Jak czyścić ekspresy? Jaką chemię używać do czyszczenia ekspresów?

Właściwie każdy sprzęt, aby służył jak najdłużej i jak najlepiej, powinien być serwisowany. W przypadku ekspresów do kawy, wszystko to możemy zrobić samodzielnie, w zaciszu domowym, wykorzystując w tym celu specjalną chemię i akcesoria. Poniżej podpowiadamy, jak należy czyścić ekspresy, a także co nam się do tego przyda.

Jaka chemia do czyszczenia ekspresów?

To chyba oczywiste, że regularne i dokładne czyszczenie ekspresu sprawi, że jak najdłużej będzie sprawny technicznie. Ponadto to również gwarancja, że przygotowana kawa będzie smaczna i czysta. W utrzymaniu ekspresu w czystości pomagają nam środki czyszczące do ekspresów ciśnieniowych i przelewowych. To właśnie dzięki nim możemy w dokładny i bezpieczny dla urządzenia sposób wyczyścić sprzęt z wszelkich osadów i innych zanieczyszczeń. Warto pamiętać, że stosowana w tym celu chemia do czyszczenia ekspresów musi być sprawdzona i od znanej firmy (www.beanbrothers.pl/akcesoria/czyszczenie_ekspresow.html), dzięki temu będziemy mieli pewność, że naszemu urządzaniu nic się nie stanie.

Do wyboru mamy proszki i tabletki do czyszczenia. W bezpieczny sposób usuwają z zaparzacza tłuszcz kawowy i osad. Zazwyczaj umieszcza się je w specjalnym otworze, często tym, gdzie można w ekspresach automatycznych wsypywać kawę mieloną. To proste, a bardzo skuteczne. Warto wiedzieć, że w ekspresie gromadzi się nie tylko kawa, ale także pleśń. Warto więc, jak ma się możliwość wyjąć mechanizm zaparzający i wyczyścić go ręcznie – w każdym zakamarku – lub pod bieżącą wodą, upewniając się wcześniej w instrukcji urządzenia, czy jest to możliwe.

Jeśli chcemy oczyścić i zdezynfekować tzw. drogę mleczną, czyli instalację, którą pobierane jest mleko w celu jego spienienia, to powinniśmy zakupić specjalny płyn. Dociera w każde miejsce, jest łatwy do wypłukania wodą.

Warto także raz na jakiś czas wyczyścić również młynek. W tym pomocne są specjalne granulki, które umieszcza się w komorze, a następnie uruchamia się proces mielenia. To dzięki nim usuwany jest kawowy tłuszcz, osad i aromat. Nie jest to jednak środek przeznaczony do młynków w ekspresach automatycznych.

proszek do czyszczenia ekspresów

Jak odkamieniać ekspres do kawy?

Oprócz wyczyszczenia mechanizmu zaparzającego z osadów, a także pleśni, drogi mlecznej z resztek mleka i bakterii, a również – młynka w przypadku korzystania z żarnowego, to warto pomyśleć również o tym, by odkamienić ekspres. Ekspres ciśnieniowy jest także bardzo wrażliwy na twardą wodę. Kamień osadza się w bojerze lub termobloku, a także w rurkach doprowadzających wodę, w tym również na uszczelkach i w grupie zaparzającej. To sprawia, że znacznie szybciej się psują.

Najczęściej proces odkamieniania jest w pełni automatyczny. Umieszcza się w ekspresie specjalną tabletkę, proszek lub płyn i włącza się jeden przycisk. Środki rozpuszczają osad, usuwają go na zewnątrz, a jednocześnie chronią układ grzewczy ekspresu. Skąd bierze się kamień? Z wody! Właśnie dlatego warto kupić do ekspresu filtr, wlewać przefiltrowaną wodę lub po prostu – regularnie odkamieniać ekspres. Filtrowana woda jest ważna jeszcze z jednego aspektu – kawa jest z niej znacznie smaczniejsza i nie ma na powierzchni „kożucha”.

płyn do czyszczenia ekspresu

Jakie akcesoria do czyszczenia ekspresu warto kupić?

Oczywiście oprócz chemii do dbania o ekspres przyda się jeszcze kilka rzeczy. Z pewnością do czyszczenia dyszy do spieniana mleka przydadzą się specjalne szczoteczki i wyciory, a także miękkie ściereczki, wykonane z mikrofibry.

Warto dokupić również szczotkę z ruchomą, wygiętą główką, która dociera do każdego zakamarka, umożliwiając dokładne wyczyszczenie wnętrza całej grupy ekspresu. Dobrze mieć kilka – o różnych wielkościach i szerokościach.

W asortymencie do czyszczenia nie powinno zabraknąć również pędzla do czyszczenia młynka. Sprawdzi się w każdym ekspresie. Pozwoli oczyścić nie tylko młynek, ale i całe otoczenie urządzenia.

Podobne

dodaj komentarz