Zanim weźmiesz kredyt… Co musisz wiedzieć?

Wzięcie kredytu to spora odpowiedzialność, szczególnie jeśli dotyczy to zobowiązania długoterminowego, zaciąganego na kilkadziesiąt lat. Należy do tego odpowiednio się przygotować, szczególnie że porównywanie ofert banków może nie być proste dla kogoś, kto robi to pierwszy raz. Co więc warto wiedzieć przed wzięciem kredytu?

Jaki rodzaj kredytu wybrać?

Rodzaj zobowiązania to pierwsze, na co powinieneś zwrócić uwagę, zanim zaczniesz przeglądać oferty. Kredyty dzielą się na celowe i niecelowe. Te pierwsze dotyczą zobowiązań, które muszą zostać przeznaczone na konkretny cel. Mowa tu o kredytach hipotecznych (na zakup lub remont nieruchomości), mieszkaniowych i samochodowych. Tylko decydując się na kredyt gotówkowy, bank nie zapyta o przeznaczenie pieniędzy, choć nie jest to reguła, wszystko zależy od danej instytucji.

Jak porównywać kredyty?

Analizowanie ofert kredytowych może być łatwiejsze przy wykorzystaniu do tego narzędzi internetowych. Porównywarki kredytów gotówkowych czy hipotecznych umożliwiają szybsze sprawdzenie ofert w wielu bankach. Po wpisaniu podstawowych informacji na temat zobowiązania dowiesz się, co proponują aktualnie instytucje, ale też zobaczysz, jakie są koszty takich kredytów. To pozwoli na dokonanie właściwej decyzji i wybranie najtańszego kredytu. Więcej o porównywaniu zobowiązań finansowych dowiesz się z Internetu, porady kredytowe czytaj na okredyt.pl.

Stos banknotów

Jakie są koszty kredytu?

Koszty kredytu to najważniejszy parametr, który trzeba poznać jeszcze przed podpisaniem umowy. Warto wiedzieć, jaką kwotę poza kapitałem, należy zwrócić. Osoby, chcące wziąć kredyt, najczęściej zwracają uwagę na oprocentowanie. Nie jest ono jednak najważniejsze. By sprawdzić, jakie będą całkowite koszty kredytu, przeanalizować trzeba RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Na ten parametr składają się nie tylko odsetki, ale też prowizja, ubezpieczenie czy inne opłaty manipulacyjne.

Jakie raty kredytu wybrać?

To najczęściej dylemat osób, które myślą o zaciągnięciu kredytu długoterminowego. Zarówno raty stałe, jak i malejące mają swoje plusy i minusy. Chcąc obniżyć koszty zobowiązania, najczęściej sięga się po raty malejące. Są one jednak odpowiednie jedynie dla osób z dobrą zdolnością kredytową. Dlaczego? Ponieważ na początku raty będą wyższe niż w przypadku spłat równych i to one będą brane pod uwagę przy ocenie zdolności kredytobiorcy. Jeśli więc ktoś nie ma idealnej sytuacji finansowej, lepsze będą raty równe, choć wtedy całkowity koszt kredytu będzie wyższy.

Dodatkowe opcje przy kredycie

Wybierając kredyt, warto zwrócić uwagę też na to, czy bank oferuje tzw. wakacje kredytowe. Oznacza to, że podczas okresu kredytowania, najczęściej raz w roku, klient może zdecydować się na „przerwę” w spłacie i przeznaczyć te środki na inny cel. Niektóre banki mogą za taką usługę pobierać dodatkową opłatę. Dobrze też sprawdzić, jak wygląda opcja wcześniejszej spłaty kredytu. Bywa, że sytuacja finansowa kredytobiorcy może poprawić się na tyle, że będzie chciał on wcześniej uregulować zobowiązanie. To również może wiązać się z dodatkowymi opłatami, choć to zależy od konkretnego banku.

Podobne

dodaj komentarz