Czy warto robić kurs na wózki widłowe? Podpowiadamy, kiedy warto mieć kurs na wózek widłowy

Konieczność użycia wózka widłowego zachodzi bardzo często w prawie każdym przedsiębiorstwie – fabryce, sklepie, magazynie czy hurtowni. W związku z tym operatorzy tego sprzętu są niezwykle pożądanymi pracownikami, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Sprawdź, czy kurs na wózki widłowe to coś dla Ciebie!

Jak wygląda kurs na wózek widłowy?

Kurs na wózki widłowe oferowany przez firmy organizujące tego typu szkolenia składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Podczas pierwszych zajęć kursanci są zaznajamiani z podstawową wiedzą na temat pojazdów tego typu – ich budową, rodzajami, zasadami bezpiecznego załadunku oraz przewożenia towaru, kwestiami kontroli technicznej. Omawiane są także kwestie dotyczące obowiązków i praw operatorów, zachowania się w ryzykownych sytuacjach oraz BHP. Po jej zakończeniu przeprowadzana jest część praktyczna kursu, która obejmuje naukę obsługi wózka widłowego oraz bezpiecznego wykonywania nim manewrów takich jak: załadunek, przeładunek, podnoszenie, przenoszenie. Samo ukończenie szkolenia nie zezwala na uzyskanie uprawnień, ponieważ kurs na wózki widłowe kończy się egzaminem przed komisją UDT (więcej doczytasz na gdbhp.pl). Podobnie jak kurs składa się z dwóch części. Podczas pierwszej – teoretycznej należy odpowiedzieć na minimum 11 z 15 pytań testowych. Mogą dotyczyć one: przepisów, budowy wózka, wymagań stawianych przed operatorem, towaroznawstwa oraz diagramów udźwigów, które są niezwykle istotną kwestią. W części praktyczniej konieczne jest wykonanie zadania wskazanego przez Komisję UDT np. podjęcie palety, zrobienie wózkiem tzw. ósemki pomiędzy pachołkami i odstawianie ładunku we wskazane miejsce. Podczas tej części egzaminu Komisja bierze pod uwagę wiele aspektów np. technikę wsiadania do wózka czy płynną obsługę urządzenia.

Kiedy warto robić kurs na wózek widłowy?

Kurs na wózek widłowy można zrobić na każdym etapie swojego życia. Wymagane są jedynie ukończenie 18. roku życia oraz pozytywna opinia lekarska. Te uprawnienia mogą być ciekawym pomysłem dla młodych ludzi, poszukujących własnej ścieżki w życiu, jak i starszych, którzy chcą odmienić coś w swoim życiu. Mogą przydać się w przypadku chęci zmiany branży, miejsca pracy, jak i podniesienia zarobków. Dodatkowo to świetna opcja dla osób planujących wyjazd za granicę. Polskie uprawnienia są respektowane przez wielu pracodawców na całym świecie. Warto jednak zadbać o zdobycie zaświadczenia w języku obcym. Kursy tego typu są relatywnie tanie (około 615 zł za kurs wraz z egzaminem) oraz mało czasochłonne, dlatego uważamy, że większość naszych czytelników może pozwolić sobie na zdobycie tego typu uprawnienia.

Czy kurs na wózki widłowe jest trudny?

Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ kwestia czy coś jest łatwe, czy trudne jest bardzo subiektywna. Warto jednak zaznaczyć, że można ułatwić sobie przyswojenie wiedzy oraz zdanie egzaminu. Doświadczeni, wykształceni profesjonaliści są w stanie bardzo prosto skutecznie wyjaśnić wszelkie kłopotliwe kwestie oraz rozwiązać trapiące kursanta problemy. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, jakie elementy kursu zawarte są w jego cenie, czy ewentualnie należy dopłacać do pewnych usług. Dużo łatwiej będzie przygotować się do egzaminu oraz pracy w zawodzie operatora wózków widłowych, biorąc udział w szkoleniu, którego godziny nie będą kolidowały z innymi obowiązkami – pracą, uczelnią czy szkołą oraz nawałem zadań związanych z tymi kwestiami.

Podobne

jeden komentarz

  1. Aldona
    10 czerwca 2022 at 14:24 Odpowiedz

    Większość moich znajomych, którzy długo nie umieli sobie znaleźć pracy, jak zdecydowało się pójść na taki kurs, to szybko się ich los odmieniał. Teraz zarabiają niemałe pieniądze. Tak więc myślę, że jest to rozwiązanie, o którym warto pomyśleć.

dodaj komentarz