Jakie oszczędności daje korzystanie z instalacji solarnych?

Kolektory solarne można zauważyć już na wielu dachach, w szczególności nowszych domów jednorodzinnych. A jakie korzyści daje takie rozwiązanie? Czy rzeczywiście jest to sposób na skuteczne zmniejszenie kosztów utrzymania domu? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat oszczędności, jakie daje instalacja solarna.

Czym są instalacje solarne?

Instalacje solarne z kolektorami słonecznymi, nazywane potocznie również solarami, to urządzenia, które przekształcają energię z promieniowania słonecznego w energię cieplną lub elektryczną. Takie ekologiczne rozwiązanie zapewnia ciepłą wodę w budynku mieszkalnym oraz wspomaga centralne ogrzewanie. A jakie są zalety instalacji solarnych? Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Jak oszczędzać dzięki instalacji solarnej?

Instalacje solarne to nawet 60% oszczędności energii (eco-team.pl), to świetny sposób na zmniejszenie kosztów utrzymania domu. Rachunki za prąd, gaz czy ogrzewanie co roku rosną, a solary zapewniają darmową energię, pochodzącą ze słońca, która może skutecznie ogrzać wodę użytkową i pomieszczenia mieszkalne. Zatem instalacja solarna sprawdzi się w szczególności w domu, w którym zużywa się dużo ciepłej wody. Ponadto solary są niezwykle wydajne i ekologiczne, ponieważ produkują zaledwie niewielką liczbę zanieczyszczeń.

A jak kształtują się koszty podgrzewania ciepłej wody użytkowej przez instalację solarną, a jak przez inne urządzenia? W przypadku bojlera elektrycznego może to być około 7 zł za 300 litrów, trochę mniej w przypadku kotła olejowego, w przypadku pompy ciepła wody kwota ta nie powinna przekroczyć 1,50 zł, a koszt takiego podgrzewania w przypadku instalacji solarnej zwykle wynosi zaledwie 0,10 zł. Różnica zatem jest ogromna…

Jednak oszczędności energii to nie wszystko. Warto wiedzieć, że instalacja solarna to rozwiązanie zapewniające całoroczne korzyści. Kolektory zimą mogą wspomagać ogrzewanie pomieszczeń, z kolei latem pokryją zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Na dodatek cały proces odbioru ciepła odbywa się tutaj z korzyścią dla środowiska. Solary są też trwałe i odporne na uszkodzenia, a ponadto nie powodują hałasu. Nic więc dziwnego, że cieszą się coraz większą popularnością. A jaki jest koszt takiej instalacji? I po jakim czasie może się ona zwrócić?

Kolektory słoneczne – czy to się opłaca?

Instalacje solarne z kolektorami słonecznymi to inwestycja, która po pewnym czasie się zwraca. Jak już wspomnieliśmy, najbardziej opłaca się ona w budynkach, w których zużywa się dużo ciepłej wody. Całkowity koszt niewielkiej instalacji solarnej w budynku jednorodzinnym może wynosić około 10-15 tysięcy złotych. Szacuje się jednak, że może się to zwrócić już po 6-7 latach korzystania z solarów. Na dodatek musisz pamiętać, że nadal dostępne są dotacje na odnawialne źródła energii, które pochodzą ze środków unijnych. To świetny sposób na jeszcze większe oszczędności. A ile wynosi maksymalna kwota takiej dopłaty z Unii? Obecnie jest to 30% wartości inwestycji, dlatego warto się jak najszybciej zdecydować na to ekologiczne rozwiązanie.

Podobne

jeden komentarz

  1. Antoni
    11 maja 2022 at 12:57 Odpowiedz

    Teraz to nieco inaczej wygląda. Zmieniły się dotacje. Ale jak się myśli o przyszłości, to inwestycje w odnawialne źródła energii są rozsądnym podejściem. W pewnym senie pozwalają się też stać samowystarczalnym.

dodaj komentarz