Ile kosztuje…? ile kosztuje przegląd samochodu i inne popularne pytania

Bardzo często, gdy chcemy coś kupić, zamówić jakąś usługę, zastanawiamy się, jakie są średnie ceny, czy po prostu… ile to kosztuje? Dla wielu z nas przygotowanie się na jakiś wydatek, czy po prostu – zorientowanie się, jak to wygląda na rynku, jest bardzo istotne. Wyjaśniamy te kwestie, które budzą najwięcej wątpliwości, czyli te, o które pyta najwięcej internautów.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Poddanie swojego samochodu badaniu technicznemu pojazdów to obowiązek każdego kierowcy. Nie podlegają mu tylko przyczepy lekkie oraz samochody zabytkowe, jeśli nie są wykorzystywane do zarobkowego przewozu osób, a przeszły przegląd przed rejestracją.

Nowe auto z salonu pierwsze badanie techniczne musi przejść przed upływem 3 lat od daty rejestracji. Kolejny przegląd musi zostać przeprowadzony przed upływem dwóch lat. Później konieczne jest udawanie się do stacji diagnostycznej raz w roku. Skąd wiedzieć, kiedy udać się na przegląd techniczny samochodu? Informacja ta widnieje w dowodzie rejestracyjnym.

Od 13 listopada zaczęły w Polsce obowiązywać znowelizowane zapisy ustawy Prawo o ruchu drogowym dotyczące okresowych badań technicznych pojazdów. Zgodnie z nimi za przegląd samochodu osobowego należy zapłacić przed jego wykonaniem. Opłata za badanie techniczne samochodu o masie całkowitej do 3,5 t wynosi 98 zł. Jeżeli auto posiada instalacje gazową – 161 zł. Do każdej ceny należy doliczyć 1 zł opłaty manipulacyjnej.

Od maja 2018 roku ceny te mają wzrosnąć. Co więcej, jeżeli w samochodzie wykryta zostanie usterka – zostanie sfotografowana i opisana w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów wraz z podaniem konkretnego kodu. Auto nie przejdzie przeglądu. Właściciel będzie miał 14 dni na usunięcie wykrytej wady. Jeśli „zmieści się” w tym czasie, to poniesie tylko koszt przeglądu danych mechanizmów czy podzespołów. Cena wyniesie od 13 do 36 złotych. Jeśli kierowca nie zdąży, to będzie musiał zapłacić ponownie za przegląd, czyli wyda 198 zł. W przypadku pojawienia się w stacji diagnostycznej z nieważnym już przeglądem, który minął więcej niż 30 dni temu, też zapłacić trzeba 198 zł.

mechanik samochodowy

Ile kosztuje paszport?

Wiele osób, które planują wyjazd zagraniczny staje przed koniecznością wyrobienia paszportu. Pozostaje jednak pytanie, z jakimi kosztami się to wiąże. Paszport dla osoby dorosłej, której nie przysługuje żadna ulga to koszt 140 zł. Zdarza się, że z jakiś przyczyn nie potrafimy znaleźć dokumentu. Wówczas można wystąpić o czasowy. Ile kosztuje paszport tymczasowy? Cena nie jest wysoka, to 30 zł.

Jeżeli osoba jest na emeryturze, rencie, jest osobą niepełnosprawną lub współmałżonkiem wyżej wspomnianych, pozostającą na ich utrzymaniu, wówczas za dokument zapłaci 70 zł. Taką samą opłatę poniosą osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych, czy korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, kombatanci oraz osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Połowę kwoty uiścić mogą również uczniowie, którzy skończyli 13 lat i studenci.

Ile kosztuje paszport dla dziecka, które nie skończyło 13 roku życia? Za pociechę do lat 5 musimy zapłacić 30 zł, a za starszą – 60 zł.

Niektórzy mogą liczyć na całkowite zwolnienie z opłaty paszportowej. Dotyczy to osób po 70 r.ż., a także przebywających w domach opieki społecznej, zakładach opiekuńczych lub korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, ale jeśli ich wyjazd za granicę następuje w celu długotrwałego leczenia lub poddania się operacji. Na paszport za darmo liczyć mogą żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa, z wyjątkiem żołnierzy zawodowych.

Do ceny każdego paszportu należy doliczyć opłatę za wykonanie zdjęcia biometrycznego, czyli przedstawiającego całą głowę i górną część szyi. Koszt to ok. 30 zł.

Paszport trzeba też wyrobić psu i kotu, jeśli chce się z nim podróżować za granicę. Jego koszt to 100 zł. Niestety cena rośnie, gdy konieczne jest jeszcze zaczipowanie i zaszczepienie zwierzęcia.

paszport

Ile kosztuje przerejestrowanie auta?

Jeśli kupimy samochód, musimy liczyć się z kolejnymi kosztami. Związane są z jego przerejestrowaniem. Na zgłoszenie się do urzędu mamy 30 dni. Całkowita opłata za przerejestrowanie pojazdu to 180 zł i 50 gr. Na kwotę tę składa się koszt tablicy rejestracyjnej – 80 zł, dowodu rejestracyjnego – 54 zł, pozwolenia czasowego – 13,50 zł, nalepki kontrolnej – 18,50 zł, nalepki legalizacyjnej – 12,50 zł, opłaty ewidencyjnej – 2 zł. Jeśli kupimy auto od osoby z tego samego miasta, wówczas zmiana tablic nie jest konieczna, więc zamkniemy się w kwocie 100,50 zł. Jeśli z jakichś powodów nie możemy udać się do urzędu samodzielnie, to możemy udzielić pełnomocnictwa. W przypadku osoby spoza rodziny należy zapłacić 17 zł.

Jeśli chce się otrzymać trzecią tablicę, ponieważ przewozi się rowery na bagażniku montowanym na haku lub na tylnej klapie auta, które zasłaniają tę na pojeździe, to zapłacić za nią trzeba 52,50 zł.

samochód sportowy

Ile kosztuje m3 gazu?

Z gazu w domu korzysta wiele osób. Część zużywa go tylko do gotowania, ale dominują ci, którzy ogrzewają gazem wodę, a także cały dom. Nic więc dziwnego, że szukają informacji o cenie 1 m3 gazu. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach podanie opłaty w tego typu jednostce nie jest łatwe, gdyż na fakturach widnieje 1kWh. Jak więc to obliczyć? Przede wszystkim warto wiedzieć, że wynika to z wartości opałowej gazu. Wystarczy więc przemnożyć ilość pobranego gazu w m3 przez współczynnik konwersji. Czym on jest? Jest to iloraz średniej arytmetycznej wartości ciepła spalania z miesięcy okresu rozliczeniowego i wartości 3,6.

Warto wiedzieć, że ceny gazu w Polsce zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki. Dostawcy występują do niego po zatwierdzenie cenników. Zazwyczaj czasowych.

Jeśli jednak chcemy porównać w m3 gaz od różnych dostawców, to warto sprawdzić ich ofertę i kwoty na 1 kWh zmienić w m3. Dzięki temu uzyskać można informacje, że gaz w zależności od dostawcy ma inną cenę. Najmniej jednak za 1m3 gazu zapłacimy ok. 1,22 zł – HEG Gaz i Konerg S.A. Giganci, tacy jak PGNiG biorą 1,30 zł, Tauron 1,24 zł, PGE 1,20-1,24 zł w zależności od długości umowy.

Warto wiedzieć, że cena gazu to nie wszystkie koszty, na jakie jesteśmy skazani korzystając z tego typu paliwa. Każdy dostawca pobiera też opłatę abonamentową, dystrybucyjną, przesyłową i inne. Właśnie dlatego nie zawsze liczy się tylko i wyłącznie koszt 1m3 gazu. Należy porównywać wszystkie koszty. Dobrze jest szukać firmy, która daje gwarancję niezmienności ceny.

kuchenka gazowa

Ile kosztuje 1 kWh?

Wśród popularnych pytań zadawanych przez internautów jest też to o cenę 1 kWh energii elektrycznej. Trudno jednoznacznie wskazać tę wysokość, ponieważ na fakturze mamy sumę do zapłaty, a nie widzimy, co wpływa na jej wysokość. Warto wiedzieć, że oprócz składowych, takich jak opłaty dystrybucyjne, abonamentowe, handlowe, jakościowe, na samą cenę prądu składają się dwie pozycje. Jest to opłata, jaką ponosimy na koszt operatora sieci i sprzedawcy. Bardzo często są to dwie zupełnie inne firmy. Niestety, o ile operatora nie można zmienić, to sprzedawcę tak. Jak kształtują się ceny? Różnie…

Najprościej przyjąć, że średnia cena 1kWh energii elektrycznej to 55 groszy. W tym faktyczną opłatą za prąd jest ok. 18 groszy. Reszta to różnego rodzaju koszty dodatkowe, takie jak podatek VAT, akcyza, marża i inne. W przypadku każdej faktury mogą one widnieć pod innymi nazwami czy skrótami.

prąd

Ile kosztuje korona czeska?

Czechy to państwo, które Polacy bardzo często odwiedzają. Nie tylko w celu zwiedzania czy wypoczynku, takiego jak wypad na narty, ale też aby zrobić zakupy. Ważna jest więc dla nas informacja, ile kosztuje korona czeska, czyli waluta tam obowiązująca. Nie jest łatwo podać dokładną cenę. Giełda rządzi się swoimi prawami. Najlepiej zazwyczaj sprawdzać aktualny kurs, by wiedzieć, na jaki wydatek się przygotować. Cena może się też różnić w zależności od kantoru, na jaki się postawi. Dobrze jest sprawdzić, gdzie w mieście jest najtańszy. Z reguły nie są to te położone w galeriach handlowych, przy dworcach i lotniskach.

Na ten moment średnia cena kupna 1 CZK to 0,1602 zł, a sprzedaży – 0,1668 zł. Znacznie lepiej jest więc napisać, ile kosztuje 100 koron czeskich. To 0,17 złotego, czyli 17 groszy. Tak więc 10000 CZK będzie dawało 17 zł. Oczywiście wszystkie wyliczenia są podawane w zaokrągleniu. Jednak do obliczenia kosztów podróży, zakupów, jedzenia w restauracji powinny wystarczyć. W Internecie znaleźć można również przeliczniki walut. Dzięki nim znacznie łatwiej dokonać dokładnych obliczeń.

korony czeskie

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z tego, jak wygląda nasze uzębienie, czy wręcz mamy skierowanie od dentysty do ortodonty, to zastanawiamy się, ile kosztuje aparat ortodontyczny. Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, warto sprawdzić, jakie są jego rodzaje i ceny. Dobrze wiedzieć, że korekta wady zgryzu jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim – zdrowotnych.

U dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne lub mieszane, stosowane są aparaty ruchome. Można je wyjmować. Nosi się je 12-14 godzina na dobę przed 1,5-2 lat. Co istotne, służą raczej usuwaniu wad w obrębie szczęk. Aby wyprostować zęby, nałożyć należy aparat stały.

Aparat stały zakładany jest przez lekarza i przez niego może być zdjęty. Ma różne formy, w zależności od tego, jaka jest potrzeba i osobiste predyspozycje. Można zdecydować się aparat stały zewnętrzny metalowy, porcelanowo-kompozytowy, kryształowy. Różnią się między sobą wyglądem i ceną.

Pierwszy przyklejany jest do zębów, składa się z metalowych pierścieni i zamków na zębach trzonowych oraz małych kosteczek przyczepianych na pozostałych. Prostowanie odbywa się dzięki cienkiemu drucikowi przewleczonymi przez zamki, który działa swoją siłą na przesuwanie zębów. Cena metalowego aparatu wynosi 2-3 tysięcy zł. Porcelanowo-kompozytowy 3-4 tysięcy zł, a kryształowy 4-5 tys. złotych.

Jeżeli zależy nam na tym, by aparat był niewidoczny, to możemy się zdecydować na aparat lingwalny, czyli wewnętrzny. Cena jednego łuku to ok. 4-7 tys. zł. Nowością na rynku są aparaty niewidzialne. W ich przypadku leczy się wady zgryzu za pomocą przezroczystych, wymiennych alignerów, dopasowanych do uzębienia konkretnego pacjenta. Można je samodzielnie wkładać i ściągać na czas jedzenia i mycia zębów. Cena jest niższa – już od 600 zł za jeden łuk, ale leczenie w wielu wypadkach może być mało skuteczne.

Warto wiedzieć, że decydując się na aparata ortodontyczny nie możemy brać pod uwagę tylko i wyłącznie ceny samego aparatu. Leczenie jest znacznie bardziej kosztowne. Zanim w ogóle kupimy aparat, musimy wyleczyć zęby, a nawet usunąć, przeprowadzić skaling, piaskowanie fluoryzację. Konsultacja z ortodontą, wykonanie kompletu zdjęć RTG, opracowanie leczenia, wykonanie odcisków to koszt ok. 500 zł. Ponadto należy regularnie chodzić na wizyty kontrolne, gdzie jedna może kosztować 200-400 zł. Zdarza się, że należy doklejać uszkodzony zamek. Zdjęcie aparatu kosztuje, a po nim należy nosić jeszcze aparat retencyjny. Komplet może wynieść od 800-2 tys. zł. Jak widać, koszt jest więc dość wysoki. W wielu gabinetach można jednak liczyć na rozłożenie płatności na raty.

lekarz dentysta

Ile kosztuje znaczek na list?

Dzisiaj coraz rzadziej wysyłamy listy, jednak jak już chcemy wysłać kartki na święta czy urodziny, to zastanawiamy się, ile to tak właściwie kosztuje? Okazuje się, że dochody z dostarczania listów tradycyjnych maleją z roku na rok. Poczta Polska jest zobowiązana do utrzymania szerokiej sieci swoich placówek, skrzynek na listy i zatrudniania pracowników wystarczających do obsługi każdego z tych miejsc. Właśnie dlatego ceny rosną i nie wiadomo, ile kosztuje znaczek, czy mówiąc inaczej – ile kosztuje wysłanie listu.

Aby móc pokrótce opisać ceny listów, a więc i znaczków, warto wyjaśnić przede wszystkim to, że Poczta Polska określa gabaryty listów i przesyłek. Gabaryt A to minimum 90 na 140 mm, a wysokość 20 mm, długość 325 mm, szerokość 230 mm. Gabaryt B – minimum jeśli choć jeden z wymiarów przekracza wysokość 20 mm lub długość 325 mm lub szerokość 230 mm, a maksimum – suma długości, szerokości i wysokości 900 mm, przy czym największy z tych wymiarów (długość) nie może przekroczyć 600 mm.

Za list zwykły krajowy nierejestrowany, zwany ekonomicznym zapłacimy 2,60 zł. Waga takiej przesyłki nie może przekroczyć 350 gramów i mieścić się w ramach gabarytu A. Za większą przesyłkę listową zapłacimy 3,75 zł.

Jeżeli list waży ponad 300 g i poniżej 1000 g, to gabaryt A to 3,70 zł, a B – 4,75 zł. Przesyłka o masie ponad 1000 g i mniej niż 2000 g: gabaryt A – 6,30 zł i B – 7,30 zł.

Jeśli chcemy, aby list dotarł do adresata szybciej, czyli wybieramy list priorytetowy, to zapłacić musimy 3,20 zł w gabarycie A, a 5,10 zł w B. Powyżej 350 gram cena wzrasta do 4,50 zł i 7,10 zł. Jeżeli list ma masę pomiędzy 1000 g a 2000 g, to zapłacić trzeba już 8,80 zł w gabarycie A i 10,90 zł w gabarycie B.

znaczki pocztowe

Ile kosztuje iPhone 8?

Fani iPhone wyczekują premier kolejnych modeli. Gdy pojawiają się w Stanach, to zastanawiają się, jaka będzie cena. Marka nie zawodzi pod jednym względem. Ceny zawsze są wysokie. Zazwyczaj kwota podana w dolarach szybko przeliczana jest na złotówki i z roku na rok szokuje… Trzeba więc już wtedy zacząć oszczędzać, by do czasu premiery w Polsce, można się było przygotować.

W przypadku pierwszych doniesień z maja 2017 roku cena miała zaczynać się od 999 dolarów. W Polsce uważano, że przekroczy 5 tysięcy złotych. Wszystko dlatego, że iPhone 7 Plus w wersji 256 GB zadebiutował w Polsce za 4999 złotych. Wysoką cenę iPhone’a 8 tłumaczono zastosowaniem wielu ulepszeń względem istniejących smartfonów z iOS, w tym np. ekranu OLED, kamery 3D z zaawansowanymi funkcjami.

Ile kosztuje iPhone 8 teraz, gdy jest już dostępny na polskim rynku? Polskie ceny iPhone 8 z pamięcią 64 GB – 3249-3479 zł, iPhone 8 256 GB – 3999-4229 zł. iPhone 8 Plus 64 GB – 3979 zł, iPhone 8 Plus 256 GB – 4729 zł.

iphone

Ile kosztuje nerka?

Handel ludzkimi ograniami jest niezgodny z prawem. Jednak jednym z pytań, jakie internauci zadają w Google jest: „ile kosztuje nerka?”. Co więcej, wielu z nich umieszcza oferty odsprzedaży organu. Za jaką kwotę? Zazwyczaj mieści się w przedziale 35-50 tys. zł. Najczęściej robią to z powodów problemów finansowych. Nie zdają sobie sprawy, że zgodnie z polskim prawem każdy, kto rozpowszechnia ogłoszenia o odpłatnym zbyciu, nabyciu lub o pośredniczenia w odpłatnym zbyciu lub nabyciu komórki, tkanki lub narządu w celu ich przeszczepienia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Oferty i tak wydają się dość niskie, biorąc pod uwagę wyliczenia Finance Degree Center, według których ludzka nerka ma mieć wartość 262 tys. dolarów.

chirurdzy podczas operacji

Powyższy artykuł miał na celu przybliżenie cen wielu bliskich nam aspektów. Posiadaczom samochodów wyjaśniono, jak przerejestrować auto i ile kosztuje przegląd techniczny samochodu. Osoby, które kochają podróżować dowiedziały się, z jakimi kosztami związane jest wydanie paszportu, a także jaki jest przelicznik korony czeskiej względem złotówki. Prowadzący gospodarstwo domowe poznali ceny 1m3 gazu, 1kWh prądu i znaczka pocztowego. W artykule zdradziliśmy też, jaki jest koszt aparatu ortodontycznego i najnowszego iPhone 8.

Podobne

dodaj komentarz