Jak wybrać kartę dźwiękową?

Karta dźwiękowa to bez wątpienia jeden z podstawowych podzespołów, który decyduje o funkcjonalności komputera. Staje się ona jeszcze ważniejsza, jeśli użytkownik jest zapalonym melomanem, ogląda dużo filmów i seriali lub jest pasjonatem gier. Zadaniem karty dźwiękowej jest nie tylko odtwarzanie dźwięków dobrej jakości, ale także zapisywanie i odtwarzanie fonii.

Karta dźwiękowa do komputera – jak wybrać?

Karta dźwiękowa (https://www.euro.com.pl/karty-dzwiekowe.bhtml) decyduje o jakości dźwięku płynącego z głośników komputera czy laptopa. W większości modeli komputerów występuje ona jako integralna część sprzętu. W warunkach domowych w pełni zadowoli większość użytkowników. Jest to także rozwiązanie budżetowe. Odrębna karta dźwiękowa polecana jest przede wszystkim tym, którzy podczas grania w gry komputerowe czy słuchania muzyki pragną lepszej jakości brzmienia. Wiąże się to niestety z dodatkowym wydatkiem.

Niebieskie tło, linie

Głównymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę, są pasmo przenoszenia i stosunek sygnału do szumu (SNR). Pierwszy, podawany w decybelach, stanowi moc sygnału użytecznego. Dobrze, gdy ta wynosi co najmniej 95 dB. Drugi z parametrów to zakres częstotliwości sygnałów generowanych przez kartę. Optymalnie, gdy karta dźwiękowa wyposażona jest w pasmo przenoszenia rzędu od 20 Hz do 20 kHz. Równie ważny jest poziom szumów, które powinny być niesłyszalne dla ludzkiego ucha.

O jakości świadczy także całkowite zniekształcenie harmoniczne (THD) zbliżone do zera oraz głębia bitowa – im jest większa, tym mniej szumów. Za karty dźwiękowe najwyższej klasy trzeba zapłacić około 700 złotych.

Co jeszcze poprawia jakość słuchanej muzyki?

Kabel optyczny (https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-czym-jest-kabel-optyczny.bhtml) to jedno z wielu rozwiązań umożliwiających podłączenie zestawu audio do wybranego sprzętu RTV. Jest to zatem dobra alternatywa dla złącza HDMI. Gwarantuje wysoką jakość transmisji sygnału podczas słuchania (i oglądania) wybranych multimediów. Taki rodzaj kabla dedykowany jest przede wszystkim tym, którzy pragną od muzyki czegoś więcej.

Kable szklane należą do grupy przewodów, które najlepiej radzą sobie w różnych warunkach. Są znacznie droższe niż te wykonane z plastiku, lecz gwarantują lepszą jakość transmisji. Na uszkodzenia mechaniczne bardziej podatne są przewody typu toslink. Należy pamiętać, że kable optycznie powinny być jak najkrótsze. Najlepiej, jeśli ich długość nie przekracza 10 metrów. Szczególną uwagę warto zwrócić także na pasmo przesyłu, które optymalnie powinno wynosić około 9-11 Hz. Tu również zasada jest prosta – im jest ono wyższe, tym lepsze jakościowo.

Podobne

dodaj komentarz