W ostatnich latach ilość hali magazynowych zaczęła rosnąć jak grzyby po deszczu. Biznes ten bardzo mocno się rozwinął, a firmy albo budowały je na własny użytek, albo z myślą o wynajmie. Która z opcji jest lepsza? Jakie są zalety i wady wynajmu, a jakie budowy? Co jeszcze do wyboru mają przedsiębiorcy?
- Jak wygląda polski rynek magazynowy?
- Zalety i wady budowy magazynu
- Zalety i wady wynajmu magazynów
- Zalety i wady kupna gotowego magazynu
Jak wygląda polski rynek magazynowy?
Jeżeli chodzi o rynek magazynowy, jakie występuje w Polsce mamy tak naprawdę bardzo szeroki wybór. Ostatnie lata wiązały się z szeregiem inwestycji budowlanych, przez co w dość krótkim czasie powstało wiele hal. Część z nich była budowana z myślą o potrzebach konkretnej firmy, a były też i te, które z założenia miały iść na wynajem. Oczywiście jest jeszcze trzecia opcja – zakup gotowej i już wybudowanej hali magazynowej. To oczywiście sprawia, że przedsiębiorca może mieć niemały problem z wyborem najwłaściwszego rozwiązania. Z tego też względu warto przyjrzeć się plusom i minusom, wynajmu, budowie albo kupnie magazynu.
Zalety i wady budowy magazynu
Aby zbudować halę, w pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiednią firmę, która się tym zajmuje. Budowę magazynu rozpatruje serwis z tematyki magazynowej TOPmagazyny.pl, gdzie wymienione zostały między innymi kiedy i w jakich przypadkach warto się budować. Wiele tak naprawdę będzie zależało od potrzeb danej firmy, a dużą zaletą jest przede wszystkim jak najlepsze dopasowanie. Na tym właściwie sprawa się kończy, ponieważ budowa magazynu wiąże się z wieloma kosztami, a także długim czasie trwania takiej inwestycji. To dobre rozwiązanie dla względnie stabilnych biznesów.
Zalety i wady wynajmu magazynów
W przypadku wynajmu hali magazynowych także należy wybrać taki, który będzie odpowiadał potrzebom firmy, tutaj jednak przedsiębiorca ma wybór, na jak długi czas chce się skorzystać z takiej oferty. To oczywiście wiąże się także z podpisaniem umowy oraz płaceniem czynszu. Podobnie działają zresztą magazyny typu BTS, czyli magazyny szyte na miarę – tutaj następuje budowa odpowiedniej hali, ale pod wynajem, choć raczej na okres nieco dłuższy. Plusy wynajmu są takie, że można szybko wejść do gotowego budynku oraz elastyczna umowa pozwalająca na w miarę krótką umowę.
Zalety i wady kupna gotowego magazynu
Trzecią opcją jest zakup gotowego już magazynu, co wydaje się wyborem najlepszym, ale tylko z pozoru. Pierwszy problem natyka się z ilością takich ofert – nie jest ich aż tak dużo, po drugie, oferowany standard może być nie do końca tym, czego się szuka, co może pociągnąć kolejne koszty, czyli przebudowę czy generalny remont. Może być to więc zarówno kosztowne, jak i ryzykowne, gdy jeszcze dodatkowo dokonuje się zakupu z opcją pod wynajem określonej powierzchni.