Profilaktyka i obserwacje u kardiologa – kiedy zacząć? W jakim wieku?

Jednym z najważniejszych narządów naszym ciele zdecydowanie jest serce, które pracuje bez ustanku pompując krew i pozwala nam na funkcjonowanie. Co jednak zrobić, gdy zaczynają się problemy z sercem? Iść do kardiologa, gdy nas zaczyna boleć czy może zacząć kontrolować stan naszego serca wcześniej? Jak zadbać o ten organ?

Jak zadbać o serce – kardiolog?

Serce odpowiada za funkcjonowanie całego układu krążenia, dzięki niemu możemy żyć i działać często w skrajnych warunkach i przy dużym wysiłku fizycznym. O serce trzeba jednak dbać i nie jest tajemnicą, że problemy z sercem ma bardzo wiele osób. Lekarze biją na alarm i wzywają do profilaktyki i regularnych badań kardiologicznych, szczególnie jeżeli w naszej rodzinie występowały już zachorowania związane z układem krążenia. Oprócz tego jest szereg chorób nabytych, które także w jednej chwili mogą przekreślić wszystko. Rada? Trzeba tego przeciwdziałać i udać się do kardiologa na badania i to w miarę szybko.

Co daje badanie kardiologiczne?

Choroby układu krążenia to jedne z najczęściej występujących w Polsce. Takie objawy jak kołatanie serca, napady duszności, omdlenia, obrzęki, zadyszki, wszystko to może świadczyć o poważnym problemie. Zazwyczaj bagatelizujemy sprawę czekając aż objawy przejdą, ale prawda jest taka, że przejdą raz, drugi, trzeci, a za kolejnym może być już koniec. Trzeba pamiętać, że kardiologia zajmuje się wieloma chorobami jak nadciśnienie, choroba wieńcowa czy arytmia serca (http://www.sante-cm.pl/kardiologia), a w przypadku badań profilaktycznych można wykonać analizy laboratoryjne krwi, pełną diagnostykę obrazową, echo serca czy EKG. Dzięki temu zawczasu można wykryć wszelkie choroby ukryte w naszym ciele i zapobiec nieszczęściu.

Serce i stetoskop

Kiedy zacząć badania kardiologiczne?

Lekarze zalecają, by regularne badania rozpocząć od 50 roku życia, ale prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach coraz częściej wielu młodych ludzi ma problemy z sercem. Często odpowiadają za to ukryte wady genetyczne, tryb życia, stres, praca czy zła dieta, które negatywnie odbijają się na naszym sercu. Kiedy więc najlepiej zacząć się badać? Jak najwcześniej! Gdyby wykonywać takie badania kontrolne chociażby raz w roku, poziom zagrożenia śmiercią w wyniku zatrzymania akcji serca byłyby znacznie mniejszy i można byłoby temu zdecydowanie skuteczniej przeciwdziałać. Na badania często czeka się jednak miesiącami, alternatywą są jednak prywatne placówki, które oferują badania or ręki.

Jak dbać o serce na co dzień?

Oprócz badań profilaktycznych należy także pamiętać o tym, że wiele też zależy od nas samych. Chodzenie do kardiologa nie na wiele się zdadzą, jeżeli nie zadbamy o to, by nasze serce miało trochę łatwiejsze życie. Lekarze zalecają przede wszystkim większą aktywność fizyczną oraz zdrowszą dietę bogatą przede wszystkim w pełnoziarniste zboża, warzywa, owoce czy zioła. Siedząc w domu i zajadając smutki i nerwy, tylko sobie szkodzimy. I tu warto także pamiętać o naszym zdrowiu psychicznym. Życie w ciągłym stresie i nerwach źle wpływa na nasz układ krążenia, dobrze jest więc pomyśleć o zrelaksowaniu się i dobrym odpoczynku, a w połączeniu z ruchem i zdrowym jedzeniem, nasze serce posłuży nam znacznie dłużej.

Podobne

2 komentarze

  1. Ezawa
    30 listopada 2017 at 08:55 Odpowiedz

    Z sercem nie ma żartów niestety i mało kto zdaje sobie z tego sprawę, tym bardziej, że coraz częściej dotyczy to naprawdę młodych ludzi. Mój ojciec zmarł na zawał, a nie miał nawet 40 lat! To tylko świadczy o tym, że trzeba się badać profilaktycznie, nawet jeżeli czujemy się dobrze.

  2. Bogdan
    24 stycznia 2018 at 13:29 Odpowiedz

    No, problemów z sercem na pewno nie powinno się lekceważyć, lepiej jednak pójść na te badania od czasu do czasu i mieć spokój.

dodaj komentarz