Wzięcie kredytu hipotecznego to poważna decyzja, która wiąże się z wieloletnią umową. Zanim się pójdzie do banku, należy wcześniej wiedzieć o tym produkcie finansowym jak najwięcej, by tym samym uniknąć ewentualnych kłopotów, i zbyt wysokich opłat. Chcesz wziąć kredyt hipoteczny mądrze? Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć!
Czym jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie finansowe, które otrzymuje się w banku, w celu zakupu lub modernizacji nieruchomości. W praktyce może być to mieszkanie, dom, działka budowlana, remont lub przebudowę. Udzielana jest na wysokie kwoty, zazwyczaj liczone od kilkuset tysięcy do nawet miliona złotych, jednak uzyskana kwota będzie zależała zarówno od wartości planowanego zakupu, jak i, co ważniejsze, posiadanej zdolności oraz historii kredytowej. Zobowiązanie można zaciągnąć nawet na 35 lat, ze spłatą w ratach.
Jak konkretnie działa kredyt hipoteczny wyjaśniają autorzy poradników w serwisie https://hipotekakredyt.pl, można więc łatwo dowiedzieć się, jakie formalności trzeba spełnić czy jak obliczyć korzyści zobowiązania. Niewątpliwie trzeba zdawać sobie jednak sprawę z tego, że takie finansowanie, choć pozwala nam na zakup wymarzonego M, wiąże się też z pewnym ryzykiem i obciążeniem dla budżetu i to na długie lata. Dlatego warto wszystko przemyśleć wcześniej.
Jak wygląda weryfikacja klientów przy kredycie hipotecznym?
Ponieważ kredyty hipoteczne są dużymi zobowiązaniami, weryfikacja klientów przez banki jest bardzo skrupulatna. Sprawdzana jest dokładnie zdolność i wiarygodność kredytowa, na które składają się takie czynniki jak zarobki, miejsce pracy, rodzaj umowy, wiek, wielkość rodziny, posiadane inne zobowiązania oraz historia kredytowa, która pomoże zweryfikować, czy w przeszłości nie było problemów ze spłatą.
O zdolności kredytowej świadczy także posiadany wkład własny, minimum to 20% wartości nieruchomości, ale im więcej się uzbiera, tym lepiej. Warto pamiętać też, że posiadając inne zobowiązania – kredyty, pożyczki czy nawet niespłacone zadłużenia, szanse na otrzymanie pieniędzy zdecydowanie spadają. Dobrze więc wszystkie kwestie finansowe uporządkować wcześniej.
Jakie formalności trzeba spełnić przy kredycie hipotecznym?
Kredyty hipoteczne wiążą się z naprawdę wieloma formalnościami, ponieważ oprócz dokumentów dotyczących kredytobiorcy, w celu sprawdzenia jego wiarygodności, potrzebne będą także te powiązane bezpośrednio z kupowaną nieruchomością. W zależności o tego, na jaki cel potrzebuje się pieniędzy, konieczne będzie zebranie innych papierów. Najlepiej zrobić to wcześniej, by do banku pójść dobrze przygotowanym. Każdy brak z dokumentacji, będzie się tutaj wiązał z wydłużeniem czasu weryfikacji wniosku kredytowego.
Jaki kredyt hipoteczny wybrać?
Najważniejszą kwestią dla kredytobiorców jest z pewnością wybór jak najtańszego kredytu hipotecznego, to znaczy, takiego, którego opłaty nie będą zbyt wysokie. By wybrać odpowiednią ofertę, należy porównywać między sobą poszczególne propozycje bankowe i zwracać uwagę na takie kwestie jak RRSO – im niższe, tym lepsze, oprocentowanie, na które składa się marża banku oraz stawka WIBOR, ubezpieczenie, a także liczne inne opłaty dodatkowe jak prowizje.
Podstawowym zabezpieczeniem dla banku jest wpis nieruchomości do księgi wieczystej. Zanim wybierze się konkretną ofertę, należy wszystko dokładnie sprawdzić i obliczyć korzyści. Pomóc mogą w tym powszechnie dostępne kalkulatory kredytowe.
Claire
Wzięłam niedawno kredyt hipoteczny, ale z pomocą doradcy kredytowego. Dzięki temu miałam faktycznie niewiele formalności. Sama bym tego w życiu nie ogarnęła, nawet z takim poradnikiem. To dla mnie zdecydowanie za trudne.