IMP 2013 – Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach 2013

Szachy to dyscyplina, za którą stoi prawdziwie wielowiekowa tradycja. Dyscyplina, w której trzeba wykazać się otwartym umysłem, umiejętnością przewidywania ruchów przeciwnika i strategicznego planowania. Powinno więc cieszyć, że ta sztuka nie zanikła i przedstawiciele nowych pokoleń wciąż stają ze sobą do pojedynków po przeciwnych stronach szachownicy. A cóż może być lepszą okazją do sprawdzenia się na tym polu, jeśli nie Indywidualne Mistrzostwa Polski?

1. Indywidualne Mistrzostwa Polski

W naszym kraju nie ma ważniejszego szachowego turnieju niż Indywidualne Mistrzostwa Polski. To właśnie te zawody pozwalają na bieżąco dowiadywać się, którzy konkretnie szachiści są aktualnie w Polsce tymi najlepszymi z najlepszych, nie powinno więc dziwić, że to właśnie na podstawie wyników w tym turnieju wybierani są przez Polski Związek Szachowy zawodnicy, którzy będą reprezentować kraj w kadrze narodowej czy olimpijskiej.

Indywidualne Mistrzostwa Polski mają za sobą długą, niemal już stuletnią historię. Pierwsze odbyły się w 1926 roku w Warszawie, choć wtedy jeszcze był to tylko turniej mężczyzn – panie po raz pierwszy o mistrzostwo kraju mogły rywalizować dopiero niemal dekadę później w 1935, również w Warszawie.

W ciągu całego dwudziestolecia międzywojennego turnieje męskie odbyły się zaledwie czterokrotnie, a kobiece dwukrotnie. Częstotliwość tych rozgrywek znacznie zwiększyła się jednak po drugiej wojnie światowej – od tej pory, jeśli nie liczyć sporadycznych wyjątków, odbywały się one już corocznie.

szachy rozstępują się przed królem

2. IMP 2013

Siedemdziesiąte Indywidualne Mistrzostwa polski w szachach odbyły się w dniach 13-21 kwietnia 2013 roku. Przez trzy ostatnie lata zawody odbywały się w Warszawie, tym razem jednak dla odmiany turniej zawitał na Śląsk. Najlepszych szachistów w kraju ugościł Chorzów, a areną rozgrywek został Stadion Śląski oraz hotel Sztygarka. Sponsorami całej imprezy zostały firmy Enea i Budimex.

W turnieju męskim wzięło udział dwudziestu sześciu zawodników. Został on rozegrany systemem szwajcarskim, czyli takim, w którym z góry określona jest liczba rund, polegających na bezpośrednich, rozgrywanych jednocześnie pojedynkach między uczestnikami. Za zwycięstwo zawodnik otrzymuje punkt, za remis przypada pół punktu, a dobór kolejnych przeciwników zależy ściśle od wyników poprzednich starć – wybiera się ich spośród zawodników o jednakowej liczbie punktów.

Dla odmiany w turnieju kobiet wzięło udział zaledwie dziesięć zawodniczek, dlatego został on rozegrany systemem kołowym, potocznie zwanym „systemem każdy z każdym”, w którym to każda uczestniczka musiała rozegrać partie po kolei ze wszystkimi rywalkami.

3. Kto zwyciężył w Indywidualnych Mistrzostwach Polski 2013?

W turnieju pań zwyciężyła Monika Soćko z Klubu Szachowego Hetman Katowice, a oprócz niej miejsca na podium zajęły Jolanta Zawadzka z Klubu Szachowego Polonia Wrocław oraz Karina Szczepkowska-Horowska z Miejskiego Klubu Szachowego Rybnik.

Co ciekawe, mąż tryumfatorki zawodów, Bartosz Soćko, tak jak żona reprezentujący klub Hetman Katowice, został zwycięzcą turnieju mężczyzn, wyprzedzając Grzegorza Gajewskiego, również z katowickiego Hetmana, oraz Mateusza Bartla z Polonii Wrocław.

Dla poszukiwaczy ciekawostek warto odnotować, że za najlepszą partię całego turnieju specjalna komisja uznała pojedynek, jaki wywiązał się w ostatniej rundzie między Marcinem Szelągiem i Marcinem Tazbirem.

Podobne

2 komentarze

  1. jaga
    22 czerwca 2017 at 23:12 Odpowiedz

    A kto jest aktualnym mistrzem polski? Ktos wie?

  2. szachista
    2 lipca 2017 at 18:07 Odpowiedz

    w 2016 był nasz najlepszy szachista Radosław Wojtaszek, a w 2017 utalentowany mistrz w rozwiązywaniu zadań Kacper Piorun. A u kobiet w 2016 i 2017 to złoto dla Moniki Soćko (żona znanego arcymistrza Bartosza Soćko). pozdrawiam, szachista

dodaj komentarz