Co to jest…? Co to jest spinner i inne popularne pytania

Co jakiś czas spotykamy się z nazwami, określeniami bądź rzeczami, o których do tej pory nie słyszeliśmy i zastanawiamy się do czego one służą lub co oznaczają. Lubisz być na czasie i orientować się we wszelkich nowinkach, a może interesują Cię ciekawostki z różnych dziedzin? Jeśli zastanawiasz się czym jest spinner, pangolin, Sarahah lub wypok, to koniecznie przeczytaj ten artykuł, a na pewno pomoże Ci on poszerzyć Twoją wiedzę.

Co to jest spinner?

Jakiś czas temu w Polsce wybuchła moda na spinnery. Opanowała głównie dzieci oraz nastolatków, którzy bawili się spinnerami zawsze i wszędzie. Ale czym właściwie jest spinner? Spinner, a dokładnie Fidget spinner to zabawka która składa się z łożyska i obrotowych łopatek (najpopularniejsze są te z trzema łopatkami), początkowo stała się niesamowicie popularna w USA, ale moda ta dotarła również do Europy. Zabawa spinnerem ma na celu ukojenie nerwów i zrelaksowanie osoby bawiącej się. Niektórzy twierdzą wręcz, że jest to dobre narzędzie mogące znaleźć zastosowanie w terapii osób z ADHD. Można wykonywać wiele sztuczek przy użyciu spinnera, niektóre z nich można zobaczyć na YouTube. W wykonywaniu dowolnych akrobacji główną zasadą jest to, że spinner nie powinien przestać się kręcić. Może to pomóc w treningu skupienia oraz cierpliwości. Niektórzy uważali, że spinner to zabawka niebezpieczna z jakiegoś powodu, jednak nie ma się o co bać, zabawa spinnerem nie niesie ze sobą żadnych wyjątkowych niebezpieczeństw, podobnie jak zabawa jo-jo i innymi tego typu zabawkami.

Fidget Spinner

Co to jest mechanizm z Antykithiry?

Mechanizm z Antykithiry to urządzenie powstałe w starożytności i służące do odczytywania pozycji ciał niebieskich. Ten skomplikowany mechanizm został odnaleziony we wraku statku w 1902 roku i stał się obiektem zainteresowania wielu naukowców i archeologów. Mimo iż ocalały tylko niektóre części mechanizmu, badaczom udało się zrekonstruować pozostałe i określić na jakiej zasadzie działał i do czego służył. Niektórzy nazywają mechanizm z Antykithiry najstarszym komputerem świata, powstał na jego temat film i napisano wiele prac naukowych. Starożytni Grecy potrafili dzięki niemu odczytać ruch słońca i księżyca, co miało ścisły związek z ówcześnie stosowanym kalendarzem egipskim. Mechanizm ten pozwalał także na przewidywanie zaćmień słońca dzięki synchronizacji kalendarza słonecznego z księżycowym. Z jego pomocą określano również pozycję znanych wówczas pięciu planet, przewidywano także momenty wschodów i zachodów niektórych gwiazd, a nawet całych gwiazdozbiorów. Te wszystkie informacje podawał mechanizm złożony z 37 kół zębatych wykonanych z brązu o średnicy maksymalnie 17 cm, a więc niezbyt duży. Oprócz kół zębatych urządzenie to posiadało kilka wskazów oraz korbę, która je napędzała.

Wrak statku w Grecji

Co to jest pangolin?

Pangolin pięciopalczasty, znany również jako łuskowiec chiński bądź pangolin chiński to ssak z rodziny łuskowcowatych. Można go spotkać w południowo-wschodniej Azji. Jest to niewielkie zwierze, jego maksymalna waga to 7 kg, natomiast długość ciała waha się od około 54 cm do niemal 80 cm. Charakterystyczne jest to, że ciało pangolinów pokrywają niemal w całości kretynowe łuski, a na głowie mają widoczne małżowiny uszne, co jest niespotykane u pozostałych zwierząt z rodziny łuskowców. Żywią się termitami i mrówkami, co ułatwia im znacznie 40-to centymetrowy język. Niestety pangoliny należą do zwierząt krytycznie zagrożonych. Bardzo często padają ofiarą chińskich kłusowników, którzy sprzedają ich mięso, łuski, a nawet krew. Niektóre części ciała tych przypominających mrówkojady zwierząt traktowane są jako afrodyzjak, inne zaś stanowią wyszukany przysmak bądź uważane są za lek, a nawet wykorzystuje się je do dekoracji wnętrz. Kilogram mięsa pangolina osiąga ceny w granicach 3 tysięcy dolarów, a skala przemytu i sprzedaży na czarnym rynku jest ogromna, dlatego też światowe organizacje zajmujące się ochroną zagrożonych wyginięciem gatunków alarmuję, że pangoliny mogą niebawem zupełnie zniknąć z powierzchni ziemi.

Chiny

Co to jest lulo?

Lulo jest owocem rośliny z rodziny psiankowatych, nazywaną Psianką lulo. Uprawiana jest głównie na terenie Andów w Ekwadorze, Kolumbii oraz Ameryki Środkowej. Roślina ta może przypominać krzew, gdyż jej wysokość sięga do 1,8 metra, a ponadto jest to roślina pnąca. Posiada charakterystyczne liście o długości do 40 cm, których brzegi są lekko ząbkowane. W okresie kwitnienia wypuszczają kremowobiałe kwiaty o gwiaździstych płatkach. Owoce natomiast określane są jako jagody, mają okrągły kształt, ich średnica wynosi maksymalnie 2,5 cm, a kolor to odcienie od żółtego do pomarańczowego, przy czym miąższ jest zielony i zawiera bardzo dużo nasion. Owoce te są jadalne, robi się z nich soki i różnego rodzaju przetwory, dlatego też roślina ta jest chętnie uprawiana. Lulo nazywane jest również Naranjilla, co z języka hiszpańskiego oznacza małą pomarańczę, posiada różne odmiany. Owoce są bardzo soczyste, a w zależności od odmiany mogą być kwaśne lub słodkie. Mają ciekawy smak, który niektórzy określają jako połączenie ananasa i cytryny, lub rabarbaru i limonki. Do tego posiadają wiele witamin, jak np. witamina C, B3, B2, B1, wapń, fosfor i żelazo.

Owoc Lulo

Co to jest sylaba?

Sylaba jest to najmniejsza samodzielna jednostka fonetyczna, która powstaje w wyniku zjawiska segmentacji wypowiedzi. Definicja sylaby nie jest jednoznaczna, gdyż badacze zajmujący się językiem oraz jego fonetyką mają różne teorie na temat powstania sylabizacji. Najprostsza definicja sylaby mówi, że jest to część wyrazu lub wyraz zawierający jedną samogłoskę lub dyftong, wymawiane jako jedna całość. Bardzo ważne jest również pojęcie głoski. Głoska to podstawowy dźwięk ludzkiej mowy, który można usłyszeć. Wśród wszystkich głosek tylko niektóre są sylabotwórcze, należą do nich: a, ą, e, ę, o, u, i, y. Wyróżniamy sylaby zamknięte oraz otwarte. Sylaby otwarte kończą się samogłoską, natomiast zamknięte spółgłoską. Na sposób w jaki wymawiamy poszczególne wyrazy ma wpływ akcent wyrazowy, z którym wiąże się pojęcie sylaby akcentowanej. W większości wyrazów w języku polskim obowiązuje akcent paroksytoniczny, a więc z reguły nacisk kładziemy na drugą sylabę od końca wyrazu, a więc jest to sylaba akcentowana.

Książki i przybory szkolne

Co to jest gołoledź?

Gołoledź jest bardzo niebezpiecznym dla kierowców oraz pieszych zjawiskiem występującym zwykle w okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną. Gołoledź to bardzo cienka, przezroczysta warstwa lodu, która ma charakter osadu pokrywającego podłoże, np. drogi i chodniki. Powstaje najczęściej podczas trwania przygruntowych przymrozków, czyli wtedy gdy temperatura ziemi jest niższa od zera. Aby gołoledź mogła powstać musi być wilgotno, najbardziej sprzyja powstawaniu tego zjawiska deszcz i gęsta mgła. Największe niebezpieczeństwo gołoledź stwarza kierowcom samochodów, którzy szybko tracą panowanie nad pojazdem jadąc po pokrytej często niewidocznym lodem drodze, zwłaszcza podczas nagłych i gwałtownych manewrów, dlatego też w takich warunkach zalecana jest szczególna ostrożność. Bardzo zbliżonym zjawiskiem do gołoledzi jest szadź, która również osadza się na powierzchniach o niskiej temperaturze, jednak różnica polega na tym, że gołoledź powstaje w wyniku rozpłynięcia się i zamarznięcia kropel wody, natomiast szadź to zamarznięte krople wody, które nie rozpłynęły się bądź zdążyły się jedynie częściowo rozpłynąć przy zetknięciu z ciałem stałym. Nie należy również mylić szadzi ze szronem, gdyż tworzą ją pozlepiane kryształki lodu, a nie igiełki tak jak w przypadku szronu.

Leśna droga zimą

Co to jest wypok?

Pytanie na temat tego, czym jest „wypok” pojawiło się w jednym z odcinków popularnego teleturnieju telewizyjnego „Milionerzy”. Odpowiedź wcale nie okazała się łatwa, gdyż jest to żartobliwe określenie popularnego serwisu internetowego wykop.pl. Serwis ten należy do kategorii tak zwanych social news i powstał po to, by internauci mogli dzielić się ze sobą interesującymi informacjami znalezionymi przez siebie w internecie. Aby móc aktywnie uczestniczyć w wirtualnej rzeczywistości serwisu wykop.pl należy być zarejestrowanym użytkownikiem. Jeśli chcemy by informacja znaleziona przez nas w internecie trafiła do jak największej ilości osób, musimy ją umieścić w „wykopalisku” i jeśli otrzyma odpowiednią ilość głosów pozostałych zarejestrowanych użytkowników, wtedy ma szansę trafić na stronę główną serwisu, gdzie zobaczyć ją może znacznie większa ilość osób. Każdy użytkownik ma swoją rangę, która określa jego siłę głosu, a ten z kolei może oddać na dowolną informację, która go zaciekawi lub mu się spodoba. Ranga użytkowników wzrasta wraz z ich aktywnością w serwisie. O dużej popularności serwisu wykop.pl może świadczyć fakt, iż rejestrują się na nim m.in. osoby publiczne takie jak Tadeusz Sznuk, Cezary Pazura, Filip Chajzer czy Lech Wałęsa.

prca przy komputerze

Co to jest osutka?

Osutka, a właściwie osutki polekowe to zmiany skórne, które są reakcją alergiczną na niektóre leki. Pojawiają się głównie na powierzchni skóry, ale zdarzają się także na błonach śluzowych. Do osutków polekowych zaliczamy takie objawy jak pokrzywka, plamy, grudki, zmiany krwotoczne, zmiany martwicze czy pęcherze. Tego typu objawy mogą wywoływać zarówno leki stosowane doustnie, jak i aplikowane na skórę. Osutki polekowe występują bardzo często jako reakcja alergiczna, ale mogą być także wynikiem przedawkowania leku lub stanowić skutek uboczny. Rodzaj występujących osutek może wskazywać na to, czym zostały wywołane. Dla przykładu pokrzywkę wywołują najczęściej antybiotyki, środki kontrastowe podawane przy badaniu radiologicznym oraz kwas acetylosalicylowy. Aby zapobiec występowaniu osutek polekowych lub wyleczyć już istniejące należy oczyścić organizm ze środka, które je wywołał zażywając środki moczopędne bądź przeczyszczające. Złagodzić objawy osutek mogą również leki przeciwhistaminowe, wapń oraz witamina C. Jeśli opisane objawy wystąpią po zażyciu jakiegoś leku należy go odstawić informować o tym w przyszłości lekarzy.

Czerwona wysypka na skórze

Co to jest Sarahah?

Sarahah jest aplikacją, z której możemy korzystać na swoich smartfonach aby w sposób anonimowy wysyłać wiadomości do innych osób. Aplikacja ta została stworzona przez osoby pochodzące z Arabii Saudyjskiej, co tłumaczy jej arabsko brzmiącą nazwę, która w tłumaczeniu na język polski oznacza szczerość. Nazwa ta ma ogromne znaczenie, gdyż aplikacja zachęca do udzielania szczerych rad lub opinii na temat czyjegoś zachowania, zdjęcia lub postu, co ułatwia nam fakt, że możemy pozostać anonimowi. Większość z nas obawia się reakcji na negatywny komentarz lub wyrażoną przez nasz szczerą, często krytyczną opinię. Aplikacja ta może nam również ułatwić wyznanie uczuć wobec osoby do której coś czujemy, lecz nie mamy odwagi jej o tym powiedzieć. Sensem tej aplikacji nie jest jednak dyskusja pomiędzy użytkownikami, a jedynie wyrażanie opinii na dany temat. Jeśli skrytykujemy przy jej użyciu czyjeś zachowanie nie będzie mógł on odpowiedzieć nam na zarzuty wobec niego wysuwane. Jedyną widoczną reakcją może być zmiana jego zachowania, gdyż kontakt odbywa się tylko w jedną stronę. Aplikacja Sarahah może być połączona z inną popularną aplikacją – Snapchatem.

Aplikacje w telefonie

Co to jest nfc?

NFC to skrót od Near Field Communication, czyli nazwy technologii krótkozasięgowej, która umożliwia bezprzewodową wymianę danych na niewielką odległość. Dzięki tej technologii możemy między innymi używać kart zbliżeniowych lub przesyłać dane z jednego telefonu komórkowego na drugi. Technologia ta jest nieco zbliżona do powszechnie znanej technologii Bluetooth,jednak ma znacznie mniejszy zasięg oraz wolniej działa, jednak jej zaletą jest mniejsze zużycie energii oraz to, że nie wymaga parowania ze sobą urządzeń. Wbrew pozorom to, że NFC działa wyłącznie w bardzo bliskiej odległości również ma swoje plusy, gdyż zapobiega przechwyceniu prywatnych danych przez niepożądane osoby. Korzystać z tej technologii możemy w dwóch trybach: aktywnym lub pasywnym. W trybie aktywnym oba urządzenia pomiędzy którymi mają zostać przesłane dane komunikują się ze sobą za pomocą generowanego sygnału. W trybie pasywnym natomiast jedno z urządzeń wytwarza pole elektromagnetyczne, które jest modulowane i zasila urządzenie docelowe.

Telefon i tablet

dodaj komentarz