Pomoc prawna adwokata w negocjacjach handlowych – na czym polega, kiedy potrzebny jest prawnik?

Jedną z podstaw biznesu są negocjacje handlowe. Rozmowy z kontrahentami czy partnerami biznesowymi często bywają bardzo skomplikowane. Od powodzenia takich rozmów może wiele zależeć, dlatego też konieczne jest do tego odpowiednie przygotowanie, wiedza, nastawienie oraz rzecz jasna doświadczenie. Czym są negocjacje handlowe? Dlaczego pomoc prawnika jest w wielu przypadkach rzeczą niezbędna?

Jak prowadzić negocjacje handlowe w biznesie?

Negocjacje w biznesie są pewną podstawą, bez której dana firma nie byłaby w stanie funkcjonować na dłuższą metę. Kontrahenci, dostawcy, producenci, partnerzy biznesowi… w każdym z nich, konieczne jest ustalenie zakresu działania i wypracowanie pewnych warunków współpracy korzystnych dla każdego. Można rzecz jasna próbować negocjować samodzielnie, jeżeli jednak nie posiadamy niezbędnego doświadczenia, albo naszym kontrahentem jest znacznie większa od nas firma, wówczas może pojawić się problem i przydać się może pomoc prawna. Warto pamiętać, że negocjacje handlowe z prawnikiem to specjalność kancelarii: kancelariakrs.pl i daje to znacznie więcej możliwości porozumienia niż przy działaniu na własną rękę. Poza tym, aby przeprowadzać biznesowe negocjacje konieczna jest znajomość prawa handlowego, aby wszelkie zawarte porozumienia były legalne, możliwe do zrealizowania i korzystne dla wszystkich stron.

Jak prawnik pomaga w negocjacjach?

Pomoc prawnika w czasie negocjacji handlowych opiera się w głównej mierze na nadzorowaniu całego procesu, który zazwyczaj jest wieloetapowy. Jego najważniejszym obowiązkiem jest pilnowanie, aby wszelkie propozycje i stawiane warunki były zgodne z prawem oraz w interesie klienta. Dotyczy to zresztą nie tylko dóbr materialnych, jak zatwierdzenie danej usługi, ale i dobrego imienia danej osoby oraz firmy. Adwokat zajmuje się także wsparciem klienta na zasadzie wyjaśnienia mu obowiązujących praw, a także kosztów danego przedsięwzięcia. Jest on wstanie ocenić umowę pod kątem legalności w prawie oraz korzyści. Dodatkowo prawnik może być bezpośrednim reprezentantem przedsiębiorcy w czasie rozmów negocjacyjnych.

Ludzie zawierający umowę biznesową

Co daje negocjacja handlowa z prawnikiem?

Przede wszystkim negocjacje handlowe są bardzo wymagające. Trzeba znać prawo, wiedzieć jak rozmawiać z ludźmi i orientować się w zasadach rządzącymi negocjacjami. Nie każdy to potrafi, dlatego pomoc prawna tak bardzo się przydaje. Prawnik dopilnuje, by wszystko było w porządku, zawierane umowy były korzystne i nie godzące w nasze dobro, jak również może wziąć na siebie cały ciężar rozmowy. Taki reprezentant także jest widziany zupełnie inaczej – przedsiębiorca pokazuje, że negocjacje jak i zawarcie umowy traktuje poważnie. Prawnik, który specjalizuje się w umowach handlowych wie jak prowadzić rozmowy, na czym się skupić i o jakie korzyści może zawalczyć. Daje to większe szanse na zakończenie mediacji w sposób korzystny dla każdego i nie godząc z niczyje interesy. Efektywnie prowadzi działania, które ostatecznie zakończą się sukcesem, na który sam przedsiębiorca miałby mniejsze szanse, mogą się po drodze pogubić w gąszczu niezrozumiałych przepisów.

O co chodzi w negocjacjach?

Warto przy tym pamiętać o jednym – w negocjowaniu nie chodzi o pokonanie przeciwnika i zrównaniu go z ziemią, ale o znalezienie kompromisu, który będzie dobrym rozwiązaniem dla każdej ze stron biorących udział w rozmowach. Negocjować trzeba umieć – nie być zbyt uległym lub idąc w drugą stronę, zbyt agresywnym. Zwycięstwo w negocjacjach to zwycięstwo obustronne, gdy każda ze stron wypracowała swoje warunki, a wypracowana umowa jest wygraną każdego. Dodatkowo samo załatwienie formalności też jest istotne – żeby kontrakt był wiążący i miał moc prawną, konieczna jest obecność prawnika.

Podobne

dodaj komentarz