Węzły chłonne są strażnikami naszego organizmu i jeden z najważniejszych elementów układu immunologicznego. To właśnie one wytwarzają przeciwciała i odpowiedzialne są za likwidowanie drobnoustrojów chorobotwórczych, które dostały się do naszego organizmu. Dlatego właśnie czasami są one dosyć mocno powiększone i bolą. Co wtedy?
Węzły chłonne
Węzły chłonne rozmieszone są na całym naszym ciele. Jednak największa ich ilość znajduje się na szyi, za uszami, pod pachami i żuchwą oraz w pachwinach. Sygnałem, który powinien dać nam znać, że z naszym zdrowiem jest coś nie tak są powiększone węzły chłonne. Jest to naturalna reakcja organizmu na rozwijającą się w nim chorobę. W wyniku infekcji węzły produkują większą ilość limfocytów i makrofagów, aby nasz organizm mógł sprawnie i skutecznie walczyć z infekcją. Musimy być jednak czujni, bo powiększony węzeł chłonny może być sygnałem zarówno niegroźnej infekcji, nadwrażliwości spowodowanej przyjmowaniem jakiegoś leku ale także objawem naprawdę groźnego nowotworu. Dlatego właśnie obserwacja węzłów i szybka konsultacja lekarska w razie ich powiększenia lub bólu jest w ich przypadkach tak bardzo ważne.
Powiększone węzły w okolicach szyi
To jedne z najczęściej powiększających się węzłów chłonnych w naszym ciele, które powiększają się na dwa sposoby. Jeśli maja one postać obłego, miękkiego i sprężystego guza, o gładkiej powierzchni i niewielkiej ruchomości względem skóry, pobolewają podczas dotykania i a skóra wokół nich jest ciepła – nie mamy się czego bać. Ich powiększenie może być wynikiem zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego. Najczęściej źródłem powiększonych węzłów chłonnych w rejonach szyi i żuchwy są infekcje zębów, dziąsłach, krtani, nosa, zatok czy migdałków.
Inna sprawa jeśli węzły chłonne są znacznie powiększone tzn o więcej niż 2 cm, nie bolą, są zbite, twarde, nieruchome i utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie. Wtedy mogą one świadczyć o tym, że są objawem nowotworu układu krwi, układu chłonnego, szpiku kostnego lub są przerzutem nowotworowym. Wtedy najczęściej towarzyszą im dodatkowo objawy takie jak gorączka, obfite pocenie się, znaczny spadek masy ciała oraz silne bóle.
Kiedy wybrać się na wizytę lekarską?
Konsultacji lekarskiej powinny zostać poddane każde powiększenia węzła chłonnego w okolicy szyi. Sposób leczenia zastosowany przez lekarza wynikać będzie tu od punktu wyjścia danego zakażenia. Jeśli lekarz stwierdzi, iż powiększenie ma charakter zapalny, zapewne zastosuje szyba i skuteczną terapię antybiotykową, natomiast kiedy źródłem będą zatoki oboczne nosa lub jama ustna może zaproponować nam zabieg laryngologiczny lub stomatologiczny. W takich przypadkach zazwyczaj stan zapalny węzłów mija po 2-3 tygodniach.
Jeśli istnieje podejrzenie, że powiększenie węzła jest wynikiem raka wtedy niezwłocznie należy taki węzeł poddać postępowaniu diagnostycznemu i terapeutycznemu, a w dalszych konsekwencjach do chirurgicznego pobrania i badania histopatologicznego.
Dużo częściej do powiększenia węzłów chłonnych dochodzi u dzieci niż u dorosłych, gdyż ich układ immunologiczny kształtuje się aż do 12 roku życia. U dzieci są one zazwyczaj związane ze zwykłą, niegroźną infekcją. Jednak pojawienie się ich u dorosłych należy bacznie obserwować i nie bagatelizować.
Suri
Najczęściej powiększone węzły nie oznaczają najgorszego. To reakcja na toczącą się w organizmie infekcję i tyle.
Mała_Mi
Może to oznaczać wiele rzeczy i zamiast bawić się w lekarza, lepiej udać się do specjalisty na badania.