3 najpopularniejsze style mody młodzieżowych subkultur

Tak jak zmieniają się czasy i otaczająca nas rzeczywistość, tak i zmianom ulegają subkultury młodzieżowe – swoista wizytówka zbuntowanych młodych ludzi każdego pokolenia. Wszystko zaczęło się wiele lat temu od hipisów. Różnych grup młodzieżowych jednak z czasem przybywało, a te najbardziej znane istnieją do dziś, zyskując miano kultowych.

Aktualnie wiele się w tej kwestii zmieniło. Młodzież podąża za najnowszymi trendami mody i bieżącej obyczajowości, tworząc nowe subkultury, które stają się coraz bardziej popularne i rozpoznawane na polskich ulicach. Które z nich wiodą zatem prym w XXI wieku?

1. Emo – jaki to styl?

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych subkultur jest Emo, która wiąże się nierozerwalnie z muzyką znaną pod nazwą emotional hardcore oraz ubiorem, którego poszczególne części znajdziemy wprawdzie w najnowszych stylach mody serwisu Domodi.pl, w całości tworzą jednak dosyć charakterystyczny i oryginalny look.

Znakiem rozpoznawczym osoby, należącej do subkultury emo są niewątpliwie wąskie spodnie rurki, równie obcisły t-shirt z nazwą ulubionego zespołu lub jakimś kontrowersyjnym hasłem, koszula w kratę, paski nabijane ćwiekami, zniszczone lub przynajmniej stylizowane na zniszczone trampki i okulary typu „kujonki” w grubych rogowych oprawach.

Emo to również dosyć specyficzna moda na noszenie nieco dłuższych włosów u chłopców i długich grzywek zaczesanych na bok i opadających na oko w przypadku obu płci. Dziewczęta należące do tej subkultury charakteryzuje ponadto dosyć mocny makijaż oka, obrysowanego dokładnie czarną kreską z mocno wytuszowanymi rzęsami.

Para stojąca tyłem ubrana w stylu emo

2. Jak ubierają się hipsterzy?

Hipsterzy chcieli być na przekór modzie i wszelkiemu mainstreamowi, dlatego też wymyślili swój własny niepowtarzalny styl rasowego abnegata, paradoksalnie tworząc tym samym nowy masowy trend, śledzony skrupulatnie przez największych projektantów i powielany przez coraz liczniejszą grupę osób, niezwiązanych zupełnie z subkulturą.

Ludzie określani mianem hipstera uwielbiają wszystko co niszowe, wyłamujące się z wszelakich ram i prowizorycznie niemodne. Ich największą inspiracją zdają się być lata 80 ubiegłego wieku, obfitujące w zarośnięte, stylizowane na zaniedbane fryzury, długie brody i wąsy, duże okulary w grubych oprawkach i babcine sweterki. Styl hipstera jednak stale się zmienia, nie można go zatem wcisnąć na stałe w jakąkolwiek ramę.

Dziewczyna hipster robiąca zdjęcia starym aparatem

3. Jak wygląda styl ubierania się gotów?

Subkultura gotów, podobnie jak emo, wiąże się z muzyką. Tym razem jest to jednak muzyka nieco poważniejsza, bo gotycka. Jej mroczni, odziani w czerń fani niejednokrotnie zaskakują stylizacjami, przywodzącymi na myśl członków rodziny Adamsów. Trendów w tej grupie jest jednak kilka.

Niektórzy goci stawiają na styl powiązany ściśle ze strojami arystokracji XIX wieku, inni wolą bardziej futurystyczne odsłony ubioru swojej subkultury, zakładając na siebie stroje rodem z Matrixa. To co łączy jednak obie te grupy to czerń pojawiająca się czasami w zestawieniu z mocnymi kolorami takimi jak czerwień czy fiolet, biała, blada twarz, czarne lub różnokolorowe włosy, mocny makijaż (nierzadko czarne oczy i czarne usta) i biżuteria w postaci długich łańcuchów, najchętniej z krzyżykiem.

Leżąca dziewczyna ubrana w stylu gotyckim

2 komentarze

  1. zdezorientowany
    3 października 2016 at 15:28 Odpowiedz

    To takie subkultury teraz dominują? A co się stało ze starymi, poczciwymi skejtami, dresami i skinami?

  2. Ala5478
    2 września 2020 at 12:29 Odpowiedz

    Fajny artykuł. Dodałabym tylko jeszcze do niego listę stylów które są obecnie na topie

dodaj komentarz