić ich estetyczne aspekty. Warto zauważyć, że jest to wklęsła listwa, w której zaczepiona jest taśma z diodami. Następnie zasłania się ją matową przykrywką, która w większości przypadku wykonana jest z pleksi. Profile led, ze względu na oszczędność, warto wybierać w internecie, np. na http://www.ledovo.pl/items/131-profile-led.html, ponieważ w tradycyjnych sklepach ceny są zauważalnie wyższe.

3. Zalety estetyczne profili LED

W większości przypadku staramy się schować taśmy LED w taki sposób, by nie były one widoczne. Wynika to z faktu, o którym już wspomnieliśmy na samym początku. Prezentują się jak lampki choinkowe. Na szczęście profile LED są w stanie zmienić ten stan. Dzięki nim może wybrać obudowę, która przysłoni wiele diod, a światło stanie się jednolite, jak również odpowiednio zmodyfikujemy światło, by było ono bardziej eleganckie. Na rynku znaleźć można wiele modeli i wiele opraw, dzięki którym taśmy LED przestają być kojarzone z oświetleniem typowym dla salonów gier.

oświetlenie led schody

4. Większe bezpieczeństwo

Nie każdy zdaje sobie ponadto sprawę z faktu, że profile LED są w stanie zabezpieczyć taśmy przed niektórymi uszkodzeniami. Przede wszystkim chodzi tu o wilgoć. Dzięki odpowiedniemu montażowi jesteśmy w stanie zabezpieczyć nasze oświetlenie przed wodą. Ponadto trudniej taką taśmę zerwać w sposób mechaniczny. Warto pamiętać o jednym. W profilach można zamontować jedynie taśmy ip20, których producent nie zabezpieczył fabryczni przed wodą. W przeciwnym wypadku będzie dochodziło do przegrzewania, co może skończyć się nawet pożarem w naszym domu lub biurze.

Podobne

jeden komentarz

  1. lilianka
    30 września 2016 at 10:25 Odpowiedz

    Ja mam takie taśmy ledowe w podwieszanym suficie. Ale nie stosowałam do nich żadnych profili, w sumie nie było takiej potrzeby. Chociaż raz przeżyłam zawał sumienia jak kot mi się tam dostał z górnych szafek i zaczął ciągnąć te taśmy. Może jakby były lepiej przymocowane, to by mu się nie udało.

dodaj komentarz