Jak wybrać bank, aby założyć konto, wziąć kredyt, założyć lokatę?

Wybór banku wcale nie jest taki prosty. Wiele zależy od tego, jakim produktem jesteśmy zainteresowani. Może się okazać, że założenie konta opłacalne będzie w jednym banku, ale lokatę lepiej już mieć u konkurencji. Czym więc sugerować się przy wyborze banku?

Jak wybrać bank?

Wybór banku uzależniony jest od naszych potrzeb, czyli od produktu, jaki nas interesuje. Porównując oferty różnych instytucji finansowych, warto skupić się nie tylko na opiniach o danym banku, ale też wszelkich tabelach opłat i prowizji. To da nam realny pogląd na to, jakie koszty wiążą się np. z użytkowaniem konta czy posiadaniem lokaty. Wiele praktycznych informacji na temat instytucji finansowych znajduje się w Internecie, jak wybrać bank wyjaśnia strona 4banki.pl. Na czym więc należy się skupić przy konkretnych produktach?

Portfel z kartami

W jakim banku założyć konto?

Założenie rachunku jest dziś bardzo proste. W niektórych przypadkach nie wymaga to nawet wychodzenia z domu. Konto bankowe można założyć w kilka minut przez Internet. Wcześniej jednak należy przeanalizować oferty różnych banków. Pomocne w tym są rankingi kont osobistych z bieżącego miesiąca. Brane w nich pod uwagę są najważniejsze parametry rachunków, np. opłaty za prowadzenie konta i kartę płatniczą, wypłaty z bankomatów, koszty przelewów itp. Niektóre instytucje oferują konta z bonusami, oznacza to np. częściowy zwrot za zakupy w sieciach partnerskich. Warto też wiedzieć, czy dany bank ma możliwość płatności mobilnych, które zyskują na popularności.

W jakim banku wziąć kredyt?

Kredyt to decyzja bardziej odpowiedzialna niż założenie konta, szczególnie gdy w grę wchodzą zobowiązania długoterminowe, np. hipoteczne. Wybór kredytu powinien być motywowany głównie ofertą, a nie samym bankiem. Na początku należy wybrać więc rodzaj zobowiązania. W przypadku zakupu lub remontu nieruchomości jest to proste, decyzja pada na kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy. Jeśli natomiast jesteśmy zainteresowani zakupem samochodu, wówczas możemy wybrać nie tylko kredyt samochodowy, ale też gotówkowy. Warto przeanalizować koszty takich zobowiązań i sprawdzić, który będzie bardziej opłacalny.

Poszukując najlepszego kredytu, pomocne będzie korzystanie z narzędzi internetowych. Chodzi o kalkulatory kredytowe, dzięki którym można znaleźć ofertę dopasowaną do naszych potrzeb. Wystarczy wpisać podstawowe informacje na temat okresu spłaty i kwoty kredytu, by po chwili zobaczyć, jakie są propozycje banków. Dzięki takim zestawieniom można poznać także parametry tych ofert, czyli oprocentowanie, prowizję, RRSO czy wysokość rat.

W jakim banku założyć lokatę?

Oferty banków odnośnie lokat, są do siebie zbliżone. Wysokość stóp procentowych jest bowiem regulowana przez NBP, trudno więc, by banki miały diametralnie różne od siebie lokaty. Są jednak między nimi różnice, np. w minimalnej kwocie, jaką należy wpłacić, by otworzyć lokatę. To samo dotyczy kwoty maksymalnej. Alternatywą dla takich produktów są otwarte konta oszczędnościowe, które działają na podobnej zasadzie, z tym wyjątkiem, że w każdej chwili można wypłacić z nich pieniądze bez utraty odsetek.

dodaj komentarz