Ochrona danych w internecie, co to oznacza? Jak się zabezpieczać?

W dzisiejszych czasach naprawdę trudno obejść się bez internetu, za pośrednictwem którego możemy załatwić bardzo dużo bieżących spraw. Korzystając z internetowych kont bankowych opłacamy rachunki, tradycyjną pocztę zastąpiła w ogromnej mierze internetowa skrzynka pocztowa e-mail, nawet zakupy możemy zrobić w sieci nie wychodząc z domu. Jednak przy każdej tego typu operacji udostępniamy swoje dane, jak więc dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

Czym są dane osobowe?

Dane osobowe są zbiorem informacji dotyczących konkretnej osoby, które pozwalają na jej zidentyfikowanie. Daną osobową może być nawet pojedyncza informacja, taka jak np. numer PESEL, który odnosi się do konkretnej osoby. Jeśli jednak nie dysponujemy tak istotną informacją jak np. PESEL czy NIP, aby zidentyfikować jakąś osobę potrzebna jest większa ilość danych, które dopiero w połączeniu będą stanowiły dane osobowe.
Bardzo wiele miejsc w internecie wymaga od nas podania swoich danych, które nie zawsze są wykorzystywane odpowiednio, dlatego tak ważne jest zachowanie ostrożności. Ochroną danych w internecie zajmują się m.in. kancelarie prawne, ale my sami również powinniśmy uważać na to, jakie informacje na swój temat i gdzie podajemy.

Czym jest ochrona danych osobowych w internecie

Każdy człowiek ma prawo do prywatności, a ochrona danych osobowych jest częścią tego prawa. Istnieje zbiór danych osobowych wrażliwych, których przetwarzanie podlega szczególnym rygorom, a należą do nich:

  • stan zdrowia i kod genetyczny,
  • pochodzenie etniczne lub rasowe,
  • światopogląd,
  • przynależność wyznaniowa, partyjna lub związkowa,
  • życie seksualne,
  • nałogi.

Są to dane, których nie wolno przetwarzać, jednak istnieją pewne wyjątki, jak udzielenie pisemnej zgody lub przetwarzanie danych o stanie zdrowia przez szpitale. Pozostałe dane osobowe, takie jak imię, nazwisko, NIP, PESEL, adres, numer telefonu, adres e-mail itd., są przetwarzane przez sklepy internetowe, w których robimy zakupy oraz wiele innych miejsc, musimy więc zachować szczególną ostrożność przy udostępnianiu ich.

telefon, pióro i karta kredytowa

Jak dbać o bezpieczeństwo swoich danych osobowych?

Aby nasze dane osobowe nie trafiły w niepowołane ręce i nie zostały wykorzystane ze szkodą dla nas, warto stosować pewne środki bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy unikać publikowania zbyt obszernych informacji na swój temat np. w portalach społecznościowych, używać różnych haseł logując się do poczty elektronicznej, kont na portalach społecznościowych i innych miejsc w sieci, a także stosować dodatkowe zabezpieczenia np. kodem SMS, jeśli to tylko możliwe. Warto także sprawdzić źródło, z którego chcemy pobrać jakieś dane, czy jest zaufane i bezpieczne.

Podobne

dodaj komentarz