Jaki rowerek treningowy wybrać do domowej siłowni?

Rowerek treningowy to najprostsze i zajmujące stosunkowo najmniej miejsca urządzenie do codziennych ćwiczeń w zaciszu własnego domu. Pomaga on zachować sprawność fizyczną, zarówno w przypadku rehabilitacji, jak i podczas ćwiczeń cardio, wykonywanych dla dobra własnej kondycji oraz sylwetki, nie obciążając tym samym stawów. Jest to sprzęt niezwykle uniwersalny i nadający dla osób w każdym wieku.

Dzięki ćwiczeniom na stacjonarnym rowerku wzmacniamy mięśnie łydek, ud, pośladków, a także, choć w mniejszym stopniu, ramion, brzucha i klatki piersiowej. Regularne korzystanie z jego dobrodziejstw pozwala spalać kalorie, poprawia wydolność organizmu, wpływa pozytywnie na układ krążenia oraz układ oddechowy, redukuje stres oraz napięcie, wpływając tym samym pozytywnie na nasze samopoczucie. Jak jednak wybrać ten idealny, który spełni nasze potrzeby i wymagania względem tego typu sprzętu?

Jakie są rodzaje rowerów treningowych?

Rowery dzielimy między innymi ze względu na pozycję, jaką przybiera jeżdżąca na nich osoba. Mogą to być zatem rowerki pionowe, poziome lub spinningowe.

Na rowerach pionowych przyjmujemy pozycję typowo siedzącą, czasami z lekkim pochyleniem do przodu. Jest to naturalna pozycja przyjmowana podczas jazdy zwykłym rowerem, trzeba jednak pamiętać o tym, że bardzo obciąża ona kręgosłup, dlatego też nie nadaje się dla osób, które mają z nim jakiekolwiek problemy. Pozycja ta wzmacnia mięśnie łydek, ud oraz pośladków.

Rowery poziome sprzyjają ćwiczeniom w pozycji półleżącej, która pomaga uaktywnić mięśnie brzucha. Tego typu sprzęt posiada zazwyczaj oparcie, które odciąża kręgosłup, pozwala zatem na ćwiczenia osobom, które mają z tą częścią ciała problemy.

Rowery spinningowe sprawdzają się znakomicie w przypadku zawodowców lub osób, które regularnie trenują kolarstwo. Pozycja jest właściwa dla jazdy zwykłą kolażówką, co znaczy, że ciało pochylone jest maksymalnie do przodu. Jazda na takim rowerze jest niezwykle intensywna i przypomina w dużej mierze tę kojarzoną z prawdziwym rowerem kolarskim.

Dwa czerwone rowerki treningowe

Rowerek mechaniczny, magnetyczny czy elektromagnetyczny – który najlepszy?

Rowery dzielimy także przez wzgląd na system hamowania.

Najprostszą i najbardziej popularną opcją są zatem te mechaniczne, w których opór wytwarzany jest poprzez tarcie koła zamachowego. Choć jest to sprzęt dosyć tani i to na niego właśnie najczęściej decydują się początkujący trenujący, trzeba liczyć się także z tym, że jest on również głośny. Jego dużą zaletą jest jednak cena, kosztują bowiem od 200zł wzwyż.

Nieco lepszą opcją są rowery magnetyczne, w których opór uzyskujemy poprzez wykorzystanie pola magnetycznego. Jazda na takim sprzęcie jest cichsza i bardziej płynna. Jest on również bardziej wytrzymały, a koszty z nim związane plasują się z kolei od około 400zł.

Najbardziej nowoczesną wersją rowerka treningowego jest ten elektromagnetyczny, w którym regulacja oporu jest elektroniczna i działa poprzez mikroprocesor. Tego typu rowery wyposażone są w silniki elektroniczne, należą tym samym do najbardziej profesjonalnych, a i kosztują dużo więcej niż rowerki mechaniczne czy magnetyczne, trzeba się bowiem liczyć z wydatkiem rzędu 2000zł wzwyż.

Podobne

jeden komentarz

  1. Mania
    5 października 2016 at 09:46 Odpowiedz

    Mi się marzy taka siłownia ale kurcze nie mam na to pieniędzy ;/ nawet miejsca. A szkoda.

dodaj komentarz