Jaki dywan do salonu. Dowiedz się jakich nie popełniać błędów

Dywan przy aranżacji domu ma bardzo duże znaczenie. Szczególnie w takim miejscu jakim jest salon. Jest nie tylko uzupełnieniem całego umeblowania ale sprawia, że wnętrze jest przytulne i nastrojowe. Jednak i w tym wypadku można popełnić serię poważnych błędów. W poniższym artykule podpowiadamy, jak poprawnie wybrać dywan do salonu.


1. Jakość oraz miejsce

Wybór dywanu powinien być przemyślany. Oprócz ładnego wyglądu musi być przede wszystkim trwały, o czym świadczy jakość włókien oraz sposób jego wykonania. Powinien być również dopasowany do danego wnętrza, stylu oraz charakteru wykończenia. Warto wiedzieć, że dywan jest swego rodzaju wyznacznikiem gdzie się zaczyna, a gdzie kończy określony pokój, wyznaczając ich granicę. Dlatego nie kupujemy tych samych wzorów dywanów do wszystkich pokoi, tylko wybieramy do każdego pomieszczenia inny rodzaj.


W takich pomieszczeniach takich jak salon, czyli miejsce w którym przebywa jak najwięcej osób musi być przede wszystkim odporny na zabrudzenia oraz dobrej jakości. Oprócz tego powinien być elegancki i przyjemny w dotyku, jak dywany do salonu z homebook.pl.


klasyczny dywan do salonu

2. Rozmiar

Musi być dostosowany do rozmiaru pomieszczenia. Nie może być ani za krótki ani za długi. Dywan powinien być dobrany tak, aby odległość od ścian wynosiła około 90 cm. Dzięki temu nie będzie przeszkadzał przy otwieraniu i zamykaniu drzwi, nie będzie się wysuwał spod mebli oraz zawijał.


rozmiar dywanu

3. Wzór

W tym zakresie trzeba uważać bo tu można popełnić najpoważniejsze błędy. Jeśli w naszym salonie jest bardzo dużo wzorzystych mebli oraz innych dodatków wówczas dywan musi być stonowany i nosić mniej wzorów. Jest to bardzo ważne ponieważ musi być zachowana harmonia między poszczególnymi elementami pomieszczenia. Wzorzysty dywan i tak samo wzorzyste meble będą się ze sobą zlewać dając nieprzyjemny efekt. Obecnie na topie są dywany w kwieciste wzory.


Do klasycznie urządzonych salonów świetnie pasują ornamenty lub arabeski natomiast do stylów nowoczesnych idealnie pasują wszelkiego rodzaju kompozycje kilku-kolorowe. Bardzo na czasie jest także prostota i mało zawiłych wzorów. Ulubionym typem dywanów w ostatnim czasie stał się typ shaggy. Trudno się temu dziwić gdyż jest przyjemny w dotyku i ociepla każde wnętrze.


wzorzysty dywan do salonu

4. Kolor

W tym zakresie podobnie jak przy wyborze wzoru, musi zostać zachowana równowaga pomiędzy stylem wykończenia salonu, a znajdujących się w nim mebli. Jeśli jest on urządzony w nowoczesnym stylu, wówczas nie możemy wybrać do niego klasycznego dywanu gdyż te dwa style się wzajemnie wykluczają. Wybierając kolor pamiętajmy o tym, jakie barwy zostały wykorzystane przy urządzaniu salonu tzn. ściany, dodatki meble.


kolro dywanu do salonu

5. Rodzaj

Nie dziwi nas fakt, że trudno jest wybrać właściwą grubość dywanu. Obecnie mamy bardzo szeroki wybór wśród cienkich, gładkich, o długich włosach, o krótkich, zakończone frędzlami lub gładko. W tym przypadku powinniśmy kierować się tym jakich mamy domowników, tzn. czy w domu są dzieci lub zwierzęta gdyż wtedy musimy szukać dywanów wysokiej jakości aby był odporny na zniszczenia. Aby rozpoznać, który jest wart swojej ceny spójrzmy na metkę znajdującą się na jego spodzie. Właściwy dywan do salonu powinien mieć minimum 150.000,00 punktów. Najlepsza jakość dywanu sięga do 500.000,00 punktów. Taka punktacja dotyczy tylko dywanów gładkich. W przypadku włochatych typu shaggy powinien mieć trochę powyżej 50.000,00 punktów.

Podobne

3 komentarze

 1. domatorka
  26 września 2016 at 13:09 Odpowiedz

  Niedługo będę musiała zmienić dywan u siebie w salonie, bo stary jest już mocno zniszczony. Właściwie to nawet nie miała pojęcia, że dywany mają jakieś „punkty”, teraz zdecydowanie będę zwracała na to uwagę!

 2. Kas12
  28 września 2016 at 10:39 Odpowiedz

  wydaje mi się, że jasne nie spełnią zadania. U nas w domu był taki do czasu gościa z wypastowanymi butami pastą buwi koloru czarnego. Nie praktyczny kolor, raczej optowałbym za ciemnym, ten zielonkawy jest OKi.

 3. minimal art
  31 października 2016 at 17:56 Odpowiedz

  Lubię puchate, tureckie dywany, niestety nie zawsze się sprawdzają. Obecnie mam wnętrza utrzymane w stylu minimalistycznym i tu nie wyobrażam sobie orientalnego akcentu. Natomiast dobrze u mnie w pokoju wygląda dywan ecru z domieszką brązu.

dodaj komentarz