Jaki zbiornik na wodę deszczową – jak obliczyć ilość deszczówki?

Coraz więcej osób instaluje w swoich gospodarstwach zbiorniki na wodę deszczową, które umożliwiają jej powtórne wykorzystanie m.in. do podlewania trawników. Tylko zanim przystąpisz do takiej inwestycji, musisz wiedzieć, jakie są jej koszty i kiedy będzie się to opłacać.

Rodzaje zbiorników na wodę deszczową

Zanim zaczniesz obliczać ilość deszczówki, musisz wiedzieć, że istnieją dwa typy zbiorników – podziemne oraz naziemne.

Zbiorniki podziemne, jak łatwo się domyśleć, umieszczane są pod ziemią. Zwykle mają postać modułową, co oznacza, że można je ze sobą łączyć. Najmniejsze z nich posiadają 2000 litrów, co dla małych gospodarstw jest zdecydowanie zbyt dużą pojemnością. Plusem jest natomiast to, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, wodę zgromadzoną z deszczówki można wykorzystać nawet do prania czy spłukiwania toalety.

Znacznie bardziej popularne są zbiorniki na deszczówkę naziemne, które najczęściej montowane są przy elewacji budynku i gromadzą wodę prosto z rur. Mogą mieć pojemność od 300 do 2000 l, a więc znacznie łatwiej dopasować je do swoich potrzeb. Przy czym mają one nowoczesne kształty, dlatego nie zaburzają estetyki terenu.

Zarówno nadziemne, jak i podziemne zbiorniki na wodę deszczową łatwo porównasz na stronie www.ekodrensklep.pl. Zwróć uwagę na to, że niektóre z nich przypominają kolumnę czy ścianę wykonaną z cegły. Zauważasz też, jak duża różnica jest między nimi w pojemnościach. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup jednej z nich, sprawdź, kiedy to się opłaci.

Deszczówka

Jak obliczyć ilość deszczówki?

Żeby wiedzieć, jaki zbiornik na wodę wybrać, trzeba najpierw obliczyć ilość deszczówki. Tutaj trzeba oczywiście uwzględnić, że wyliczenia te mają charakter orientacyjny, gdyż nie jesteś w stanie dokładnie określić ilości opadów. Ponadto będą one różne w zależności od regionu.

Oczywiście nie musisz robić tego samodzielnie – w internecie znajdziesz kalkulatory, dzięki którym możesz sprawdzić te dane. Zwykle wymagają one określenia takich wartości jak powierzchnia dachu, średni opad roczny adekwatny dla Twojej lokalizacji, a także powierzchnię podlewaną czy liczbę osób w gospodarstwie.

Możesz też skonsultować się ze specjalistą ze sklepu, w którym chcesz kupić zbiornik. Tam zwykle pracują dobrze wyszkolone osoby, które dokładnie obliczą, jaką ilość deszczówki jesteś w stanie uzyskać i jaka instalacja byłaby do tego odpowiednia.

Kiedy opłaca się zbiornik na deszczówkę?

Na początku warto wiedzieć, że w przypadku domu jednorodzinnego wystarczającą pojemnością zbiornika na deszczówkę jest 200-400 l. Dlatego w takich przypadkach nie opłaca się montaż zbiorników podziemnych, które są dużo większe i co za tym idzie – droższe. Tak inwestycja może się zwrócić dopiero po wielu latach. Z drugiej natomiast strony pozwala wykorzystać wodę deszczową do prania czy spłukiwania toalet – wszystko będzie więc zależeć od ilości deszczówki.

Jeśli zbiornik zostanie dostosowany do możliwości i potrzeb gospodarstwa, pozwali oszczędzić wodę, która potem zużywana jest do podlewania upraw, trawników. Ponadto takie działania mają charakter proekologiczny, choć tu trzeba zwrócić uwagę na jedną rzecz. Jeśli decydujesz się na zbiornik naziemny, musi on znajdować się w ocienionym miejscu. Gdy będzie padać na niego bezpośrednio słońce, w środku może dojść do rozwoju glonów, bakterii, a wtedy taka woda nie będzie zbyt przydatna.

Podobne

jeden komentarz

  1. Kasia
    21 lutego 2019 at 07:21 Odpowiedz

    Zbiorniki na deszczówkę to naprawdę swietne rozwiązane, mam zbiornik naziemny u siebie w ogrodzie, cała woda z rynien spływa do niego, a ja mam wode do podelwania ogordu. Polecam! Mozna nawet zwykły zbiornik ustawic i juz 🙂

dodaj komentarz