5 najdziwniejszych budynków świata

Architektów porywa czasami wyobraźnia i tworzą w ten sposób budynki zupełnie nie z tej ziemi, które zachwycają, zadziwiają i intrygują. Skąd zatem biorą się te nietypowe projekty, kto za nimi stoi i jakie nazwać możemy jednymi z najdziwniejszych budowli na świecie?

1. Waldspirale, Niemcy

Waldspirale to dom mieszkalny znajdujący się w Darmstadt w Niemczech. Zaprojektowany został przez wiedeńskiego architekta Friedensreicha Hundertwassera, a budowę ukończono w 2000 roku. Posiada on ponad tysiąc okien, a każde z nich jest innego kształtu i rozmiaru niż poprzednie. To samo tyczy się klamek oraz drzwi. Budynek ma dwie kuliste wieżyczki i wygląda jakby owinięty był niedbale i nierówno kolorową taśmą.

Podobno i część mieszkań urządzona jest w stylu, z którego znany jest architekt, charakteryzując się wielokolorowymi mozaikami w kuchniach oraz łazienkach. Dom ten składa się na 105 mieszkań, podziemny parking, kawiarnię, bar oraz sklep, na wewnętrznym podwórku znajduje się z kolei plac zabaw i sztuczny zbiornik wodny.

Kolorowy budynek Waldspirale w Niemczech

2. Biblioteka Publiczna Kansas City, USA

Projekt ten znany jest większości osób, które interesują się ciekawą architekturą lub co najmniej literaturą, ponieważ fasada budynku w formie półki wypełnionej książkami, zdecydowanie przyciąga wzrok i robi niemałą furorę w Internecie.

Tę nietypową budowlę zaprojektowała firma Dimensional Innovations, pomogli jej jednak również mieszkańcy miasta, którzy wybrali tytuły książek, jakie powinny się na niej pojawić. Znajdziemy tam zatem klasyków takich jak William Szekspir, Mark Twain czy Joseph Heller, a celem tak innowacyjnego projektu jest zachęcenie przechodniów do wstąpienia do środka i zapoznania się z prezentowanymi na fasadzie (i nie tylko) dziełami. Czy działa? Co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Ciekawy budynek biblioteki publicznej w Kansas City

3. Stadion Narodowy w Pekinie, Chiny

Ten przedziwny stadion olimpijski zyskał dzięki swemu nietypowemu wyglądowi miano Ptasiego Gniazda. Był rok 2002, kiedy do jego budowy zgłosili się najznamienitsi architekci z całego świata. Wygrał projekt szwajcarskiej pracowni Herzog & de Meuron, który zrealizowany został następnie przy współpracy z ArupSport i China Architecture Design & Research Group. Z zewnątrz stadion przypomina swoistą plecionkę, a oświetlony od środka i położony nad wodą, sprawia wrażenie budowli zupełnie nie z tej ziemi.

Budynek stadionu narodowego w Pekinie zwany Ptasim Gniazdem

4. Kunsthaus Graz, Austria

Muzeum Sztuki w Graz wybudowane zostało w 2003 roku w ramach obchodów przyznania miastu miana Europejskiej Stolicy Kultury. Nietypowa forma budowli przywodzi na myśl morskiego stwora z wypustkami na grzbiecie, który właśnie wyłonił się z wody. Obłe, płynne kształty i fantazyjna forma przestrzenna spowodowały, że budynek ten nazywa się nawet czasami „przyjaznym ufoludkiem”.

Futurystyczny budynek muzeum Kunsthaus Graz w Austrii

5. Blur Building, Szwajcaria

Projekt ten został wykonany na wystawę Swiss Expo 2002 i znajduje się w miejscowości Yverdon-les-Bains przy jeziorze Neuchatel, dzięki któremu tworzona jest niezwykła mglista otoczka budynku. Woda z jeziora wypompowywana jest do budowli, filtrowana i w ten sposób przetwarzana w mgłę, która unosi się zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach Blur Building, tworząc niecodzienną i niepowtarzalną atmosferę.

jeden komentarz

  1. MarzenaPolek
    5 października 2016 at 09:26 Odpowiedz

    Kurcze szkoda, że nie ma fotografii bo bardzo mnie ciekawi jak wyglądają. Ten artykuł działa na wyobraźnię 😉 od razu sobie próbuje wyobrazić jak one wyglądają.

dodaj komentarz