Jakie są najlepsze konta bankowe, co je cechuje?

Na rynku mamy wiele kont bankowych do wyboru. Które z nich są najlepsze? Czym w ogóle powinien cechować się rachunek bankowy, żeby być ideałem? Poniżej spróbujemy stworzyć obraz idealnego konta osobistego.

Bezpłatne konta osobiste – czy najlepsze?

Dla wielu osób najlepsze konto bankowe to takie, za które nie muszą nic płacić. To zrozumiałe – tak podstawowe narzędzie, jakim jest rachunek w banku, nie powinno dodatkowo generować kosztów. Okazuje się jednak, że dzisiaj konta bankowe za 0 złotych (www.bankier.pl) to nie jest standard. Bardzo często, aby rachunek był bezpłatny, konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków. Jakich? Mowa o określonej wysokości wpływów i/lub transakcji kartą debetową.

Nie oznacza to, że nie da się znaleźć wśród propozycji banków oferty na darmowe konto. Pozostaje tylko pytanie, czy zawsze najtańsze konto osobiste będzie tym najlepszym? Niekoniecznie! Dzisiaj w dużej mierze zależy nam na funkcjonalności rozwiązań. Właśnie dlatego jesteśmy w stanie zapłacić za pewne usługi lub wypełnić wymagania, dzięki którym ściągnięte z nas zostaną opłaty, ale mieć jak najlepszy produkt do dyspozycji.

Konto osobiste a wypłaty z bankomatów

Był taki czas, że pieniądze z konta mogliśmy wypłacać tylko w macierzystych bankomatach. Z czasem pojawiła się opcja, że dało się wypłacić środki w bankomatach innych banków – limitowaną ilość za darmo lub za opłatą w postaci procentu od wypłacanej kwoty. W momencie pojawienia się sieci bankomatów zyskaliśmy kolejną opcję. Co więcej, wiele z banków ma dodatkowo płatną usługę z pakietem darmowych wypłat.

Szukając konta osobistego, ma się możliwość wyboru spośród ofert, w ramach których można bezpłatnie wypłacać środki z bankomatów lub robić to za opłatą. Warto więc zastanowić się, jak często i jakie kwoty się wypłaca, a także czy w ogóle ma się taką potrzebę. Dzisiaj wielu z nas w ogóle lub bardzo rzadko korzysta z gotówki. Raczej stawiamy na wirtualne pieniądze.

Najlepsze konto bankowe – konto internetowe?

Dzisiaj, gdy większość z nas potrzebuje konta do opłacania rachunków i robienia zakupów internetowych, bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze konta osobistego jest to, jakie są możliwości bankowości internetowej. To właśnie ona umożliwia zdalne świadczenie usług finansowych, jakie oferuje bank. Dzięki bankowości internetowej możemy samodzielnie realizować wiele operacji. Nie tylko zarządzać rachunkiem bankowym – wykonywać przelewy, oglądać historię operacji, aktywować kartę debetową. Bankowość internetowa pozwala też korzystać z innych produktów banku. Dostęp do niej otrzymuje się zazwyczaj właśnie w momencie otwierania rachunku osobistego. Ważne jest jednak nie tylko to, by mieć konto internetowe, ale by korzystanie z niego było intuicyjne. Świetnie, gdy samodzielnie można zrobić niemalże wszystkie ruchy na koncie właśnie za pośrednictwem serwisu transakcyjnego.

Konto osobiste z wszechstronną aplikacją mobilną

Najlepsze konto bankowe to także to, do którego dostęp możemy mieć za pośrednictwem telefonu komórkowego. Coraz więcej banków tworzy wszechstronne aplikacje na smartfony, dzięki którym dostęp do rachunku jest możliwy niemalże zawsze. Wystarczy, że mamy telefon z dostępem do internetu, by sprawdzać stan konta, wykonać przelew, zapłacić BLIKiem, zwiększyć lub zmniejszyć limity na transakcje czy na płatności kartą debetową. Niestety aplikacja aplikacji nierówna. Jeśli wiemy, że często korzystamy z konta na smartfonie, to najlepszym kontem będzie to, dla którego bank stworzył wszechstronną aplikację.

Najlepsze konto bankowe a karta debetowa

Darmowe konto bankowe nie zawsze będzie najlepsze – to ustaliliśmy na wstępie. Czy żeby uznać rachunek bankowy za ideał, musi on posiadać kartę debetową? Czy będzie nim tylko to konto bankowe, do którego dostajemy za darmo kartę płatniczą i nie musimy za nią zapłacić lub w prosty sposób jesteśmy w stanie zapewnić sobie warunki bezpłatności? Prawda jest taka, że wiele zależy od tego, czy konto zakładamy po to, by środki, które zostały na nim zgromadzone wydawać w sklepach, czy niekoniecznie. A nawet jeśli już robić zakupy, to czy trzeba zawsze za nie płacić plastikową kartą?

Najlepsze konto bankowe dla aktywnych

Jeszcze innego konta poszukiwać będą osoby aktywne. Dla nich ideałem może być taki rachunek, który umożliwia zbliżeniowe płatności mobilne przy pomocy zegarków sportowych, takich jak Garmin Pay czy Fitbit Pay. Również osoby, które nie noszą na co dzień karty debetowej lub jej nie posiadają do konta, docenią możliwość podpięcia rachunku w aplikacji Google Pay, Apple Pay. Ogromnym ułatwieniem jest płatność BLIKiem – tak na terminalu, jak i dzięki opcji dokonywania przelewu na telefon z kodem BLIK.

Ranking najlepszych kont osobistych

Segment rachunków bankowych oferowanych klientom indywidualnym jest bardzo rozbudowany. Zdarza się, że w ramach jednego banku jest kilka kont osobistych do wyboru. To sprawia, że porównanie ich jest bardzo trudne. Na szczęście pomocne są rankingi najlepszych kont bankowych, które szeregują rachunki pod kątem ich opłacalności. To znacznie ułatwia wybór. Takie rankingi najlepszych kont bankowych są przejrzyste i kompleksowe. Jednak zgodnie z powyższymi refleksjami, nie zawsze to konto, które za najlepsze uznają inni, będzie ideałem dla nas.

Jakie konto bankowe jest najlepsze?

Tak więc, które konto bankowe będzie najlepsze? Czym się musi cechować? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Najważniejsze jest bowiem to, by dobrać konto do potrzeb. Wówczas można być pewnym, że wybrało się konto idealne. Dla jednej osoby będzie to konto za 0 zł, a dla innej takie, które oferuje bezpłatne wypłaty z bankomatów na całym świecie.

Podobne

dodaj komentarz