Jaki komputer kupić? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas zakupu komputera?

Bez względu na to, czy kupujesz komputer stacjonarny, czy laptop, czeka cię… mozolna analiza i porównywanie parametrów. Nie jest to tani sprzęt, dlatego warto się przyłożyć do jego zakupu. Ale nie martw się! Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy posiada wiedzę informatyczną, dlatego mamy kilka wskazówek, które ułatwią ci znalezienie idealnego urządzenia. Na co musisz zwracać uwagę?

Dysk

Denerwuje cię, że twój obecny sprzęt długo się załącza? A może ciągle łapiesz się na tym, że musisz usuwać programy, pliki, ponieważ wciąż jest zbyt mało miejsca na dysku? Mamy dwa rozwiązania, choć żadne z nich nie jest idealne.

Pierwsze z nich to dysk HDD, który cechuje się bardzo dużą pojemnością. Możesz więc na nim przechowywać wiele plików, bez obawy o to, że szybko go „zapchasz”. Ale jeśli bardziej zależy ci na szybkości komputera, wtedy lepszym wyborem jest dysk SSD. On jest po prostu szybki, ale… jego pojemność jest mniejsza.

Złoty środek? Dysk SSD oraz dysk zewnętrzny, na którym możesz trzymać filmy, zdjęcia etc. Jaki rodzaj dysku wybrać podpowiada artykuł na https://inwazjapc.pl, tam możesz doczytać więcej na ten temat.

Procesor

Miejsce do przechowywania to jedno, a wydajność urządzenia to (niestety) drugie. Dlatego następnym parametrem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest rodzaj procesora. Nie będziemy zagłębiać się w techniczne szczegóły, od razu podpowiemy, że najbezpieczniejszy wybór to procesor cztero- lub sześciordzeniowy.

Pamięć RAM

Pamięć RAM to pamięć operacyjna, nie można ją mylić z pamięcią do przechowywania plików (a właściwie z pojemnością). Odpowiada za to, aby komputer nie zacinał się, gdy otwartych jest wiele programów. I tutaj nie do końca jesteśmy w stanie ci pomóc, ponieważ to, jaka pamięć RAM będzie optymalna, zależy od tego, z jakich programów korzystasz. Te bardziej zaawansowane, będą mieć większe wymagania. Jedynie doradzimy, że standardem jest pamięć RAM 4 GB i o ile nie planujesz wykonywać skomplikowanych operacji na urządzeniu, to powinna być wystarczająca.

Wielkość ekranu

To, czy wielkość ekranu będzie kluczową kwestią, czy nie, zależy od kilku rzeczy. Do czego planujesz używać komputera? I czy będzie on stale podpinany do monitora? W przypadku komputera stacjonarnego sprawa jest oczywista, ale już w przypadku laptopa niekoniecznie. Jeśli na nim pracujesz, grasz lub planujesz oglądać filmy, to laptop z ekranem 13-calowym może okazać się za mały. Chyba że… podczas korzystania z niego podpinasz monitor, pełniący funkcję głównego ekranu. Mniejszy ekran to również mniejszy laptop, a co za tym idzie jego waga – taki model będzie więc też idealny, gdy często podróżujesz z komputerem.

Natomiast gdy to Twoje jedyne narzędzie, wtedy znacznie wygodniejsze będzie urządzenie o przekątnej ekranu 15 cali. Oprócz tego zastanów się, czy planujesz obrabiać na nim filmy. Jeśli tak, powinien posiadać standard 4K lub FullHD.

A jakie to ma w ogóle znaczenie? Ponieważ często jest tak, że im większy ekran, tym cena rośnie.

Wyposażenie komputera/laptopa

Laptop/komputer służy Ci do pracy. Potrzebujesz wejście HDMI, czytnika kart pamięci, portu USB na klawiaturę, myszkę, dysk zewnętrzny, ładowarkę do telefonu… No właśnie, ale przecież tych portów jest za mało?! Dlatego na to radzimy zwrócić uwagę. Uwierz nam, że wejść na różnego rodzaju kable nigdy nie jest za mało, a w miarę możliwości lepiej unikać sytuacji, w której korzystasz z rozgałęźników umożliwiających podpięcie większej ilości sprzętów, ponieważ te lubią się gubić w strategicznych momentach. Dlatego obejrzyj laptop/komputer z każdej strony i sprawdź, czy ma wszystkie te porty i jeśli tak, to w jakiej ilości.

Podobne

dodaj komentarz