Długa lista narzędzi dla każdego – krótkie omówienie, kategorie i typy narzędzi

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu czy posiadamy mieszkanie w bloku, bardzo często są nam potrzebne różnego typu narzędzia. Każdy używał kiedyś mniej lub bardziej zaawansowanych narzędzi, a należą do nich chociażby młotek czy sekator. Poniżej omówimy najważniejsze typy oraz kategorie narzędzi, które mogą znaleźć zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym.

Ogólny podział narzędzi

Na pewno są osoby, które uważają, że żadne narzędzia nie są im potrzebne, gdyż w razie jakiejkolwiek usterki mogą wezwać odpowiedniego fachowca, który zajmie się naprawą. Z drugiej strony znajdują się zapaleni majsterkowicze, którzy przy każdej okazji chętnie powiększają swój warsztat o kolejne praktyczne narzędzia i wszystko chcą zrobić sami. Zarówno jedni jak i drudzy mają nieco racji, w końcu nie każdy potrafi poradzić sobie ze wszystkim, ale też nie każda usterka jest warta wzywania specjalisty. Aby znaleźć złoty środek warto dowiedzieć się jakie narzędzia mogą być przydatne w danej sytuacji i zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze. Dobrym pomysłem jest także zorientowanie się w ofercie producentów narzędzi na stronach takich jak koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia.

Wśród urządzeń i narzędzi, które są wykorzystywane w domach oraz ogrodach możemy wyróżnić kilka podstawowych kategorii:

    • narzędzia ręczne
    • elektronarzędzia
    • narzędzia do ogrodu
    • akcesoria do elektronarzędzia
    • techniki montażu bezpośredniego

Każda z tych kategorii dzieli się na wiele mniejszych podkategorii, które postaramy się dokładnie opisać i przybliżyć.

Zszywacz aluminiowy

Narzędzia ręczne, których używa niemal każdy

To bardzo szeroka kategoria, która zawiera w sobie wszystkie przyrządy niezbędne zarówno fachowcowi z dziedziny budowlanej, entuzjastom majsterkowania oraz laikom, którzy sięgają po nie jedynie w razie wyższej konieczności. Narzędzia ręczne możemy podzielić na:

  1. narzędzia podstawowe
  2. narzędzia łączeniowe
  3. narzędzia pomiarowe
  4. narzędzia malarskie
  5. narzędzia budowlane
  6. narzędzia mechaniczne
  7. artykuły motoryzacyjne
  8. narzędzia tnące
  9. artykuły bhp, okucia budowlane oraz akcesoria do transportu narzędzi

Jak widać podkategorii w tym przypadku jest na prawdę wiele. Najbardziej niejasna może się wydawać jednak pierwsza z nich, czyli narzędzia podstawowe. Znajdziemy w niej takie przybory, jak: młotki, wkrętaki, testery elektryczne, szczypce, klucze, imadła i ściski stolarskie. Są to zarówno najprostsze, jak i najpotrzebniejsze narzędzia, gdyż na prawdę trudno jest obejść się bez dobrego młotka, uniwersalnych szczypiec czy wkrętaka popularnie nazywanego śrubokrętem. Aby nie trzymać całej skrzyni z różnego rodzaju wkrętakami, warto kupić jeden, który posiada wymienne groty oraz nasadki. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są także wkrętaki z grzechotkami, które pozwalają na szybsze i bardziej precyzyjne operowanie narzędziem.

Wśród narzędzi łączeniowych znajdują się: zaginarki ręczne, zszywacze, nitownice oraz akcesoria do nich, czyli zszywacze i nity. Zszywacz jest bardzo użytecznym narzędziem chociażby przy pracach tapicerskich, np. bardzo modnym aktualnie samodzielnym odnawianiu starych mebli. Za jego pomocą możemy obciągnąć ciekawym materiałem siedzisko krzesła lub fotel, nadając im zupełnie nowy wygląd. Użycie nitownicy to najlepszy sposób na przymocowanie blachy np. przy budowie wiaty ogrodowej lub kojca dla psa.

Narzędzia malarskie to przede wszystkim pędzle i wałki, natomiast narzędzia budowlane to kolejna szeroka podkategoria. Kryją się w niej m. in. poziomice, łaty, maszyny i akcesoria do glazury, szpachelki, kielnie, wyciskacze, pace, znaczniki, łomy, zdzieraki do tynku, a nawet szpadle, łopaty i kilofy. Z ich pomocą położymy kafelki, postawimy bądź zburzymy ścianę i wygładzimy każdą nierówność. Znajdą one praktyczne zastosowanie na co dzień, np. przy wieszaniu półek na ścianach przy pomocy poziomicy, gipsowaniu dziury w ścianie po usunięciu z niej np. wieszaków, a przede wszystkim przy kompleksowych remontach wewnątrz mieszkania czy domu.

Wałek do malowania

Do narzędzi mechanicznych zaliczamy klucze, nasadki, imbusy oraz całe zestawy tego typu narzędzi. Mogą one przydać się zarówno w domu, jak i np. przy naprawie samochodu, gdzie zastosowanie znajdą także artykuły motoryzacyjne, takie jak klucz krzyżakowy do kół, smary czy pasy transportowe.

Narzędzia pomiarowe to wszelkie miary, kątowniki i suwmiarki, z których bez wątpienia każdy kiedyś korzystał. Podobnie narzędzia tnące, czyli nożyce, noże, przecinaki, obcinaki, produkty ścierne (w tym chociażby płótna ścierne) oraz koryta do cięcia czy niezastąpione przy renowacji starych mebli, malowanych farbami olejnymi lub lakierem, cykliny.

Elektronarzędzia dla profesjonalistów i majsterkowiczów

Do elektronarzędzi należą:

  • wiertarki i młotowiertarki
  • narzędzia akumulatorowe
  • mieszarki
  • szlifierki, szlifierki kątowe małe i duże
  • szlifierki do gładzi gipsowych
  • pilarki
  • wyrzynarki
  • strugi
  • odkurzacze
  • pompy do wody, myjki ciśnieniowe
  • opalarki
  • lutownice, pistolety do kleju
  • betoniarki, zagęszczarki i inne.

Nie sposób wymienić dokładnie wszystkich elektronarzędzi, które mogą okazać się przydatne podczas różnego rodzaju remontów, napraw oraz jakiejkolwiek budowy. Na szczególną uwagę zasługują bez wątpienia wiertarki oraz młotowiertarki, bez których na prawdę trudno się obejść. Profesjonaliści wybiorą zapewne narzędzia tego typu wyposażone w akumulator, natomiast w użytku domowym świetnie sprawdzają się zwykłe wiertarko-wkrętarki, które podłączamy do źródła prądu. Używamy ich zarówno podczas poważnych remontów, jak i prac wykończeniowych, z ich pomocą zamocujemy karnisze, listwy przypodłogowe, lampy oraz wiele innych rzeczy. Jeśli planujemy renowacje starej drewnianej szafy, drzwi lub innego mebla, to bardzo przydatna będzie opalarka oraz szlifierka np. oscylacyjna.

Młotowiertarka

Przy pracach remontowych związanych z montażem płyt kartonowo-gipsowych i kładzeniem gładzi na ściany niezwykle praktycznymi narzędziami są mieszarki, wyrzynarki, szlifierki do gładzi gipsowych oraz odkurzacze. Dzięki szlifierce do gładzi możemy znacznie zredukować ilość pyłu unoszącego się podczas robót wykończeniowych ścian i sufitów, co znacznie ułatwi późniejsze sprzątanie oraz pozytywnie wpływa na obniżenie występowania czynników szkodliwych przy wykonywaniu tego typu prac. Pył powstający przy szlifowaniu gładzi nie tylko stanowi uciążliwy brud, ale może tez wpływać na nasze zdrowie zalegając w drogach oddechowych i przyczyniając się do powstawania wielu groźnych chorób. Wyrzynarki natomiast pozwolą nam wyciąć bardzo precyzyjne otwory w płytach kartonowo-gipsowych i nie tylko, co ułatwia dostęp do znajdujących się pod spodem instalacji.

Jeśli chcemy wybrukować ścieżkę do drzwi wejściowych domu lub zniszczyć istniejącą wylewkę betonową, przyciąć cegły lub granitową kostkę, wtedy będziemy potrzebować szlifierki kątowej. Dzięki niej możemy także przyciąć stalowy pręt lub aluminium. Szlifierka kątowa jest niezwykle praktycznym urządzeniem wykorzystywanym podczas wielu prac ślusarskich, stolarskich, instalatorskich czy hydraulicznych.

Niezbędne narzędzia do ogrodu

Ta kategoria jest szczególnie ważna dla osób, które posiadają przydomowe ogrody lub ogródki działkowe i starają się o nie dbać. Na prawdę piękny ogród wymaga sporo wysiłku ze strony ogrodnika, ale ułatwić pracę mogą nam odpowiednio dobrane narzędzia, takie jak:

  • elektronarzędzia ogrodowe
  • sekatory
  • siekiery ogrodnicze
  • szpadle ogrodowe
  • inne narzędzia ogrodowe oraz akcesoria

Do elektronarzędzi ogrodowych zaliczają się nożyce do żywopłotu, dmuchawy do liści, podkaszarki do trawy czy nożyce do trawy i kosiarki. Dmuchawy do liści mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne grabie, stanowiąc dużo efektywniejszą alternatywę, dzięki której zaoszczędzimy zarówno swój czas jak i siły. Nawet jeśli nie posiadamy krzewów ozdobnych czy żywopłotów, to równo przycięta trawa sprawi, że nasz ogród będzie ładny i zadbany. Podkaszarki i nożyce pozwolą nam na dokładne wycięcie trawy i chwastów nawet w miejscach trudno dostępnych, np. pod płotem czy przy klombach kwiatów. Inne narzędzia ogrodowe to m. in. piły, brzeszczoty, łopatki czy motyki, które powinien posiadać każdy amator grządek z warzywami czy wielbiciel i hodowca kwiatów i krzewów ozdobnych.

Nożyce do trawy

Techniki montażu bezpośredniego

Montaż bezpośredni to nic innego, jak sposób mechanicznego połączenia ze sobą dwóch elementów np. konstrukcji. Do technik montażu bezpośredniego zaliczają się:

  • technologia gazowa
  • technologia pneumatyczna
  • technologia prochowa
  • technologia wykonywania zbrojeń

Narzędzia należące do tej kategorii są sprzętem, którego używają w znacznej mierze profesjonaliści, ale zapaleni majsterkowicze też na pewno mogą zrobić z nich użytek. Za pomocą gwoździarek, zarówno gazowych, pneumatycznych i prochowych, możemy samodzielnie przystąpić do montażu drewnianych podłóg lub tarasu. Wymaga to pewnych umiejętności i wiedzy, ale mimo to wiele osób świetnie radzi sobie z takimi wyzwaniami i remontuje lub samodzielnie kładzie tego typu podłogi w mieszkaniach lub w domkach letniskowych.

Narzędzia pneumatyczne mają kilka istotnych zalet, a mianowicie są stosunkowo lekkie oraz nie iskrzą, dlatego często wykorzystują je chociażby mechanicy samochodowi. Są bardzo popularne, mimo tego że wymagają podłączenia do instalacji doprowadzającej sprzężone powietrze. Nie wybiorą ich jednak osoby, które dokonują jedynie niewielkich napraw lub remontów domowych. Narzędzia gazowe nie wymagają stałego podłączenia do instalacji, gdyż posiadają akumulator, jednak są przez to cięższe. Gwoździarka gazowa daje nam możliwość pracy w trudno dostępnych miejscach, gdyż jest bardziej poręczna. Działa w ten sposób, że naciskając spust wywołujemy drobną eksplozję gazu, która wypycha gwóźdź z taką siłą, że wbija się on w dane podłoże. Narzędzia z zastosowaniem technologii prochowej działają w bardzo podobny sposób, gdyż za pomocą iskry dochodzi do wybuchu prochu. Używając gwoździarki prochowej możemy wbić gwóźdź nawet w takie materiały jak beton czy stal.

Gazowa gwoździarka do drewna

Jeśli chodzi o technologię wykonywania zbrojeń, to bardzo przydatnym narzędziem jest wiązarka do zbrojeń, która służy do łączenia prętów zbrojeniowych w konstrukcjach, jednak jest to urządzenie przeznaczone przede wszystkim dla profesjonalistów zajmujących się budownictwem mieszkaniowym, przemysłowym oraz infrastrukturą drogową. Wykorzystywana jest w procesie produkcji elementów zbrojonych, takich jak stropy, nadproża i słupy. Oczywiście możemy wykorzystać wiązarkę do zbrojeń osobiście, jeśli na przykład decydujemy się na samodzielnie zbudowanie chociażby garażu.

Wraz z robotyzacją wielu dziedzin życia oraz przyśpieszeniem jego tempa, coraz częściej decydujemy się na wynajęcie profesjonalnej firmy, która wykona za nas remont, zbuduje dom czy położy chodnik dojazdowy do garażu. Wiąże się to również ze stopniowym zanikiem wiedzy fachowej, którą kiedyś posiadała znaczna większość osób, potrafiąc wykonać przynajmniej podstawowe naprawy. Mając taką możliwość, warto zapoznać się z ofertą producentów narzędzi, które są tak zaprojektowane, by mógł ich użyć każdy, aby być bardziej samodzielnym, a być może odkryć przy tym pasje majsterkowicza lub złotej rączki. Podstawowe narzędzia ręczne, które zostały tu opisane powinny znajdować się w każdym gospodarstwie domowym, ich koszt jest niewielki, a zastosowanie niezwykle szerokie.

Podobne

jeden komentarz

  1. złota rączka
    22 lutego 2019 at 07:52 Odpowiedz

    Kompletuję powoli sobie skrzynkę z narzędziami. Wiem, że jakość jest ważna, ale te markowe narzędzia są dość drogie… Może z czasem będę miał wszystko, co potrzebne przy remontach.

dodaj komentarz