Baterie alkaliczne, akumulatorki – typy, żywotność, ładowanie

W dzisiejszych czasach jesteśmy uzależnieni od energii elektrycznej. Wszystkie sprzęty naszego codziennego użytku są nią zasilane. A że energia nie jest tania, pojawia się pytanie – z jakich jej źródeł korzystać, by było lepiej dla nas i naszych portfeli? Co jest lepszym rozwiązaniem – baterie czy akumulatorki?

1. Baterie alkaliczne – co należy wiedzieć?

Baterię alkaliczną wynalazł Amerykanin Lewis Urry w 1959 roku. Jest ona ogniwem galwanicznym, w którym jako elektrolitu użyto roztworów zasadowych (czyli oczywiście alkalicznych). To ogniwo jednorazowego użytku, co oznacza, że po wyładowaniu nie można powtórnie jej naładować. Kupuje się je już naładowane – baterie w dobrej cenie wybierzesz w sklepach internetowych np www.stukpuk.pl – a kiedy przestaną działać, poddaje się je utylizacji.

Baterie wyładowują się oczywiście na skutek pobierania z nich prądu przez urządzenia elektryczne, ale nie tylko. Również nieużywana bateria z czasem traci energię (jest to tak zwane samorozładowywanie), jest to jednak spadek nie wynoszący więcej niż kilka procent rocznie. Może więc nam długo służyć w urządzeniach, z których korzystamy tylko od czasu do czasu.

pomiar napięcia

2. Czym są akumulatorki?

Alternatywą dla baterii są akumulatorki. Na pierwszy rzut oka niewiele się różnią, ale jeśli chodzi o zasadę działania, są to urządzenia zupełnie innego rodzaju. W przeciwieństwie do baterii, kupujemy je w stanie rozładowanym i dopiero po zastosowaniu specjalnie do tego przeznaczonej ładowarki możemy zasilać nimi sprzęty elektryczne. Kiedy jednak akumulatorek przestanie działać, nie musimy się go pozbywać – po prostu ładujemy go powtórnie. Tak jest – akumulatorki możemy ładować wielokrotnie.

Jest oczywiście wiele rodzajów akumulatorów, różniących się zastosowanymi w nich chemicznymi rozwiązaniami: niklowo-cynkowe (o większym napięciu), niklowo-kadmowe (mogące poszczycić się dłuższą żywotnością), niklowo-metalowo-wodorowe oraz litowo-jonowe (produkowane głównie z myślą o laptopach, aparatach i kamerach).

latarka i baterie

3. Baterie alkaliczne czy akumulatorki – co wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie powinna być trudna, biorąc pod uwagę oszczędności, jakie może nam przynieść korzystanie z akumulatorków. Trzeba też jednak przyznać, że przewagą baterii jest znacznie niższa cena.

Zestaw baterii alkalicznych dobrej jakości można nabyć już za 10 złotych, podczas gdy za komplet akumulatorów możemy zapłacić nawet 50 złotych, a na tym nasze wydatki się nie skończą, bo potrzebna będzie przecież jeszcze ładowarka. Jeżeli ma być dobra, czyli taka, która poddaje stan akumulatorka analizie i ładuje w odpowiedni do tego sposób (tak zwana ładowarka inteligentna), to musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 120-150 złotych.

Jednak zakup ładowarki to koszt jednorazowy, bo urządzenie powinno nam służyć przez lata. A gdy już zaczniemy korzystać z akumulatorków, wyższe koszty zakupu prędko się zwrócą – już po około czterech ładowaniach. Trzeba tu dodać, że żywotność akumulatorka to około pięćset ładowań. Opłaca się to zatem dużo bardziej niż baterie.

Co za tym idzie, akumulatorki są też oczywiście znacznie bardziej ekologiczne, bo kupuje się je na długie lata i odpada problem z utylizacją wyładowanych baterii.

Jednak nie do wszystkich urządzeń takie rozwiązanie się nadaje. Uzyskiwane z akumulatorków napięcie jest trochę niższe niż w bateriach, dlatego nie każdy sprzęt można nimi zasilić (trzeba odszukać odpowiednią informację w instrukcji).

W przypadku rzadziej używanych urządzeń, takich jak kalkulatory, latarki czy piloty zdalnego sterowania, korzystanie z baterii jest też bardziej ekonomiczne, a to z tego powodu, że akumulator nie będący w użytku, szybko się rozładowuje – traci nawet dwadzieścia procent energii miesięcznie, gdy w przypadku baterii, jak już było tu wspomniane, jest to kilka procent w skali roku. Nie mówiąc już o tym, że ładowanie akumulatora trwa kilka godzin, a wymiana baterii to chwila.

Podobne

jeden komentarz

  1. klisza
    21 sierpnia 2017 at 13:50 Odpowiedz

    Nie zawsze wszędzie można dać akumulatorki, choć wiadomo możliwość załadowania zawsze jest plusem

dodaj komentarz