Podział majątku po rozwodzie, samodzielnie czy z adwokatem?

Osoby, które się rozwiodły lub są w trakcie rozwodu powinny uporządkować sprawy związane z majątkiem wspólnym. Nie ma obowiązku, by brał udział w tym adwokat, jednak wiele zależy od indywidualnej sytuacji oraz relacji między byłymi już małżonkami. Kiedy więc zdecydować się na pomoc adwokata, a kiedy podziału majątku dokonać samodzielnie?

Podział majątku wspólnego z adwokatem – kiedy warto?

Chociaż adwokat nie jest wymagany do podziału majątku, w niektórych takich sprawach warto się na niego zdecydować. Mowa tu o sytuacjach, kiedy rozwód przebiega w nerwowej atmosferze, a byli małżonkowie nie mają dobrych relacji i nie są w stanie dojść do porozumienia. Pomocny w tym może być specjalista, który na co dzień zajmuje się takimi kwestiami. Adwokat rodzinny jak adwokatrodzinny.wroclaw.pl zajmuje się także sprawami podziału majątku, choć nie tylko. Może też pomóc w trakcie rozwodu, separacji, ustalenia alimentów, kontaktów z dzieckiem itp.

Mężczyzna podpisujący dokumenty

Z pomocy adwokata warto skorzystać, jeśli są przypuszczenia, że druga strona będzie chciała utrudnić podział majątku chcąc większą część dla siebie, jeśli nieruchomość jest nadal wspólnie zajmowana, jeśli zgromadzono pokaźny majątek, jeśli jeden z małżonków zarabiał dużo więcej, jeśli zaciągnięty jest kredyt lub gdy druga strona zdecydowała się na adwokata. Skorzystanie z pomocy specjalisty pomoże w sprawnym przeprowadzeniu podziału majątku bez szkody dla klienta.

Podział majątku po rozwodzie samodzielnie – kiedy jest to możliwe?

Nawet gdy w grę wchodzi sądowny podział majątku, nie trzeba decydować się na adwokata. Jeśli dana osoba nie ma problemów z komunikowaniem własnych myśli i potrzeb, rozumie język urzędowy, ma stosowne dokumenty niezbędne do przeprowadzenia podziału majątku, może przejść przez ten proces samodzielnie. Z reguły sąd dzieli majątek po równo. Jeśli byli małżonkowie są co do tego zgodni, podział może przebiec sprawnie i bez obecności adwokata.

Podział majątku u notariusza

Podziału majątku można dokonać u notariusza, w niektórych przypadkach nie ma potrzeby ingerencji sądu. Czasami byli małżonkowie rozstają się w zgodzie i tak też chcą podzielić się majątkiem wspólnym, jaki zgromadzili w czasie trwania małżeństwa. Możliwe jest zawarcie umowy u notariusza, jeśli do majątku należą nieruchomości. Wówczas musi zostać sporządzony akt notarialny z przeniesieniem własności na daną osobę. Jeśli do majątku wspólnego nie należały żadne mieszkania, domy, czy działki, małżonkowie mogą zawrzeć między sobą umowę w formie pisemnej, w której sami ustalają, jak dzielą się majątkiem. Wówczas nie ma obowiązku by była to umowa zawierana u notariusza. Dotyczy to jednak przypadków, kiedy dwie osoby rozstają się w dobrych relacjach i potrafią samodzielnie podjąć decyzję o podziale wspólnego majątku.

Podobne

dodaj komentarz