Najpopularniejsze angielskie odpowiedniki polskich imion

Język angielski jest dziś najpowszechniej używanym językiem obcym na świecie i pierwszym wśród nauczanych na całej ziemskiej półkuli. W ostatnich latach Polacy posługują się nim również w pracy, wyjeżdżając na stałe do Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych. Aby ułatwić sobie życie, za granicą używamy czasami angielskich odpowiedników własnego imienia. Czy wiecie jednak jak je dokładnie przetłumaczyć? Oto lista, która rozświetli nam nieco tę kwestię.

Angielskie imiona

Polskie imiona, których nie musisz tłumaczyć

Bywa, że angielskie imię nie różni się zupełnie od tego polskiego, pisane jest dokładnie tak samo, wymawiane ewentualnie z innym akcentem. Takie też imiona starają się nadawać swoim dzieciom polscy rodzice, którzy wyemigrowali zagranicę, aby zarówno w naszym kraju, jak i w kraju ich obecnego zamieszkania imię dziecka było popularne i zrozumiałe. Do tej grupy zaliczają się między innymi poniższe imiona.

Imiona „ponad granicami”, identycznie pisane w każdym kraju

Imiona męskieImiona żeńskie
RobertLaura
AdamAmanda
BrunoEliza
AlbertJoanna
BeniaminSandra
EdwardAda
DanielIlona
GabrielOlga
RomanTamara

Posiadając imię w takiej postaci łatwiej jest się odnaleźć za granicą, gdyż ono nie generuje żadnych dodatkowych formalności oraz nie sprawia problemów mieszkańcom danego kraju. Pamiętaj, że nadanie takiego imienia dziecku z pewnością ułatwi mu adaptacją w obcym kraju.

Różnice w pisowni polskich i angielskich imion

Są również imiona, które wprawdzie różnią się niewielkimi zmianami w zapisie, ale ogólnie rzecz biorąc łatwo je ze sobą skojarzyć, są bowiem niemal identyczne. Kiedy wyjeżdżamy zagranicę i posługujemy się własnym, polskim imieniem, a należy ono właśnie do tej grupy, mieszkańcy Wielkiej Brytanii z pewnością od razu nadadzą mu angielskie brzmienie i tak też będą je zapisywać. Najbardziej popularne imiona z tej grupy odnajdziecie w tabeli.

Męskie imiona

Polskie imięAngielski odpowiednik
AdrianAdrien
AleksanderAlexander
AntoniAnthony
DamianDamien
FilipPhilip
HenrykHenry
JakubJacob
KrystianChristian
ŁukaszLucas
MarcinMartin
MarekMark
RyszardRichard
TomaszThomas
WiktorVictor

Żeńskie imiona

Polskie imięAngielski odpowiednik
AgataAgatha
AleksandraAlexandra
AngelikaAngelica
AnnaAnne
DanielaDanielle
ElżbietaElizabeth
EwelinaEveline
HannaHannah
KarolinaCaroline
KlaraClara
KlaudiaClaudia
MariaMary
MonikaMonica
NataliaNatalie
SylwiaSylvia
WiktoriaVictoria
ZuznannaSusanne

Jak widać, w przypadku tych imion tłumaczenie na język angielski nie powinno sprawiać żadnych trudności. W nieznaczny sposób różnią się one pisownią oraz wymową. A więc jeśli posiadasz którekolwiek z powyższych imion, nie powinieneś/aś mieć problemów z jego zamianą. Ta wiedza przyda Ci się również, jeśli często rozmawiasz z osobami z innych krajów (przez popularne komunikatory, fora internetowy czy nawet gry online!). W ten sposób ułatwisz sobie komunikację.

Odpowiedniki imion w języku angielskim

Większość angielskich odpowiedników polskich imion zazwyczaj brzmi podobnie i zaczyna się na tę samą literę, trzecia grupa to jednak ta, która różni się znacznie zarówno pisownią jak i wymową. Wśród imion tej kategorii wyróżnić możemy takie jak:

Męskie imiona

Polskie imięAngielski odpowiednik
AndrzejAndrew
DariuszDerek
GrzegorzGregory
JanJohn
KarolCharles
KrzysztofChristopher
MateuszMatthew
MichałMichael
PawełPaul

Żeńskie imiona

Polskie imięAngielski odpowiednik
AgnieszkaAgnes
IlonaAileen
JadwigaHedwig
KatarzynaKatherine
MagdalenaMadeline
MałgorzataMargaret
ZofiaSophie

Dobre, bo polskie

Zanim przedstawimy się obcym imieniem, które przecież nie jest naszym własnym, weźmy pod uwagę fakt, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii przyzwyczajeni są do obco brzmiących imion i znają nawet wiele pośród naszych polskich. Lepiej więc użyć najpierw swego własnego, a następnie ewentualnie przetłumaczyć je na język angielski.

Podobne