Jak uniknąć żylaków?

Martwisz się, że odziedziczysz po swojej mamie i babci żylaki? Bez obaw, wystarczy postępować według kilku prostych zasad, by móc cieszyć się zdrowymi nogami.

Nie noś źle dopasowanych rajstop

Obcisłe rajstopy i skarpety zaburzają pracę układu krwionośnego. Dlatego nie powinnaś spać w skarpetkach i kupować wyszczuplających rajstop. W czasie upałów warto całkiem zrezygnować z tej części garderoby, jeśli nie chcesz mieć dodatkowo spuchniętych nóg.

Staraj się często zmieniać pozycje

Jeśli pracujesz w biurze, co gorsza stoisz za sklepową ladą, powinnaś zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację nóg. W miarę możliwości pobudzaj krążenie poprzez dyskretne ćwiczenia – zginaj kolana, potrząsaj stopami. Po pracy pozwól sobie na chwilę relaksu – lekarze zalecają leżenie z nogami umieszczonymi na poduszce. Zwróć uwagę na to, by stopy znajdowały się powyżej tułowia. Pomocne okazują się również być specjalne kremy chłodzące.

Dbaj o linię

Osoby zmagające się z dodatkowymi kilogramami są wyjątkowo podatne na żylaki. Ich nogi muszą dźwigać duży ciężar, przez co przepływ krwi przez żyły jest dużo szybszy niż u zdrowej osoby. Problem ten dotyka również kobiet w ciąży, które w krótkim czasie przybierają nawet kilkadziesiąt kilogramów. Według danych, co 4 kobieta po urodzeniu dziecka zmaga się z żylakami. Powstają one na skutek silnych zmian hormonalnych zachodzących w organizmie.

Kobiece łydki bez żylaków w wodzie

Unikaj używek i uważaj na leki

Bardzo często żylaki pojawiają się u kobiet palących papierosy i stosujących antykoncepcję hormonalną. Palenie powoduje uszkodzenie układu krwionośnego, antykoncepcja odpowiedzialna jest za wzrost „złego cholesterolu” i spadek tego dobrego a także za zakłócenia prawidłowego krzepnięcia krwi.

Nie zakładaj niewygodnego obuwia

Niektóre kobiety mają swoją ulubioną wysokość butów na obcasie, w których czują się komfortowo. Są również i takie, które dla lepszego wyglądu sięgają po kilkunastocentymetrowe szpilki. Jak się okazuje, noszenie butów z obcasem nawet o wysokości 5 centymetrów jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia (nie wspominając o wyższych).

W takim bucie stopa ułożona jest w pozycji pionowej i każdy krok wywiera ogromny nacisk na podłoże. Codzienne noszenie szpilek grozi nie tylko zaburzeniem pracy układu krwionośnego, ale także kłopotliwym upośledzeniem mięśni.

Nie narażaj się na wysokie temperatury

Osoby zmagające się z żylakami, powinny unikać sauny, długiego opalania i gorących kąpieli. Wysoka temperatura ma to do siebie, że rozszerza naczynia krwionośne, co powoduje znaczne zaburzenia w krążeniu.

Więcej się ruszaj

Jeśli towarzyszy jej także otyłość, powinnaś poważnie zastanowić się nad zmianą trybu życia. Brak aktywności mięśni, prowadzi do nieprawidłowej pracy serca. Krew z trudem do niego dopływa i zalega w żyłach, które pod naporem ciężaru rozszerzają się i tworzą żylaki.

Podobne

jeden komentarz

  1. Martyna
    5 października 2016 at 09:24 Odpowiedz

    Z tego co mi wiadomo, dobrze nie zakładać nogi na nogę, w szczególności w pracy. bo człowiek się przyzwyczaja do pozycji w której siedzi i potem 8 h noga jest założona na nodze, to nie zdrowe! O obcasach też słyszałam.

dodaj komentarz