Co na ścianę w kuchni? Kafelki, farba, tapeta, co jeszcze?

Kuchnia to miejsce wyjątkowe, w którym staramy się połączyć funkcjonalność z designem, przy czym to pierwsze zazwyczaj stawiane jest na pierwszym miejscu. Nic w tym dziwnego, jako że właśnie w tym pomieszczeniu się gotuje i przygotowuje różne potrawy, przez co jest ono narażone na niesprzyjające warunki. Co w takim wypadku najlepiej położyć na ścianę? Kafelki? Farbę? Tapetę? Jakie jeszcze są możliwości?

Kafelki na ścianę w kuchni – rozwiązanie tradycyjne

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w kuchniach, jest zastosowanie kafelek na ścianie, w celu zabezpieczeniach ich przed niekorzystnymi warunkami – wilgocią, tłuszczem i innymi zabrudzeniami. Kiedyś wydawało się być to jedyne słuszne działanie, obecnie jednak coraz częściej odchodzi do lamusa. Mimo wszystko wciąż cieszy się popularnością, a współczesny wybór kafelków dedykowanych kuchni jest zdecydowanie większy niż kiedyś. Dzięki temu można stworzyć naprawdę ciekawe i nowoczesne wnętrze! Jak wybrać kafelki do kuchni podpowiada http://kafelkowanie-katowice.pl, strona, która poświęcona jest właśnie temu tematowi. Kuchnia w kafelkach wcale nie musi być nudna.

Kafelki na ścianie

Czy tapeta w kuchni to dobry pomysł?

Tapety w kuchni spotyka się rzadko, choć nie oznacza to, że tam nie trafiają. Zazwyczaj traktowane są one jako forma ozdoby i o ile w takich miejscach jak przestrzenie międzyszafkowe traktowane są kafelkami czy płytkami, na pozostałych ścianach czy wolnych fragmentach z powodzeniem można dać tapetę. Oczywiście nie byle jaką – obecnie do wyboru mamy znacznie szersze możliwości, będące lepszą opcją niż tradycyjne tapety papierowe. Aby zachować jak najwyższą jakość tapet i uniknąć ich zniszczenia, najlepiej zdecydować się na te wykonane z winylu lub włókna szklanego. Są one wytrzymalsze i bardziej odporne na zabrudzenia, a szeroki wybór wzorów umożliwia stworzenie ciekawej aranżacji. Ciekawym pomysłem są też fototapety.

Jaką farbę do kuchni wybrać?

Podobnie jak w przypadku tapet, farba na ścianie najczęściej ląduje w miejscach wolnych od mebli. I tutaj należy dobrać odpowiedni rodzaj farby, aby tym samym zachować nie tylko bezpieczeństwo, ale i atrakcyjny wygląda nawet po kilku latach użytkowania. Należy wybierać tutaj farby wytrzymałe na podwyższony poziom wilgoci, grzybów oraz bakterii. Wśród różnych typów, najczęściej wymienia się farby lateksowe i ceramiczne, a dla większej dekoracyjności także tablicowe i magnetyczne. Raczej nie zaleca się stosowania farb do przestrzeni międzymeblowych, na przykład w pobliżu zlewozmywaka lub kuchenki.

Panele szklane do kuchni – za czy przeciw?

Od kilku lat dużą popularnością cieszą się panele szklane, które zaczęły zastępować tradycyjne kafelki i płytki. Umieszcza się je pomiędzy blatem a szafkami i często są one niezwykle ozdobne, mogą być jednobarwne, przezroczyste abo z nadrukiem, co pozwala na stworzenie niepowtarzalnej dekoracji. Wykorzystuje się w tym celu szkło hartowane, które jest niezwykle wytrzymałe, a więc z powodzeniem może być użyte w pobliżu kuchenek. Z minusów często wymienia się jednak fakt, iż są na nich widoczne wszystkie najmniejsze zabrudzenia.

Panele szklane w kuchni

A może cegła lub kamień na ścianie?

Kolejnym często wymienianym rozwiązaniem, które cieszy się popularnością w aranżacji ścian w kuchni, jest cegła oraz kamień. Jest to dość drogie rozwiązanie, dlatego zazwyczaj wykorzystuje się je w celu wykończenia jedynie pojedynczego fragmenty ściany lub przestrzeni między blatami a szafkami. Minusem jest to, że choć cegła i kamień, szczególnie granit, są bardzo wytrzymałe, konieczna jest ich odpowiednia impregnacja. Czasem wykorzystuj się do zabezpieczenia także panele szklane.

Do wyboru są też inne możliwości, wśród których wymienia się blachę, drewno (płyty laminowane), konglomerat, mozaikę (z ceramiki, szkła, kamienia, drewna), tynk strukturalny, beton architektoniczny czy nawet sztukaterię.

jeden komentarz

  1. Aneta
    15 lipca 2022 at 12:15 Odpowiedz

    Kiedyś byłam zwolenniczką płytek. Wydawało mi się to bardzo praktyczne. Teraz mam panel jak blat i też jest okej.

dodaj komentarz