3 największe jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce

Wiedeń, Praga, Drezno, czy Berlin – te europejskie miasta słyną z tego, że od lat co roku odbywają się w nich liczne jarmarki bożonarodzeniowe. Jednakże, aby skosztować świątecznych przysmaków, napić się rozgrzewającego wina lub ponczu, kupić ozdoby i prezenty, wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę. W kilku polskich miastach w grudniu odbywają się równie zachwycające jarmarki. Oto największe i najpopularniejsze z nich.

Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu

W stolicy Dolnego Śląska jarmark świąteczny odbywa się od 2011 roku. Stoiska znajdują się na Rynku, przy ulicy Świdnickiej i Oławskiej. Impreza trwa od połowy listopada aż do Świąt. Niezależnie od pogody, podczas jarmarku nikt nie zmarznie – w Domku Kominkowym będzie można ogrzać się przy żywym ogniu i ponczu.

Spacerując wśród kramów można skosztować aromatycznego grzańca, pierników i innych świątecznych wypieków, a także przysmaków z całego świata. Ze słodkości warto wymienić chociażby francuskie naleśniki, hiszpańskie churro, turecką baklavę, czy też rogala świętomarcińskiego. Na głodomorów czekają m.in. góralskie oscypki, pieczone kasztany, alzackie podpłomyki flammkuchen, tradycyjne tureckie ciasto ze szpinakiem i serem feta, czy też węgierskie kołacze i langosze. Można zakupić wiele gatunków serów, wędliny wędzone dymem, pikantne kiełbasy, tradycyjny węgierski boczek kolozsvári, a nawet – salami z jelenia.

choinka na wrocławskim rynku

Na wrocławskim jarmarku bożonarodzeniowym nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. W Bajkowym Lasku przygotowano bajki z magiczną wizualizacją i oprawą dźwiękową. Z pewnością zachwyci maluchy Śnieżna Kula, a przy domku Pod Krasnalem pojawi się Grzybek Krasnala, do którego będzie można wejść i wykonać pamiątkowe zdjęcie.

Podczas jarmarku we Wrocławiu można kupić także wyjątkowe ozdoby świąteczne i prezenty. W drewnianych domkach będzie można wybierać je spośród wielu niezwykłych wyrobów nie tylko z Polski, ale także z Saksonii, Zambii, Mozambiku, Tanzanii, Konga, Ugandy, Peru, czy Marsylii.

Jarmark świąteczny na Boże Narodzenie na krakowskim rynku

Targi bożonarodzeniowe w Krakowie

Targi na krakowskim Rynku odbywają się już od kilkunastu lat. W czasie adwentu w około 80 stoiskach prezentowane są świąteczne upominki i dekoracje, a także przysmaki na słodko i słono. Jednakże to nie wszystko, gdyż targom towarzyszy wiele innych atrakcji.

W Krakowie na jarmarku możemy kupić ręcznie malowane bombki i inne ozdoby choinkowe, a także stroiki i świece. W ofercie są także wyroby, które ucieszą wielu koneserów. Wykonane z drewna, wełny i sukna, skóry, czy szkła artystycznego. Na smakoszy czekają oczywiście beczki z grzańcem, ale także potrawy z grilla, rozgrzewające zupy, pieczone kasztany, wyśmienite wędliny i sery. Ponadto znajdziemy tam wypieki świąteczne i inne smakołyki: prażone orzechy w karmelu, krówki, pierniki i wiele, wiele innych.

Najmłodsi mogą wziąć udział w pisaniu listów do Św. Mikołaja, spotkać się z nim i z jego barwnym orszakiem, a także przejechać się mikołajowym tramwajem. Dla wszystkich odwiedzających targi przygotowano wiele muzycznych wieczorów, także kolędowych i pastorałkowych. Na scenie zobaczyć można również jasełka, a nawet – Dziady.

choinka w Warszawie

Jarmark świąteczny w Warszawie

Jak na stolicę przystało – także w Warszawie można liczyć na jarmark. W dodatku nie jeden, a kilka. W zasadzie każda dzielnica organizuje swój. Jednakże ten oficjalny i w zasadzie – największy – odbywa się na Stadionie Narodowym.

Przed wejściem znajdują się stoiska z pysznym jedzeniem: wyrobami czekoladowymi i innymi słodkościami, a także oczywiście grzane wino, świąteczne poncze, niemieckie kiełbaski, austriackie gulasze, polskie wędliny, ryby, sery i pieczywo – wszystko, co przyda się na świątecznym stole. Oprócz tego wyroby skórzane, wełniane i inne wytwory rękodzielnicze. Z pewnością zachwycają również piękne, oryginalne ozdoby świąteczne i niezwykłe przedmioty idealne na prezenty pod choinkę.

Na płycie stadionu utworzone jest Zimowe Miasteczko, na które składają się trzy lodowiska i dwie góry lodowe. Świąteczny klimat zapewnia oświetlenie, dekoracje i nastrojowa muzyka. Na takie same atrakcje można liczyć i na pozostałych warszawskich jarmarkach.

Podobne

jeden komentarz

  1. Ewka
    24 listopada 2016 at 11:34 Odpowiedz

    Ja w tym roku wybiera, sie do Wrocławia na jarmark 🙂

dodaj komentarz