Czym się wyróżnia podłoże z wsianą grzybnią?

Chcąc uprawiać pieczarki, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które pozwoli na późniejsze obfite zbiory. Na rynku znajdzie się wiele firm oferujących gotowe rozwiązania, w różnych fazach. Czy wyróżniają się podłoża z już wsianą grzybnią? Kiedy warto je wybrać?

Jak uprawiać pieczarki?

Można byłoby pomyśleć, że uprawa grzybów nie jest trudna, w końcu mogą rosnąć praktycznie wszędzie. W rzeczywistości nie jest to jednak takie łatwe, w szczególności, gdy chce się pozyskać te grzyby na przykład do celów dystrybucyjnych. Wówczas konieczne jest właściwe przygotowanie terenu pod taką uprawę, do czego potrzebne będzie także odpowiednie podłoże. Co więcej, na rynku nie brakuje firm, które je oferują, co pozwala na skuteczne i szybkie zbiory przy minimalnym wysiłku i pielęgnacji. Najczęściej dostępne są dwa główne rozwiązania, czyli podłoże w fazie 2 lub 3.

Czym jest podłoże w fazie 2 z wsianą grzybnią?

Pieczarki wbrew pozorom potrzebują odpowiedniego podłoża, by móc się rozwijać. Zamiast jednak wszystko robić samemu, można sięgnąć po gotowe produkty, które są już do tego przygotowane. Podłoże z wsianą grzybnią, czyli podłoże fazy drugiej (kania.net.pl), to produkt, który pozwala na szybszą i wygodniejszą uprawę pieczarek. Nie trzeba wówczas nic wysiewać, ponieważ wszystko jest już przygotowane i jedynie co będzie konieczne to zapewnienie odpowiednich warunków do wzrostu. Podłoże w fazie 2 to nic innego, jak specjalnie przygotowana kostka z takich surowców jak słoma, gips czy pomiot kurzy, które są poddawane pasteryzacji. Trwa ona około 2 do 3 tygodni i chodzi o to, by pozbyć się szkodników. Odbywa się to najczęściej w zamkniętych tunelach, po których wszczepiana jest grzybnia.

Pieczarki

Czym wyróżnia się podłoże w fazie 2 z wsianą grzybnią?

Przede wszystkim ma się już gotowy produkt, który można poddać dalszej obróbce i przygotowanie go do fazy 3, w której następuje już inkubacja i przerost grzybni. Innymi słowy, uzyskuje się podłoże, przy którym wiele robić już nie trzeba. Oczywiście konieczne będzie zachowanie właściwych działań pielęgnacyjnych, dopilnowanie takich kwestii jak światło, temperatura i wilgoć. Przygotowane podłoże to jeszcze nie wszystko, w końcu to, czy uprawa pieczarek się powiedzie, będzie zależało od nas i od tego, jak o to zadbamy. Wsiana grzybnia jest gwarancją powodzenia, jeżeli po drodze popełni się kilka podstawowych błędów.

Jak uprawiać pieczarki na podłożu w fazie 2?

Podłoże w fazie 2 z wsianą grzybnią to proste rozwiązanie przy uprawie. Jedynie co będzie zrobić, by zadbać o rozwój pieczarek, to zapewnić odpowiednią temperaturę oraz oświetlenie. Nie można też zapomnieć o regularnym nawilżaniu podłoża, przy czym trzeba robić to ostrożnie. Zbyt duża wilgoć może skutkować rozwojem pleśni, a to niestety zniweczy całą naszą pracę. Takie błędy niestety się zdarzają, ale żeby ich uniknąć, można poradzić się specjalistów, którzy doradzą co i jak należy zrobić. Należy zadbać też o czystość i dezynfekcję, zwłaszcza gdy jednorazowo uprawia się większą liczbę pieczarek, np. do celów dalszej dystrybucji.

Podobne

dodaj komentarz