Co to jest autyzm? Jak rozpoznać objawy autyzmu u dziecka?

Autyzm to choroba występująca u dzieci. Jej objawy często ukazują się dopiero, gdy dziecko ma dwa lata. Wcześniej bardzo ciężko zauważyć ją u malucha. Bardzo ważne, aby jak najszybciej ją zdiagnozować, dlatego należy bacznie obserwować swoje dzieci. Jak rozpoznać autyzm u dziecka? Na co zwrócić uwagę?

Przyczyny autyzmu

Autyzm jest chorobą, która zaburza rozwój dziecka. Ciężko powiedzieć co jest powodem autyzmu. Prawdopodobnie na chorobę wpływa zarówno genetyka jak i środowisko. Lekarze mówią o wielu genach powiązanych z chorobą. Badania przeprowadzane u osób z autyzmem wskazują na nieprawidłowości związane z działaniem mózgu. Osoby chore na autyzm mają również niepełny poziom serotoniny oraz neuroprzekaźników.

Objawy autyzmu u dzieci – jak rozpoznać autyzm?

Autyzm zaczyna być widoczny najczęściej u dzieci do trzeciego roku życia. U każdego dziecka może się on inaczej objawiać. Jak więc rozpoznać, że dziecko jest chore na autyzm?

1. Dziecko mając 6 miesięcy nie uśmiecha się

Wiek, jakim jest 6 miesięcy oznacza u dzieci pełną radość i ciekawość. Jeżeli Twoje dziecko nie śmieje się, jest bardzo ciche i spokojne, obserwuj je. To mogą być pierwsze symptomy choroby.

Małe dziecko i autyzm - jak rozpoznać objawy autyzmu


2. Dziecko mając roczek nie wykazuje większej aktywności

Roczne dzieci zaczynają być bardzo ciekawe, dlatego gestykulują, są otwarte i uśmiechnięte. Jednak pamiętaj o tym, że każde dziecko rozwija się inaczej. Nie należy porównywać rozwoju własnych dzieci do tych od koleżanek. Roczne maluchy nadal piją z piersi matki, niektóre są nieco wstydliwe i mniej aktywne od pozostałych maluchów.

3. Dziecko w wieku trzech i czterech lat nie integruje się z pozostałymi dziećmi i posiada zaburzenia w mowie

Dziewczynka z autyzmem na placu zabaw

Dzieci w wieku trzech i czterech lat często używają podstawowego słownictwa. Czasami w tym wieku padają pierwsze, długie i trudniejsze zdania. Co jednak, jeżeli Twoje dziecko praktycznie w ogóle nie wypowiada słów? Przypatrz się uważnie jego rozwojowi. Jeżeli maluch wolno ale stopniowo się rozwija, być może wszystko jest w porządku. Zwróć uwagę na to jak się bawi, jak mówi lub próbuje wypowiedać słowa. Obserwacja dziecka jest kluczem do wykrycia autyzmu. Zwróć również uwagę na to jak reaguje na Twoje gesty oraz na swoje imię, gdy je wołasz. Niektóre maluchy chore na autyzm nie potrafią bawić się same i używać przy tym fantazji.

4. Dziecko po kilku latach prawidłowego rozwoju przestaje nagle mówić

Autyzm może objawiać się również poprzez nagłe zaatakowanie procesu rozwojowego dziecka. Bardzo często maluch nagle przestaje wypowiadać słowa, uśmiechać się i nie jest już tak aktywny jak kiedyś.

Najtrudniej zdiagnozować autyzm u dzieci, u których choroba stopniowo się rozwija. Pamiętaj, że nie należy porównywać swojego dziecka do innych pod kątem rozwoju.

Aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku, wybierz się z dzieckiem do lekarza. Obserwuj jego rozwój, dzięki temu pomożesz zdiagnozować pediatrze problem. Zwróć uwagę na zachowanie dziecka, reakcje na otoczenie,w tym na inne dzieci i rodzinę. Dzieci chorujące na autyzm rzadko utrzymują kontakt wzrokowy.

Podobne

6 komentarzy

  1. Zuzanna
    30 września 2016 at 10:17 Odpowiedz

    Wydaję mi się, że autyzm jest akurat chorobą, której objawy bardzo trudno się obserwuje. I też leczenie jest czasochłonne i nigdy chyba nie ma tak naprawdę gwarancji sukcesu.

  2. Zatroskana
    30 września 2016 at 17:57 Odpowiedz

    Dobrze, żeby ludzie wiedzieli czym się ta choroba objawia żeby móc w porę zareagować i dziecku pomóc. Niestety, często jest już za późno.

  3. Runner
    4 października 2016 at 13:21 Odpowiedz

    Jak widać pierwsze objawy to warto od razu lecieć do specjalisty. Wcześnie zdiagnozowane choroby można okiełznać.

  4. psycholog
    5 października 2016 at 13:26 Odpowiedz

    Szkoda mi osób z autyzmem, bo są one często odrzucane przez społeczeństwo i to zupełnie niesłusznie. Zdarza się tak, że dziecko czy potem już osoba dorosła, jest w pełni sprawna umysłowo, ale nie umie wykonać pewnych podstawowych czynności lub zachowuje się „dziwnie” i ludzie zamiast starać się ją zrozumieć, to uciekają…

  5. animowana
    6 października 2016 at 10:56 Odpowiedz

    Nie jest łatwo żyć z takim dzieckiem. Wiem, bo znajomi mają. Na szczęście jest teraz wiele ośrodków i sposobów na to, by sobie z tym radzić. Pamiętajmy też, że są różne stopnie autyzmu. Nie zawsze jest to bardzo uciążliwe.

  6. zatroskana
    31 października 2016 at 17:32 Odpowiedz

    Czasem pewne objawy nie są wcale tak oczywiste, dlatego bardzo ważna jest obserwacja i kontakt z psychologiem (w przypadku gdy zauważymy, że coś jest „nie tak” z naszym dzieckiem). Takie dzieci tylko pozornie wyglądają na opóźnione w rozwoju – tak naprawdę dzieciaki autystyczne są bardzo mądre, ale życie z nimi i nauczanie nie są lekkie.

dodaj komentarz