Pianka w budownictwie i nie tylko! Jak obrabiać, wycinać, ciąć piankę?

Pianki z tworzyw sztucznych mają szerokie zastosowanie. Wbrew pozorom ich użycie nie ogranicza się jedynie do budownictwa. Ale żeby je właściwie wykorzystać, często trzeba je poddać odpowiedniej obróbce.

Do czego wykorzystuje się piankę?

Pianki z tworzyw sztucznych charakteryzują się lekkością i elastycznością, a przy tym mają imponującą wytrzymałość. To dzięki tym cechom znajdują wiele rozmaitych zastosowań, nie tylko w budownictwie, chociaż tam najczęściej są w użyciu. Szczególnie cenione są ich właściwości wygłuszające i właśnie w tym celu zwykle używa się pianek polietylenowych.

Izolowanie i uszczelnianie, a także występowanie w roli podkładu, to również zadania, w jakich pianka się dobrze sprawdza, przede wszystkim dzięki swojej odporności na wilgoć i temperaturę.

Jednak, jak już wspomnieliśmy, zastosowania pianki nie ograniczają się tylko do budownictwa. Można wykorzystywać ją w różnych dziedzinach. W branży odzieżowej używa się jej do wielu rozmaitych celów, między innymi jako wkładki do ubrań sportowych. Tworzy się też z niej zabawki i gadżety reklamowe.

Ponadto pianka znajduje zastosowanie w transporcie. Przewożone towary narażone są na wstrząsy, przemieszczenia oraz obicia i wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne, co stanowi duży problem, szczególnie w przypadku, gdy transportuje się przedmioty delikatne i o dużej wartości. Pianka ma doskonałe właściwości amortyzujące, dlatego znakomicie nadaje się do zabezpieczania takiego ładunku. Z tego względu wnętrza pojemników, szuflad, opakowań i walizek też frezuje się w piance.

Pianki mogą też być wykorzystywane do celów artystycznych – dotyczy to szczególnie foamiranu, czyli pianki irańskiej, bardzo plastycznej, rozciągliwej, cienkiej, a przy tym trwałej, z której tworzy się na przykład sztuczne rośliny urzekające realistycznym wyglądem.

Zastosowania pianek są więc wszechstronne, ale żeby można było używać ich w określonych celach, często niezbędna okazuje się ich właściwa obróbka – chodzi tu przede wszystkim o cięcie i frezowanie.

wiertła do frezowania

W jaki sposób obrabia się piankę?

Usługi takie jak wycinanie pianki mają w ofercie profesjonalne firmy (frezujemy.com), można w ten sposób dopasować ją do konkretnych potrzeb. A jak dokładnie się to robi?

Często stosowaną metodą obróbki jest frezowanie CNC. Skrót ten oznacza Computerized Numerical Control. Ten sposób wykorzystuje zaawansowaną technologię, a konkretnie urządzenia sterowane numerycznie. Przy skrawaniu nie musi już pracować cała grupa rzemieślników. Dzięki rozwojowi robotyki teraz proces ten nadzorowany jest przez programistów i operatorów maszyn.

Pierwszym etapem takiej obróbki jest stworzenie w komputerze odpowiedniego projektu. Następnie przetwarza się go, by nadać mu postać planu sterowania narzędziami i wreszcie następuje właściwa obróbka. Narzędzie wykonuje ruch obrotowy, a w tym czasie przez obrabianą piankę wykonywany jest ruch posuwowy.

Urządzenia programuje się, by wykonywały frezy o dokładności przekraczającej możliwości tradycyjnych obrabiarek. Wysoka precyzja pozwala ograniczyć straty materiału – ryzyko błędów przy cięciu pianki jest ograniczone niemal do zera. Brak sterowania manualnego umożliwia także szybsze tempo pracy (choć czasochłonne może być samo programowanie, ponieważ wymaga wykonania skomplikowanego projektu).

W dodatku frezowanie CNC to proces całkowicie powtarzalny – wystarczy raz zaprogramować urządzenie pod kątem jednego wzoru i można wykonać całą operację wielokrotnie, za każdym razem uzyskując ten sam efekt.

Podobne

dodaj komentarz