Dom z prefabrykatów, co to jest i na czym polega? Zalety budowania z prefabrykatów

Budownictwo to dziedzina, która wciąż się rozwija. Dzięki temu wynajdywane są nowe sposoby, by postawienie domu przebiegało szybciej i taniej. Jak się okazuje, w osiągnięciu tego celu mogą pomóc prefabrykaty.

Czym jest dom prefabrykowany?

Domy prefabrykowane to budynki, które, w przeciwieństwie do tradycyjnych, powstają przy użyciu prefabrykatów. Prefabrykaty to elementy przygotowane wcześniej w zakładzie produkcyjnym, które przewozi się dopiero na miejsce budowy i tam składa się z nich budynek. Mogą przybrać formę modułów, czyli całych gotowych segmentów, wyposażonych od razu w ściany działowe, otwory okienne, drzwi, a nawet łazienki i toalety. Zainteresowani tematem mogą na stronie modularsystem.pl/oferta/innowacyjne-systemy-modulowe/ dowiedzieć się więcej o systemach modułowych.

Z czego dom prefabrykowany?

W przypadku domów prefabrykowanych budulec może być rozmaity. Nieraz jest nim drewno – takie rozwiązanie ma dobre właściwości izolacyjne, dzięki którym można zaoszczędzić na opłatach za energię.

Prefabrykaty mogą też być betonowe i to takie stosuje się, gdy zamierza się postawić masywny i solidny budynek. Wreszcie, gdy chodzi o budownictwo modułowe, w roli modułów mogą wystąpić kontenery.

dom modułowy z basenem

Dlaczego warto budować z prefabrykatów?

Nie ulega wątpliwości, że jedną z największych zalet takiego innowacyjnego budownictwa jest szybkość, z jaką pozwala ono na postawienie budynku. Produkcję prefabrykatów można rozpocząć nie tylko znacznie wcześniej przed rozpoczęciem prac na placu budowlanym, ale nawet, zanim załatwimy wszystkie związane z budową niezbędne urzędowe formalności. Dzięki temu nie tracimy czasu.

W przypadku systemów modułowych nawet osiemdziesiąt procent konstrukcji może być już gotowe, zanim wkroczymy na plac budowy. Dlatego jest to obecnie najszybszy z możliwych sposobów zbudowania domu. Postawienie budynku tą metodą nie powinno zająć więcej niż około dwóch miesięcy.

Innym, nie mniej ważnym czynnikiem, mogącym zachęcić do skorzystania właśnie z prefabrykatów, jest swoboda, jaką takie rozwiązanie nam zapewnia. Znacznie łatwiej o rozbudowę czy przebudowę domu, można bowiem stosunkowo prosto odłączyć stare bądź przyłączyć nowe moduły.

Taka elastyczność, niespotykana w innych rodzajach budownictwa, pozwala nam nawet przenieść budynek w inne miejsce. Rozmontowanie i ponowne zmontowanie prefabrykowanych części w innym miejscu to jedna z tych opcji, której w tradycyjnym budownictwie próżno by szukać.

W kwestii tego, gdzie taki dom możemy postawić, również mamy o wiele szerszy wybór, ponieważ teren pod budowę domu z prefabrykatów nie musi spełniać zbyt restrykcyjnych wymagań. Możemy wybudować go na gruncie piaszczystym, podmokłym czy skalistym, a więc takim, który w przypadku tradycyjnego budownictwa w ogóle nie wchodziłby w grę.

Wreszcie zachęcająca sama w sobie jest też cena takiego przedsięwzięcia. Jest ona zależna oczywiście od rodzaju i ilości użytych prefabrykatów, ale w każdym razie najprawdopodobniej przyszłoby nam zapłacić mniej niż za budynek o tym samym metrażu wybudowany tradycyjnymi metodami.

Podobne

jeden komentarz

  1. domatorka
    25 lutego 2019 at 07:56 Odpowiedz

    Podobają mi się takie domy, elastyczność jaką dają i fakt, że tak szybko powstają. Z drugiej strony, przeraża mnie jednak ich trwałość… Mam wrażenie, że nie jest to rozwiązanie na lata.

dodaj komentarz