Unikanie lekarzy i badań okresowych to nasza polska specjalność. Czasami jednak konsekwencje naszej bezmyślności mogą być naprawdę poważne. Polska należy do niechlubnej czołówki krajów, w których znajduje się najwięcej osób zarażonych wirusem HIV. Wczesne wykrycie wirusa pozwala na to, by w odpowiedni sposób wspomagać układ immunologiczny. Przeczytajcie więcej o tym, w jaki sposób można się zarazić i jak chronić się przed HIV.
• Co to jest HIV?
• W jaki sposób można zarazić się wirusem HIV?
• Jakie są drogi zakażenia HIV?
• Jak można się zarazić HIV poprzez krew?
• Czy każda kobieta w ciąży musi wykonać test na obecność wirusa HIV?
• Jakie są mity na temat dróg zakażenia się HIV?
Wielu z nas uważa, że problem tego rodzaju chorób dotyka tylko specyficzne środowiska ryzyka, takie jak narkomani, prostytutki czy osoby posiadające wielu partnerów seksualnych. Istnieje również grupa, która uważa, że jest to choroba osób o orientacji homoseksualnej.
Tak naprawdę jednak wszyscy możemy ulec zakażeniu i w trosce o swoje bezpieczeństwo należy zaufać przede wszystkim nauce, nie zabobonom i stereotypom, które w tym wypadku mogą uśpić naszą czujność. Paradoksalnie obserwuje się w ostatnich latach największy wzrost zakażeń wśród osób po 50 roku życia, którzy przeżywają swoją drugą młodość.
Co to jest HIV?
HIV to skrót od angielskiego Human Immunodeficiency Virus. Dosłownie więc jest to ludzki wirus upośledzenia odporności. Jest to wirus, który znacznie osłabia nasz układ immunologiczny. Oznacza to, że nawet najmniejsze zakażenie, grypa lub wirus innej choroby może stać się dla nas śmiertelnym zagrożeniem, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie bronić się w efektywny sposób. Ostatnim stadium HIV jest AIDS. Wirus przenosi się przez krew, płyny ustrojowe, a także z matki na dziecko w czasie porodu.
W jaki sposób można zarazić się wirusem HIV?
Aby móc w ogóle myśleć o zarażeniu musi dojść do bezpośredniego kontaktu uszkodzonego naskórka lub błony śluzowej z krwią lub płynami ustrojowymi zakażonej osoby. Za płyny ustrojowe uznajemy spermę, płyn preejakulacyjny wydzielany z członka w czasie podniecenia seksualnego i śluz z pochwy.
Niebezpieczna może okazać się również krew menstruacyjna. Należy mieć jednak świadomość, że HIV jest bardzo niestabilnym i wrażliwym wirusem, który ginie poza ustrojem człowieka niezwykle szybko. Aby więc mogło dojść do zakażenia musimy mieć do czynienia ze świeżą krwią lub świeżym płynem ustrojowym. Ginie on przy zastosowaniu temperatury powyżej 56 st. Celsjusza, a także przy zastosowaniu standardowych środków odkażających. Zarażenie nie jest więc aż tak proste.
Jakie są drogi zakażenia HIV?
Głównym źródłem zakażeń są stosunki seksualne bez prezerwatywy. Musimy mieć świadomość, że pigułki antykoncepcyjne nie zabezpieczają nas w żaden sposób przed chorobami, które przenoszone są drogą płciową. Najbardziej niebezpieczne są stosunki analne, zważywszy na bardzo cienką błonę śluzową odbytu.
Na drugim miejscu znajdują się klasyczne stosunki. Potęgować zagrożenie mogą inne choroby weneryczne, takie jak kiła, które osłabia i uszkadza błony śluzowe, czym toruje łatwiejszą drogę wirusowi.
Nie oznacza to jednak, że osoby, które posiadają więcej partnerów seksualnych lub są orientacji homoseksualnej są bardziej narażone. Często takie osoby mają większą świadomość zagrożeń. Ostatnimi czasy bardziej narażone na zachorowanie są osoby, które czują się bezpiecznie. Należy pamiętać, że nawet pozostając w związku ze stałym partnerem możemy ulec zakażeniu. Warto więc przed rozpoczęciem współżycia seksualnego bez prezerwatywy poddać się odpowiednim badaniom.
Jak można się zarazić HIV poprzez krew?
Swego czasu stereotypową grupą, którą uważano za nosicieli tego wirusa byli narkomani. Zakażania wynikały przede wszystkim z używania tej samej strzykawki. Zakażona krew bardzo szybko dostawała się do krwiobiegu zdrowiej osoby, nie napotykając na swej drodze żadnych przeszkód.
Jednak również przypadkowy kontakt z krwią osoby zarażonej może doprowadzić przeniesienia się wirusa, jeśli tylko trafi on na naruszony naskórek. Zakażeniu mogą ulec również lekarze czy pielęgniarki, podczas kontaktu na przykład z zabrudzonym krwią skalpelem. Dawniej również do przeniesienia wirusa dochodziło w czasie transfuzji krwi, jednak obecnie jest ona poddawana szczegółowym badaniom.
Czy każda kobieta w ciąży musi wykonać test na obecność wirusa HIV?
Wszystkie kobiety, które zajdą w ciążę, powinny również poddać się badaniom na obecność wirusa HIV w ich organizmie. Może bowiem dojść do zakażenia wertykalnego dziecko – matka.
Jeśli wirus zostanie wykryty wystarczająco wcześnie, możliwe jest zastosowanie leków, dzięki którym wzrośnie szansa na to, że dziecko urodzi się zdrowe.
Jakie są mity na temat dróg zakażenia się HIV?
Istnieje wiele mitów, które chciałbym w tym miejscu rozwiać. Nie zarazimy się poprzez podanie ręki, czy picie z tej samej szklanki, co osoba zakażona. Nie musimy się również obawiać kichnięcia czy samego przebywania z taką osobą w tym samym pokoju. Ponadto nie musimy się bać tego, że zarazimy się poprzez ukąszenie komara.
Najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku i zbadanie się, jeśli zaistniała możliwość, że zostaliśmy zarażeni.
Jan Niezbędny
Niedługo będzie Światowy Dzień HIV/AIDS. Warto mówić o tym jak najwięcej, bo świadomość Polaków na temat tej choroby jest nadal niska.
Missy_Eliot
Z Hiv trzeba bardzo uważać, ale te jednocześnie nie popadać w paranoję.