Ginekologia, czym się zajmuje? Czego uczy się ginekolog?

Ginekologia to bardzo ważna dziedzina medycyny, która skupia się wokół zdrowia kobiety. Każda kobieta powinna być regularnie badana przez ginekologa. Warto wiedzieć czym dokładnie zajmuje się ginekologia, aby mieć świadomość z jakimi dolegliwościami udać się do lekarza tej specjalizacji.

Czym zajmuje się ginekologia?

Ta dziedzina medycyny zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Ginekologia nie skupia się jednak wyłącznie na narządach rodnych kobiety, w jej zakres wchodzą również nieprawidłowości związane z piersiami kobiety, takie jak np. rak sutka. Ponadto ginekologia jest ściśle związana z położnictwem, a lekarze ginekolodzy mają szereg różnych specjalizacji dodatkowych (przykład: klinikagalena.pl/o-nas/nasi-specjalisci), dzięki czemu mogą kompleksowo zadbać o zdrowie kobiety.

Lekarz

Czego uczy się ginekolog?

Ginekolog to lekarz, który skończył wszystkie etapy kształcenia niezbędne do tego, by uzyskać tytuł „lekarza medycyny”, a następnie odbył specjalizację w kierunku ginekologii i położnictwa. Taka specjalizacja trwa 6,5 roku i zakończona jest egzaminem. Lekarze w trakcie kursu mającego dać im możliwość wykonywania zawodu ginekologa muszą zdobyć wiedzę z zakresu takich zagadnień, jak:

  • promocja zdrowia w położnictwie i ginekologii,
  • patofizjologia ciąży i porodu,
  • diagnostyka i terapia płodu,
  • chorób przenoszone drogą płciową,
  • stany naglące i krwotoki w położnictwie i ginekologii,
  • endokrynologia ginekologiczna i ginekologia wieku rozwojowego,
  • diagnostyka i leczenie chorób nowotworowych narządów płciowych,
  • ultrasonografia,
  • endoskopia.

Oprócz opanowania tych wszystkich zagadnień, przyszły lekarz ginekolog musi odbyć również szereg staży kierunkowych, które mają go przygotować do jak najlepszego wykonywania zawodu. Poszczególne starze trwają od dwóch tygodni do 14 miesięcy. Do najdłuższych należą staże z zakresu patologii ciąży oraz w bloku porodowym i oddziale położniczym.

Z jakimi problemami warto zgłosić się do ginekologa?

Przede wszystkim lekarz ginekolog przeprowadza badania przesiewowe w celu profilaktyki oraz wczesnej diagnostyki chorób kobiecych narządów płciowych. Do badań, które każda kobieta powinna wykonywać należą m.in. cytologia, mammografia czy usg piersi. Kobiety zgłaszają się do ginekologa z takimi problemami jak zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, niepłodność czy dobór odpowiedniej formy antykoncepcji. Pierwsza wizyta u lekarza tej specjalizacji powinna mieć miejsce około 16 roku życia lub w momencie rozpoczęcia współżycia płciowego. Ginekolog powinien zebrać szczegółowy wywiad dotyczący czasu pojawienia się pierwszej miesiączki, długości trwania cyklów oraz ewentualnych nieprawidłowości. Ponadto powinien przeprowadzić podczas każdej wizyty badanie piersi i poinstruować pacjentkę w jaki sposób może i powinna ona przeprowadzać je samodzielnie. Ginekolog wykonuje także badanie szyjki macicy oraz narządów miednicy, a także raz w roku wykonuje cytologię.

dodaj komentarz