Jak wyleczyć grypę?

Niedługo przyjdzie do nas jesień. A wraz z nią deszcz, nieprzyjemny wiatr oraz niskie temperatury. Takie warunki atmosferyczne nie tylko nie zachęcają do długich spacerów, ale mogą być również przyczyną wielu problemów ze zdrowiem. W okresie jesienno-zimowym zauważamy wzrost liczby zachorowań na grypę. Jak z nią skutecznie walczyć? O tym opowiemy w naszym artykule!

Grypa, czy przeziębienie – czym różnią się te dwie choroby?

Przede wszystkim intensywnością. Obie te choroby są wywoływane przez wirusy, ale każda z nich ma inny przebieg. Przeziębienie jest dużo łagodniejsze. Grypa natomiast to choroba bardzo agresywna.

Charakteryzuje się intensywnymi bólami mięśni i głowy oraz ogólnym osłabieniem, rozbiciem i skrajnym wyczerpaniem. Przy grypie nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Przeziębienie, oprócz uczucia rozbicia, nie daje aż tak agresywnych objawów.

Jakie są najczęstsze objawy grypy?

Infekcja ta może przybrać wiele postaci. Od całkowicie bezobjawowej po bardzo ciężką, która może zakończyć się poważnymi konsekwencjami dla organizmu, w tym nawet śmiercią. Objawy grypy są mało charakterystyczne i przypominają te wywołane przez inne infekcje.

Należą do nich złe samopoczucie, ból głowy, bóle mięśniowe, dreszcze, nadmierna potliwości, zatkany nos, wodnisty katar i uporczywy kaszel. W trakcie choroby może również wystąpić powiększenie węzłów chłonnych, łzawienie spojówek, zapalenie spojówek, ból i zapalenie gardła oraz zawroty głowy i wymioty.

kobieta z bólem głowy

Jak leczyć grypę?

Zanim podejmiemy się samodzielnego wyleczenia choroby musisz pamiętać o tym, że niedoleczona lub nieprawidłowo leczona grypa może mieć poważne konsekwencje. Do najpoważniejszych powikłań pogrypowych należą: zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie mózgu.

W leczeniu grypy stosuje się typowe leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, których używa się również przy leczeniu przeziębienia. Nie usuną jednak wirusa grypy, jedynie zmniejszą dolegliwości z nim związane. Obecnie przy grypie stosuje się leki złożone o kompleksowym działaniu przeciwbólowym, przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym.

Czy szczepienia przeciwko grypie są skuteczne?

Szczepienia przeciw grypie mają na celu wzmocnienie immunologicznej obrony organizmu. Jednak jak się okazuje nie jest to do końca skuteczna forma walki z grypą. Dlaczego? Ponieważ wirus grypy podlega nieustannym mutacjom! A do wyprodukowania szczepionki używane są te szczepy wirusa, które wywoływały chorobę w poprzednim roku. Przyjmując więc szczepionkę nie mamy więc gwarancji, że zadziała ona prawidłowo na wirusy unoszące się w powietrzu w tym sezonie.

szczepienie

A co za tym idzie, czy skutecznie uchroni nas przed zachorowaniem. Ponadto przeciwciała zostają wytworzone w organizmie dopiero po 7 dniach od przyjęcia szczepionki. Jeśli wirus zdążył już wcześniej wniknąć do naszego organizmu, ale nie dał na razie żadnych objawów, szczepionka zamiast uchronić nas od zachorowania, wzmocni jego działanie i grypa może mieć dużo bardziej agresywny przebieg.

Podobne

3 komentarze

  1. kocia
    22 września 2016 at 16:18 Odpowiedz

    czosnek i sex to jest to co wyleczy grypę, szkoda tylko że nie idzie w parze ha ha :))

  2. Lena
    26 września 2016 at 12:49 Odpowiedz

    Brrr grypa nie jest przyjemna, ale na szczęście dawno nie miałam z nią do czynienia i mam nadzieje, że nie będę.

  3. CtrlC_CtrlV
    5 października 2016 at 13:34 Odpowiedz

    To jak w końcu leczyć tę grypę, skoro leki tylko zmniejszają dolegliwości? Domyślam się, że po prostu trzeba iść do lekarza i on przepisuje antybiotyk? Ja uważam, że warto szczepić się przeciwko grypie, mimo że i tak możemy potem zachorować, z powodu mutacji wirusa.

dodaj komentarz