Jesteś niewypłacalnym dłużnikiem? Upadłość konsumencka może być rozwiązaniem

Masz długi, których nie jesteś w stanie spłacić? A może wierzyciele coraz bardziej na ciebie naciskają? Pamiętaj, że nie ma sytuacji bez wyjścia – możesz ogłosić upadłość konsumencką. Na czym to polega i jakie niesie za sobą korzyści? Mamy dla ciebie najważniejsze wskazówki.

Na czym polega upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest to proces, w wyniku którego następuje redukcja lub całkowite umorzenie długów osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej (postępowanie dla przedsiębiorców toczy się innym trybem, choć i oni mają również możliwość ogłoszenia upadłości).

Celem upadłości jest oddłużenie, nierzadko kosztem wierzycieli. Jak już wspominaliśmy, starać mogą się o to osoby fizyczne, w przypadku których w przeciągu ostatnich 10 lat nie wydano decyzji o upadłości konsumenckiej. Co ciekawe, jeszcze do niedawna, sąd oddalał wnioski osób, które do problemów finansowych doprowadziły świadomie lub były wynikiem ich rażącego zaniedbania. W 2020 roku o oddłużenie starać może się każdy, kto wykaże niewypłacalność. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jeśli długi powstały umyślnie, wydłużony zostanie plan spłaty, a co za tym idzie, całe postępowanie.

Tutaj należałoby także wspomnieć, że umorzeniu nie podlegają długi alimentacyjne, te zawsze należy spłacać.

Jak przeprowadzić postępowanie upadłościowe?

Upadłość warto ogłosić, przeprowadzić z adwokatem, który pomoże w wypełnieniu wniosku, a także będzie twoim pełnomocnikiem w sądzie. Z jego pomocą masz większe szanse na pozytywne zakończenie procesu. A jak rozpocząć postępowanie?

Upadłość konsumencka przeprowadzana jest wyłącznie na wniosek dłużnika. Aby go złożyć, należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 30 zł. Oprócz podstawowych informacji, danych osobowych, trzeba zamieścić w nim wszystkie dane na temat swojej sytuacji finansowej, tj. raporty z baz dłużników, faktury i wezwania do zapłaty, umowy kredytowe czy też dokumentację z prowadzonego postępowania egzekucyjnego.

To, jak powinien wyglądać wzorcowy wniosek, w dużej mierze zależy od tego, jaka jest twoja indywidualna sytuacja, dlatego radzimy kontakt z prawnikiem.

Gdy sąd przychyli się do twojego wniosku, majątek zostanie przekształcony przez syndyka w tzw. masę upadłościową. Po spieniężeniu posłuży do całkowitej lub częściowej spłaty wierzycieli. Gdy za uzyskane w ten sposób środki nie uda się spłacić wszystkiej zadłużeń, opracowany zostanie plan spłaty, umożliwiający ci uregulowanie pozostałych zobowiązań. Nie martw się, jest on dostosowywany do twoich możliwości.

Natomiast, gdy wykazana zostanie twoja całkowita niewypłacalność, sąd może podjąć decyzję o umorzeniu długów.

Liczenie budżetu

Upadłość konsumencka – wady i zalety

Największą zaletą upadłości konsumenckiej jest oddłużenie. Proces ten ma na celu doprowadzenie do sytuacji, w której nie masz już żadnych długów, możesz rozpocząć nowe życie, nawet jeśli w jego wyniku poszkodowani zostaną twoi wierzyciele.

Upadłość konsumencka zawiesza postępowania egzekucyjne, a także chroni cię przed działaniem firm windykacyjnych. Choć nie jest to oczywiście rozwiązanie pozbawione wad – twój majątek zostanie spieniężony, a wynagrodzenie częściowe przeznaczone na uregulowanie pozostałych zobowiązań. Sama procedura jest skomplikowana i czasochłonna, trzeba być przygotowanym na długi proces. Mimo wszystko jest to jednak najlepszy sposób na pozbycie się problemów finansowych przez osoby, które nie widzą już dla siebie innego wyjścia.

Podobne

dodaj komentarz